امروز در تاریخ
پایان خشکسالی سه ساله در ایران

۱۴نوامبر ۴۶۷ میلادی، پس از سه سال خشکسالی شدید در ایران، ریزش باران آغاز شد که یک هفته طول کشید و «پیروز ساسانی» شاه وقت دستور داد که به این مناسبت، از آن پس هر سال در چنین هفته‌ای جشن بگیرند.خشکسالی سه ساله ایران همزمان با هجوم پی در پی اقوام شمال شرقی معروف به هِپتال‌ها بود که بالأخره «پیروز» مجبور شد در گرگان برای جلوگیری از دست‌اندازی آنان سدی بلند، همانند «دیوار چین» بسازد که مردم محل بقایای آن را «سد سکندر» می‌گویند.

خشکسالی سه ساله به قدری روحیه ایرانیان را خراب کرده بود که در جنگ با هِپتالی‌ها موفقیت نداشتند.

حمله طغرل به بغداد

طغرل سلجوقی که بسیاری از نقاط ایران را در اشغال خود داشت، ۱۴ نوامبر ۱۰۵۴ میلادی با سپاهی گران روانه بغداد شد و اوایل سال ۱۰۵۵ میلادی این شهر را تصرف کرد.

تحقیر شاه در واشنگتن

آخرین دیدار شاه از آمریکا، ۲۳ آبان ۱۳۵۶ آغاز شد که ضمن آن در واشنگتن با تظاهرات دامنه‌دار مخالفان ایرانی روبه‌رو شده و شدیدا تحقیر شد و وجهه خود را نزد دولت‌های غرب از دست داد که در تضعیف روحیه‌اش نقش مؤثر داشت. شاه از واشنگتن به پاریس رفت که در آنجا هم با چنین تظاهراتی که وسعت آن قبلا سابقه نداشت مواجه شد.

درگذشت استاد سعید نفیسی

۲۳ آبان سال ۱۳۴۵، استاد سعید نفیسی پس از پنج دهه تدریس و به یادگار گذاشتن بیش از یکصد تألیف، در ۷۳ سالگی درگذشت. وی که در فرانسه تحصیل کرده بود، نویسنده و پژوهشگری پرکار و خستگی‌ناپذیر بود. استاد نفیسی فرزند علی‌اکبر ناظم‌الاطباء کرمانی و از خاندان حکیم کرمانی بود. استاد نفیسی درباره هر موضوعی که به نظرش می‌رسید مقاله، رساله و کتاب می‌نوشت؛ از نمایشنامه تا داستان و از تاریخ تا واژه‌نامه و تصحیح متون قدیمی و همین‌طور درباره سیاست. وی بسیار روان و زیبا و بدون تکلف می‌نوشت و نوشته‌هایش خوانندگان فراوان داشت.

www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