قالیباف: نظارت دقیق مجلس، بهترین راه کمک به دولت است
محمدباقر قالیباف با بیان این که مجلس دوست دلسوز دولت است، گفت: عده ای از پیگیری نظارتی مجلس به دنبال بازنمایی اختلاف بین قوا هستند.

به گزارش خانه ملت، رئیس مجلس در نشست دیروز این نهادودر نطق پیش از دستور افزود: کسانی که از پیگیری نظارتی مجلس به دنبال بازنمایی اختلاف بین قوا هستند باید بدانند که مجلس حمایت دلسوزانه از دولت را به عنوان دوست ، وظیفه خود می‌داند. وی ادامه داد:پاسخگویی دولت در فضای شفاف و در پیشگاه ملت فرصتی برای گزارش عملکرد، ارائه راه حل ها، جبران کاستی ها و سرعت بخشی به اقدامات دولت است. مجلس و دولت در کنار هم پیگیر حل مسائل کلان و به کارگیری تمامی ظرفیت ها برای گره گشایی از مشکلات مردم هستند.

قالیباف افزود: تاکید مجلس همانطور که تاکنون نیز در رای اعتماد وزرا و همکاری برای حل مشکلات مشخص شده ، همکاری و همدلی با دولت است که بار اصلی حل مسائل را بر دوش دارد و مجلس با وجود اختلاف سلایق و نظرات کارشناسی، توان خود را به کار بسته است تا دولت و رئیس جمهوری را در ایفای وظایف خود یاری دهد.

رئیس مجلس اضافه کرد: مجلس، دوست دلسوز دولت است و اعتماد و حمایت از مدیران اجرایی و رفع درخواست ها و نیازهای قانونی دولت را وظیفه خود می‌داند و در کنار آن، خود را ملزم می‌داند به نمایندگی از مردم، موانعی را که بر سر راه کارآمدی حداکثری دولت به وجود می آید با استفاده از توان قانونی نظارتی خود، بر طرف سازد و باور قطعی ماست که نظارت دقیق مجلس، بهترین راه کمک و همکاری با دولت است، چرا که هیچ نهادی بدون نظارت دقیق نهادهایی که مستقیماً به آن وابسته نیستند، نمی‌تواند توان اجرایی خود را بهبود بخشد.

قالیباف همچنین دربخش دیگری ازنطق خودبا بیان این که دستیابی فرزندان ایران به توان بومی ساخت موشک‌های بالستیک فراصوت، دشمنان این آب و خاک را نا امید و دوستداران آن را خوشحال کرد اظهارداشت : مانور پذیری بی سابقه، شکستن رکورد سرعت و توان عبور از سامانه‌های پدافند موشکی و قابلیت هدف قرار دادن آنها از ویژگی‌های برجسته دستاورد جدید دانشمندان جوان کشورمان است. امروز تهرانی مقدم های زیادی در هوافضای سپاه تمام فکر و ذکر و عملشان ایجاد ایران قوی است.

اسقاط خودرو در کشور نباید تعطیل شود

رئیس مجلس در جریان بررسی لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو هم گفت: در لایحه اصلاح قانون اسقاط خودرو باید به گونه‌ای پیش برویم که نتیجه آن تعطیلی اسقاط در کشور نباشد یا پولی که برای اسقاط است به جاهای مختلف نرود یا صندوق به جایی نرود که تعارض منافع ایجاد کند.

قالیباف ادامه داد: به هرحال آلودگی هوا و محیط زیست مهم است، همچنان که تولید و مردم مهم هستند. مردمی که روزی موتورسیکلتی را با قیمت ۱۵۰هزار تومان خریداری کردند و اکنون همان موتورسیکلت ۸ میلیون تومان ارزش دارد، اگر بخواهد بعد از ۲۵ سال آن را عوض کند باید ۴۰ میلیون تومان پرداخت کند و پول آن را نیز ندارد.

اظهارات علی اف مبنایی ندارد

نیکزاد نایب رئیس مجلس هم در پاسخ به اخطار یکی از نمایندگان درباره لزوم واکنش وزارت امور خارجه به اظهارات رئیس جمهوری آذربایجان گفت: نوه نمی‌تواند منکر پدربزرگ شود، بنابراین اظهارات رئیس جمهوری آذربایجان مبنایی ندارد.

