خط ارتباطی مردم با اطلاعات
چرا این امامزاده شاهچراغ لقب گرفته است؟

تنها امامزاده‌ای در ایران که می‌توان گفت لقب خاصی، دارد، حضرت احمدبن موسی الکاظم(ع) است که از ایشان به عنوان «شاه چراغ» نام می‌برند و سوال تقریباً تمامی دوستداران و ارادتمندان اهل بیت(ع) این است که آن حضرت چرا به «شاه چراغ» ملقب» شده‌اند؟

روح‌الله مهرپارسا

خط ارتباطی:

با این که شاه چراغ را می‌توان هم ردیف عباراتی مانند شاهکار و «شاه بیت» دانست، آن را بهترین چراغ برای هدایت انسان معنا می‌کنند، اما در عین حال علی‌اکبر تشیّد در کتاب «قیام سادات علوی» روایت کرده است که تا زمان امیر عضد الدوله دیلمی کسی از مدفن حضرت احمدبن موسی‌الکاظم(ع) اطلاع درستی نداشت، اما تل خاکی در محل مقبره فعلی آن حضرت جلب نظر می کرد و پیر زنی که در پایین دست این محل خانه داشت، هر شب جمعه نور چراغی را برفراز تل خاک می‌دید که تا صبح روشن است، تا این که موضوع را به گوش عضد‌الدوله رساند و یک شب جمعه او به اتفاق آن پیرزن به نزدیکی تل خاک رفتند، عضد‌الدوله همانجا خوابید و از پیر زن خواست هر وقت نور چراغ را دید، فوراً او را بیدار کند، و کمی بعد او نور چراغ را دید و با ذوق و شعف زیاد خطاب به عضدالدوله بانگ برآورد و او را خطاب کرد و گفت: ‌«شاه… چراغ!» و آن پس حضرت احمدبن موسی‌الکاظم(ع) شاهچراغ لقب گرفت.

مستمری بازنشستگان صندوق آینده‌ساز به اندازه تأمین اجتماعی افزایش یابد

بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده‌ساز با این‌که مشمول قانون کار و مصوبات شورای عالی کار هستند و شرکت یاد شده هم دولتی است، حقوق‌هایشان باید مطابق با حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی یعنی ۵۷ درصد برای حداقل بگیران و ۳۸ درصد برای سایر سطوح افزایش می‌یافت، حال آن‌که فقط ۱۰ درصد افزایش یافته که برابر با بازنشستگان لشکری و کشوری است. از مسئولان ذی‌ربط و اعضای هیأت مدیره صندوق حمایت و بازنشستگی آینده‌ساز و از جمله وزیر محترم کار، تعاون و رفاه اجتماعی می‌خواهیم که در مورد احقاق‌ حق و افزایش مستمری ما برابر با بازنشستگان تأمین اجتماعی اقدام کنند و به تبعیضی که در این باره وجود دارد، پایان دهند.

بازنشسته صندوق حمایت و بازنشستگی آینده‌ساز

لزوم جابه‌جایی و تعطیلی ساختمان قدیمی انجمن مهدیه آمل

ساختمان انجمن مهدیه آمل بسیار قدیمی است و در طبقه فوقانی آن مغازه‌هایی با سازه‌های سبک قرار دارند و همچنین این ساختمان از ظرفیت و استحکام لازم و کافی برای برگزاری نشست‌ها و اجتماعات برخوردار نیست که به دلیل داشتن سند می‌تواند به قیمت مناسب به اشخاص حقیقی یا حقوقی فروخته و یا با زمین یا ساختمان جدید و مناسبی با کاربری‌های فرهنگی و آموزشی معاوضه شود. در میدان ۱۷شهریور آمل هم ساختمان قدیمی انجمن درس قرآن در طبقه فوقانی واحدهای تجاری قرار دارد که ضروری است شهرداری به کمک سازمان آتش‌نشانی آمل امثال این ساختمان‌های ناایمن را شناسایی کنند و به بهره‌برداران آن‌ها تذکر و هشدارهای قانونی لازم را بدهند.

