مناطق آزاد به مقاصد سرمایه‌گذاری ملی و بین‌المللی تبدیل می شوند
دولت تصمیم گرفته است مناطق آزاد را به یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری مهم در سطح ملی و بین‌المللی تبدیل کند.

حجت‌الله عبدالملکی مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی کشور با اعلام این مطلب به ایرنا گفت:گروه‌های زیادی از مسلمانان یا غیرمسلمانان با سرمایه‌های بزرگ در غرب و اروپا هستند که تمایل دارند در ایران سرمایه‌گذاری کنند؛ ولی این فرصت‌ها و مزیت‌های قانونی و سرمایه‌گذاری به‌خوبی برای آنها مطرح نشده است.وی افزود: با بهبود فضای کسب‌وکار تلاش می‌کنیم تا فرصت بهتری را برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران فراهم کنیم تا سرمایه‌هایشان را از کشور خارج نکنند و از مزیت‌های این مناطق بهره ببرند. عبدالملکی با بیان اینکه یکی از راهبردهای اساسی ما در دوره جدید، بین‌المللی کردن مناطق آزاد است، گفت: باید تعاملاتمان با شرکای اقتصادی خارجی بهبود پیدا کند تا اقتصاد کشور تقویت شود. در همین راستا طی چند روز گذشته رایزنی‌هایی را با متولیان مناطق آزاد در کشورهای روسیه و ارمنستان شروع کرده‌ایم تا فرصت‌های ویژه اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک ایجاد کنیم.

وی از پیگیری ایجاد بیمه و بانک آفشور (فراساحلی) و همچنین تالارهای بورس بین‌المللی در مناطق آزاد خبر داد و گفت: در بحث ایجاد بیمه و بانک‌های آفشور توافق‌هایی با بیمه مرکزی و بانک مرکزی صورت‌گرفته است و ما اکنون با تکمیل اساسنامه و طرح‌های توجیهی در مرحله عملیاتی کردن آنها هستیم. همچنین توافق‌های اصلی با شورای‌عالی بورس انجام شده است تا تالارهای بورس بین‌الملل را در مناطق آزاد مستقر کرده و شاهد گردش مالی قابل‌ملاحظه‌ای باشیم؛ این عوامل باعث کاهش ریسک برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد در تعاملات، تجارت خارجی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد اضافه کرد: برای اینکه مناطق آزاد را بین‌المللی کنیم باید با تأمین زیرساخت‌ها، جنس اقتصاد بین‌المللی این مناطق را به‌اصطلاح جور کنیم؛ ضمن اینکه موضوع ایجاد مراکز مالی بین‌المللی را در دست مطالعه داریم تا همکاران سریع کار را انجام دهند.

وی با تأکید بر ایجاد مناطق آزاد مشترک بین ایران، روسیه و ارمنستان گفت: در سفری که با معاون اول رئیس‌جمهوری به روسیه داشتیم، توافق‌های اولیه صورت گرفت و مقرر شد تا در دبیرخانه طرح اولیه را انجام داده و با دیگر کشورها به اشتراک بگذاریم.عبدالملکی عنوان کرد: همچنین در چند روز گذشته جلسه‌هایی با مدیران مناطق آزاد روسیه برگزار شد و بر این ‌اساس قرار است تا یک خط ترانزیتی ویژه از مسکو تا چابهار در حاشیه دریای عمان برقرار کنیم و با امکانات گمرکی ویژه، صادرات و تجارت بین ایران و روسیه را به‌صورت جهشی افزایش دهیم. همچنین از طرف دیگر بحث ترانزیت کالا از خاک ایران به روسیه و کشورهای خلیج‌فارس هم مطرح است که این امر می‌تواند به تقویت روابط تجاری و اقتصادی منجر شود.

وی افزود: مناطق آزاد را به قطب‌های تولید، انتقال فناوری، و جذب سرمایه‌گذاری تبدیل خواهیم کرد؛ زیرا این یک بستر مناسب و الگوی واقعی و عینی از اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد است.دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد بر اصلاح قوانین مناطق آزاد تأکید کرد و گفت: ممکن است قانونی یک‌زمان تصویب شده و مزیتی را برای مناطق آزاد در نظر گرفته و بر اساس آن فعال اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده است؛ اما بعداً قانون دیگری مصوب و آن مزیت قبلی را کاهش داده یا کم‌رنگ کرده است که این باید اصلاح و بازنگری شود.

نسخه مناسب چاپ