بررسی مسائل ایران؛ فردا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
وبگاه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نشست شورای حکام آژانس، فردادر وین آغاز می‌شود و تا جمعه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، شروع این نشست با بیانیه آغازین رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همراه خواهد بود.

طبق اطلاعیه آژانس، مباحثی که در جلسه شورای حکام مطرح خواهد شد، شامل گزارش کمیته کمک‌ها و همکاری فنی، به روزرسانی پیش‌نویس بودجه آژانس برای سال ۲۰۲۳، راستی‌آزمایی و نظارت در ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، اجرای پادمان‌ها در جمهوری دموکراتیک کره، اجرای توافق‌های پادمانی ان‌پی‌تی در جمهوری عربی سوریه، توافق پادمانی ان‌پی‌تی با ایران، ایمنی هسته‌ای، ایمنی و حفاظت هسته‌ای در اوکراین، انتقال مواد هسته‌ای در توافق تسلیحاتی آکوس[AUKUS] در تمامی جنبه‌های آن ذیل معاهده ان‌پی‌تی خواهد بود.

بورل: برجام در بن‌بست است

ازسوی دیگر،مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از آغاز نشست شورای وزیران امور خارجه اروپا در بخشی از اظهاراتش با دفاع از اقدامات تحریمی اخیر اتحادیه علیه ایران در پی اتفاقات اخیر، گفت که موضوع برجام به این اقدامات بی‌ارتباط است و کار بر روی این توافق با ایران ادامه دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از وبگاه اقدام خارجی اتحادیه اروپا، جوزف بورل، گفت: «ایران» در دستور کار نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا خواهد بود. ما بسته تحریمی دیگری را علیه سرکوبگران تظاهرات‌کنندگان در ایران تائید خواهیم کرد.

بورل با تائید گفتگویش با حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت: من با وزیر امور خارجه ایران صحبت کردم. در این باره هم صحبت کردیم، همچنین درباره برجام[توافق هسته‌ای] و حمایت نظامی ایران از روسیه[در جنگ اوکراین] که باید متوقف شود.

او در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا از نظر او، اقدامات تقابلی ایران در نتیجه اعمال تحریم‌های جدید، منجر به از بین رفتن برجام نخواهد شد، گفت: هر کسی تحریم می‌شود، اقدمات تقابلی انجام می‌دهد. این بخشی از قاعده بازی است؛ ما آماده‌ایم. از نظر من این یک اشتباه است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: از طرفی، فکر می‌کنم برجام مساله دیگری است. برجام راجع به هسته‌ای شدن ایران است و بهترین راه جلوگیری از آن،‌ کار کردن روی برجام است.

او افزود: برجام در مسیر درستی نیست؛ در یک بن‌بست است ،اما کار بر روی آن ادامه دارد.

بورل در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که آیا اتحادیه اروپا شواهدی دارد که ادعای قصد ایران برای فروش موشک‌ به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را تائید کند، مدعی شد: شواهدی درباره ارسال موشک‌ها وجود ندارد اما درباره پهپادها، شواهد روشنی وجود دارد.

رئیس جمهوری فرانسه هم در گفتگویی با مطرح کردن اظهاراتی مداخله‌جویانه درباره اتفاقات اخیر ایران و حمایت از اقدامات تحریمی اتحادیه اروپا علیه کشورمان گفت که فکر نمی‌کند در وضع موجود پیشنهاد جدیدی بتواند به احیای توافق هسته‌ای کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون، مدعی شد که اکنون هفت شهروند فرانسوی در ایران در بازداشت به سر می‌برند.

او علاوه بر این گفت که به نظر او، هیچ گونه طرح پیشنهادی جدیدی نمی‌تواند در آینده نزدیک موجب احیای توافق هسته‌ای شود و احتمالا به «چارچوب جدیدی» برای پرداختن به این موضوع لازم خواهد بود.

مکرون در پاسخ به این سئوال رادیو فرانسه مبنی بر این که آیا فکر ‌می‌کند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی، پس از وقفه‌ای چند ماهه از سر گرفته شود، گفت: من هنوز در این باره بسیار محتاطم. فکر نمی‌کنم هر گونه پیشنهادی که در اکنون مطرح شود، (بتواند توافق هسته‌ای را حفظ کند.)

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه‌اش درباره اتفاقات اخیر ایران،‌ ادعا کرد که وضع سیاسی موجود در داخل ایران که اعتراضاتی در جریان است، وضع [پیرامون توافق هسته‌ای] را «تا حد زیادی» تغییر داد و احتمال دست یافتن به توافقی با ایران را «تضعیف کرد.»

او با این وجود،‌ ابراز امیدواری کرد که نشستی بین‌المللی با حضور قدرت‌‎های منطقه از جمله ایران تا پایان سال تشکیل شود.

مکرون با اشاره به اقدامات تحریمی اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران، گفت که تحریم‌های بیشتری از سوی اتحادیه اروپا علیه مقامات ایرانی اعمال خواهد شد.

او در این باره بیان کرد: کشورهای متعددی هستیم که در تلاشیم تحریم‌های هدفمند اعمال شوند، به ویژه علیه سپاه پاسداران و افراد این نظام.

رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به این که آیا از تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران ایران، اقدامی که به گفته مقامات اروپایی، اتحادیه اروپا در حال بررسی آن بوده است، حمایت می‌کند یا نه، گفت که با تحولات رخ‌داده، این مساله باید بررسی شود.

مکرون همچنین مدعی شد که فرزندان انقلاب ایران درحال انجام انقلاب هستند.

وی تاکید کرد که تحریم ها نباید تمام ملت ایران را هدف قرار دهد و بهترین نوع تحریم ها آن است که نزدیکان نظام را هدف قرار دهد.

اظهارات رئیس جمهوری فرانسه درحالی است که تحریم های ظالمانه علیه ایران به طور مستقیم زندگی مردم عادی را هدف قرار می‌دهد.

نسخه مناسب چاپ