رقابت شانه به شانه در سنا و پیشتازی جمهوریخواهان در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا
 

سرویس خارجی: شمارش آرای انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا در ایالت‌های مختلف این کشور همچنان ادامه دارد و تازه‌ترین نتایج نشان می‌دهد جمهوریخواهان در کسب کرسی‌های مجلس نمایندگان پیشتاز هستند، اما در سنا رقابت‌ها همچنان نزدیک و تعداد کرسی‌ها به صورت مساوی تقسیم شده است.

ترکیب کرسی‌های سنا همچنان ثابت است، اما جمهوریخواهان با شمارش آرای جدید هم‌اکنون با کسب ۲۰۱ صندلی همچنان پیشتاز هستند و دموکرات‌ها هم فعلا ۱۷۹صندلی کسب کرده‌اند. هر حزب برای به دست گرفتن کنترل مجلس نمایندگان، حداقل نیاز به کسب ۲۱۸کرسی دارد. در سنا هم تاکنون جمهوریخواهان و دموکرات‌ ها هر کدام ۴۸کرسی در سنا را به خود اختصاص داده‌ اند و هر حزبی که ۵۰کرسی به دست آورد، اکثریت سنا را خواهد داشت.

انتخابات میاندوره‌ای آمریکا در حالی برگزار می‌شود که افزایش نرخ تورم، ورود مهاجران غیرقانونی و ناکامی‌های سیاست خارجی، بایدن را به یکی از نامحبوب‌ترین روسای جمهوری این کشور تبدیل کرده است.در انتخابات میاندوره‌ای آمریکا که نتایج آن سرنوشت کرسی‌های مجلس نمایندگان و مجلس سنا را مشخص خواهد کرد، تمامی ۴۳۵کرسی مجلس نمایندگان و یک سوم کل کرسی‌های مجلس سنا که ۳۵صندلی از ۱۰۰صندلی در این مجلس را شامل می‌شود به رأی گذاشته می‌شوند. انتخابات برای گزینش فرمانداران برخی ایالت‌ها، دادستان‌های عمومی و برخی دیگر از پست‌های ایالتی نیز در کنار انتخابات کنگره برگزار می‌شود. رأی‌گیری میان‌دوره‌ای از آنجا که در میانه دوره ریاست‌جمهوری رئیس‌جمهوری مستقر در کاخ سفید برگزار می‌شود نوعی همه‌پرسی برای رأی اعتماد به او به شمار می‌رود. رأی‌دهندگان آمریکایی در شرایطی در ایالت‌های مختلف پای صندوق‌های رأی رفتند که در ماه‌های اخیر افزایش نرخ تورم، ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا، افزایش جرم و جنایت، ناکامی در مسائل سیاست خارجی (از جمله توافق با ایران بر سر برجام)، بحران خروج از افغانستان و ده‌ها مسئله دیگر، جو بایدن را به یکی از نامحبوب‌ترین روسای جمهوری آمریکا تبدیل کرده است.

دموکرات‌ها در این انتخابات در تلاش هستند برتری نسبی خودشان را در دو مجلس سنا و نمایندگان حفظ کنند. در مجلس نمایندگان، تا قبل از این انتخابات دموکرات‌ها هشتکرسی بیشتر از جمهوری‌خواهان دارند (۲۱۲-۲۲۰). در مجلس سنا نیز کرسی‌های هر دو حزب برابر است (۵۰-۵۰) اما با توجه به آنکه رأی تساوی‌شکن در حال حاضر در دست معاون رئیس‌جمهوری آمریکا است که دموکرات است، برتری نسبی در این مجلس هم تا کنون در اختیار دموکرات‌ها بوده است.

در این حال رهبر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا در یک سخنرانی، پیروزی زودهنگام حزب خود در انتخابات را اعلام کرد. «کوین مک‌کارتی» حزب خود را پیروز انتخابات میان‌دوره‌ای این مجلس اعلام کرد و گفت: دو سال پیش که رهبر شدم، جمهوری‌خواهان کمتر از ۲۰۰ کرسی در مجلس نمایندگان داشتند. رهبر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا افزود: بر اساس دستاوردهای این دو سال برنامه آینده را تنظیم می‌کنیم و روشن است که ما مجلس نمایندگان را پس می‌گیریم. او در ادامه به نتایج تعیین‌کننده انتخابات میاندوره‌ای در حوزه‌های حساس اشاره کرد و گفت: در نیویورک، ما «شان پتریک مالونی» را شکست دادیم و برای اولین بار ظرف ۴۰سال گذشته در نیویورک دموکرات‌ها شکست خوردند. مک‌کارتی گفت: از این پس ما اکثریت خواهیم بود و نانسی پلوسی اقلیت خواهد بود. او همچنین به مردم آمریکا وعده داد: از این به بعد باک بنزین‌ شما را پر خواهیم کرد، شکم خانواده‌هایتان را سیر خواهیم کرد و حقوقتان به‌جای کاهش، افزایش خواهد یافت و مسیر جدید به سوی ملتی باز خواهد شد که در امنیت باشد و از جوامع محافظت شود و به نیروهای مجری قانون احترام گذاشته شود و مجرمان محاکمه شوند.

همزمان رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به فردی که احتمال می‌رود اصلی‌ترین رقیبش در رقابت‌های درون‌حزبی برای انتخاب نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴باشد رأی داد. دونالد ترامپ، در انتخابات ایالت فلوریدا برای انتخاب فرماندار این ایالت شرکت کرد و بعد از انداختن رأی خودش تأیید کرد که به «ران دی‌سانتیس» رأی داده است.

دی‌سانتیس احتمالاً یکی از اصلی‌ترین رقبای دونالد ترامپ در رقابت‌های درون‌حزبی برای انتخاب نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴خواهد بود. ترامپ هنگام ترک محل رأی‌دهی در پالم‌بیچ فلوریدا در پاسخ به این سوال که آیا به دی‌سانتیس رأی داده است گفت: بله. همزمان با این رأی‌گیری، یکی از وکلای ترامپ به نام «آلینا هابا» در مصاحبه‌ای با یک رسانه آمریکایی گفت که فرماندار فلوریدا باید در فلوریدا بماند و فکر رقابت با ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴را کنار بگذارد.

از سویی رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با بیان اینکه کشورش تحت مدیریت دولت فعلی، شکست بزرگی خورده، گفت واشنگتن اکنون اقتدار و توانایی خود را در جهان از دست داده است. ترامپ بار دیگر به تنش‌زایی و تحریک هواداران حزب جمهوری‌خواه در بحبوحه انتخابات میاندوره ای کنگره این کشور پرداخت و گفت که آمریکا در دوران ریاست جمهوری جو بایدن به یک شکست بزرگ تبدیل شده و اقتدار خود را در جهان از دست داده است. وی در این‌باره توضیح داد: کشور ما اکنون اعتبار خود را از دست داده و منافع خود را از دست داده و همه چیز از دست رفته است، کشور ما اکنون یک شکست بزرگ است و در سراسر جهان به ما می‌خندند. رئیس جمهوری سابق آمریکا با تکرار ادعاهای سال ۲۰۲۰مبنی بر اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری از او دزدیده شد و رد اتهامات علیه خود درباره تحریک هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره، اظهار داشت: مردم اکنون برای شغل به بایدن التماس می‌کنند. ترامپ پیش از این نیز ضمن ابراز تردید درباره دوام آوردن این کشور طی دوسال پیش رو در زمان ریاست‌ جمهوری بایدن، گفت واشنگتن تاکنون در چنین وضعیت وخیمی نبوده است.

نسخه مناسب چاپ