استقبال ساکنان شهر آزادشده «خرسون» از ورود نیروهای اوکراینی
 

سرویس خارجی: ساکنان شادمان شهر خرسون پس از خروج نیروهای روسی از آن، از ورود نیروهای اوکراینی به مرکز این شهر استقبال کردند.

فیلمی ویدئویی که رویترز آن را منتشر کرده است شمار زیادی از مردم اوکراین را نشان می دهد که در حال شادی کردن و سر دادن شعارهای پیروزی در میدان مرکزی خرسون هستند، جایی که نخستین نیروهای اوکراینی وارد شده به آن عکس سلفی می گیرند. افراد محلی هم در حالیکه اخبار پایان یافتن هشت ماه اشغال این شهر توسط روسها، از بلندگوها پخش می شد، پرچم های اوکراین را در میدان مرکزی شهر برافراشتند. همزمان سازمان اطلاعات دفاعی اوکراین اعلام کرد خرسون دوباره تحت کنترل اوکراین درآمده است و به نیروهای روسی باقی مانده در شهر هم دستور داد به نیروهای اوکراینی که وارد شهر می شوند، تسلیم شوند. روسیه اعلام کرده ۳۰هزار نیرویش را بدون از دست دادن حتی یک سرباز، با عبور از رودخانه دنیپر از خرسون عقب کشید. این در حالی است که اوکراینی ها از یک عقب نشینی پرآشوب سخن گفتند و مدعی شدند که نیروهای روسی یونیفرم هایشان در می آوردند، سلاح هایشان را رها می کردند و هنگام تلاش برای فرار غرق می شدند. این عقب نشینی سومین عقب نشینی بزرگ روسیه در این جنگ و نخستین عقب نشینی شامل پس دادن یک شهر بزرگ اشغال شده در مقابل یک ضد حمله عمده اوکراینی ها است که بخش هایی از شرق و جنوب این کشور را بازپس گرفته است.از سویی به دنبال خروج نیروهای نظامی روسیه از خرسون، رییس‌جمهوری اوکراین در پیامی آن را یک واقعه تاریخی خواند.ولودیمیر زلنسکی گفت: امروز یک روز تاریخی است و ما به زودی جنوب کشور را پس می‌گیریم. وی افزود: خرسون مال ما شد.در این راستا رئیس جمهوری فرانسه گفت بازگشت خرسون به اوکراین گام مهمی به شمار می‌آید. «امانوئل مکرون» در پیامی به ورود نیروهای اوکراینی به شهر خرسون واکنش نشان داد و گفت: بازگشت خرسون به اوکراین گام مهمی در راستای احیای کامل حقوق حاکمیتی این کشور است.

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد: ما به حمایت از اوکراینی‌ها ادامه خواهیم داد.وزیر دفاع انگلیس هم به دنبال خروج نیروهای نظامی روسیه از خرسون، اعلام کرد که این تحول یک شکست استراتژیک دیگر برای مسکو به شمار می‌رود.”بن والاس” با صدور بیانیه‌ای گفت: روسیه نتوانست هیچ یک از اهداف اصلی خود را به جز خرسون محقق کند و اکنون با واگذاری آن، مردم عادی روسیه مطمئناً باید از خود بپرسند همه اینها برای چه بود؟

نسخه مناسب چاپ