وی در پاسخ به تذکر نماینده مردم مهاباد درباره لزوم انتشار اسامی نمایندگان امضا کننده بیانیه ای درباره مسائل اخیرکشور گفت: نمایندگان در بیانیه خود اعلام

کرده اند که با قاتلان و اغتشاشگران برخورد شود، نه معترضان.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی مجلس در جریان طرح اصلاح مواد ۷۰۵ تا ۷۱۱ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی برای تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاح آن موافقت کردند.

ماده ۷۰۵ به شرح زیر اصلاح می‌شود: هر شخص به هر نحوی در فضای حقیقی یا مجازی مرتکب قمار یا شرط‌بندی شود یا در بخت‌آزمایی شرکت نماید، علاوه بر ضبط اموال و عواید حاصل از جرم به نفع دولت، به جزای نقدی درجه شش یا به جزای نقدی معادل ارزش یک تا سه برابر مجموع اموال و عواید ناشی از جرم هر کدام بیشتر باشد، محکوم می‌شود.

تبصره۱- قمار عبارت است از توافق صریح یا ضمنی با هدف برد و باخت که به موجب آن بازنده یا بازندگان یا شخص ثالثی ملتزم به پرداخت وجه، مال، منفعت، خدمت یا امتیاز مالی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به برنده یا برندگان یا شخص ثالثی می‌شوند.

تبصره ۲ نیز به شرح زیر اصلاح شد: شرط‌بندی عبارت است از هر نوع مشارکت دو یا چند شخص در خصوص فرض وقوع امری خاص، که بازنده یا بازندگان ملزم به پرداخت وجه، مال، منفعت، خدمت یا امتیاز مالی یا هر امتیاز دیگری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به برنده یا برندگان یا شخص ثالث باشند.التزام به پرداخت وجه، مال، منفعت، خدمت یا امتیاز مالی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به برنده یا برندگان مسابقات سوارکاری، تیراندازی و شمشیربازی و مسابقه با تانک، هواپیما و سایر ادوات جنگی که کاربرد نظامی و دفاعی دارد و در فضای حقیقی برگزار می‌شود، توسط شرکت‌کننده یا شرکت‌کنندگان بازنده در این مسابقات، مشمول عنوان قمار و شرط‌بندی نیست.

در مواردی که شرط‌بندی بین دو شخص، موردی و غیر سازمان یافته باشد و به پرداخت وجه، مال، منفعت، خدمت یا امتیاز مالی یا هر امتیاز دیگری به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بین طرفین با ارزش کمتر از یک میلیون ریال منجر شود، از تعقیب موضوع این ماده معاف است.

وکلای ملت با کلیات طرح تاسیس سازمان ملی اقامت با هدف ساماندهی اتباع خارجی هم موافقت کردند.

همچنین نمایندگان با بررسی طرح الحاق یک ماده به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد برگزاری جلسات نقد و گفتگو در مجلس به صورت عادی موافقت کردند.یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم با اشاره به وجود بیش از ۵۰۰نقطه حادثه خیز و خطرناک در جاده‌های کشور بر ضرورت اصلاح و رسیدگی فوری آنها تاکید کرد.

رحیم زارع افزود: متاسفانه برخی از جاده‌های کشور به قتلگاه تبدیل شده است که سالانه تعداد زیادی از هموطنانمان را به کام مرگ می‌کشاند.

وی با بیان اینکه مسئولان وزارت راه کمبود اعتبارات را دلیل اصلی عدم رسیدگی به جاده‌های کشور بیان می‌ ‎کنند، اظهار داشت: در قانون بودجه امسال کمک‌های به وزارت راه و شهرسازی در حوزه راه‌ها کشور شده ، اما متاسفانه توزیع اعتبارات در استان‌ها مطابق با استاندارد مشخص نبوده است.

نماینده مردم اسفراین در مجلس هم با انتقاد از وضع نبود داروهای مورد نیاز بیماران خطاب به وزیر بهداشت گفت: وضع دارو در کشور بسیار نامناسب است، چرا این وضع پیش بینی نشد؟ حال بیماران و سلامت مردم شوخی بردار نیست.

امان الله حسین پور در تذکری شفاهی خطاب به وزیر بهداشت افزود:برخی از داروهای تولید داخل ۶۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است و متاسفانه آقای وزیر توان ساماندهی ندارد. درخواست دارم قبل از اینکه مجلس شما را استیضاح کند، خود استعفا کنید.

نماینده مردم اسفراین یازدهم ادامه داد: درمان کشور، وضع نامناسبی دارد. طرح دارویار را اجرا کردیم که وضع بهتر شود، متاسفانه با ناکارآمدی و عدم نظارت، بهتر نشد.

نسخه مناسب چاپ