ذبیح‌ الله بناگر ـ آمل

رسیدگی به شکایات از قضات را به دفاتر خدمات قضایی بسپارند

به نظر من بهترین، ارزان‌ترین و مؤثرترین راه مبارزه با فساد در قوه قضائیه، تقویت کارکنان شریف و ساماندهی جدید دادسرای انتظامی قضات است، زیرا در حال حاضر رسیدگی به پرونده‌های شکات خیلی طولانی مدت انجام و در اغلب مواقع حکم به تبرئه قضات و بازپرسان پرونده‌ها داده می‌شود که استفاده بیشتر از کارکنان پاکدست و پاکدامن و خداباور به تعداد کافی در دادسرای انتظامی قضات، می‌تواند موجب رعایت عدالت درباره شاکیان شود. بیش از ۲۵۷ روز قبل شکایتی همراه با مستندات تحویل دادسرای انتظامی قضات دادم. که بدون اعلام شماره و مشخصات پرونده به من، حالا به عنوان شاکی برایم پیامک فرستاده‌اند که قرار منع تعقیب صادر و پرونده مختومه گشت و قابل اعتراض هم نمی‌باشد، ضمن آن که فرستنده پیامک هم «عدل ایران» نوشته شده است که چون متعلق به قوه قضائیه نیست» به اصالت آن شک دارم، چرا رسیدگی به شکایت از قضات، به دفاتر خدمات قضایی سپرده و برای شکات، روند رسیدگی به پرونده‌هایشان به موقع پیامک و اطلاع‌رسانی نمی‌شود؟

تلفن به خط ارتباطی

اتوبوس‌های‌ شرکت واحد متناسب با تعداد مسافران نیست

علیرغم افزایش مسافران شرکت واحد اتوبوسرانی تعداد اتوبوس‌های آن به همین نسبت افزایش نیافته است که ضرورت دارد شهرداری تهران به کمک دولت بر تعداد اتوبوس‌ها بیفزاید و همچنین سهمیه تاکسی‌های اینترنتی برای ورود به محدوده کاهش آلودگی هوا تهران را بیشتر کنند.

امید روحانی

بانک صادرات درباره پرداخت وام اطلاع‌رسانی کند

وقتی از دریافت وام بدون ضامن از بانک صادرات ایران مأیوس و ناامید شدم، در شعبه دیگری از این بانک سپرده‌گذاری کردم تا با استفاده از آن بتوانم وام بگیرم، اما حالا پس از گذشت یک سال و نیم می‌گویند این‌بار هم به شما وام تعلق نمی‌گیرد که امیدوارم بانک صادرات درباره شرایط پرداخت وام به مشتریان خود با سپرده‌گذاری اطلاع‌رسانی کند و پاسخگو باشد.

رفیع‌زاده ـ مشتری بانک

بر عملکرد فروشگاه‌های تعاونی مسجد نظارت کنند

با این که فروشگاه‌های متعلق به تعاونی مسجد الرسول تهران حدود ۵۰۰ مترمربع فضا را در اختیار گرفته‌اند و از تمامی امکانات مسجد هم استفاده می‌کنند، اجناس خود را از دیگر فروشگاه‌ها گرانتر می‌فروشند که ضرورت دارد بر عملکرد آن‌ها نظارت بیشتری صورت گیرد.

شهروندی از تهران

روزهای تعطیل برعملکرد رانندگان تاکسی پایانه رسیدگی شود

روزهای جمعه و تعطیل برخی از رانندگان خطوط تاکسیرانی پایانه سیدخندان از خلوتی این روزها سوء استفاده و حتی برای مسیرهای کوتاه هم کرایه‌های زیادی طلب می‌کنند. جمعه بیستم آبان ماه یکی از رانندگان تاکسی در این پایانه برای مسیر سیدخندان تا بزرگراه حقانی، خیابان مصدق(نفت جنوبی) از من ۳۰ هزار تومان و دیگری ۵۰ هزار تومان طلب کرد که به ناچار ابتدا با مسافربر شخصی به ایستگاه مترو مصلی رفتم و سپس به وسیله آن، خود را به مقصد رساندم. از سازمان مدیریت بر تاکسیرانی شهر تهران تقاضای رسیدگی داریم.

مسافر پایانه تاکسیرانی سیدخندان

عوامل تخریب طبیعت به اشد مجازات محکوم شوند

روزنامه اطلاعات از ساخت مجتمع‌های چندین طبقه در جنگل‌های مازندران به نقل از مسئولان این استان خبر داده بود که به نظر من تمامی جنگل‌خواران، هواخواران، کوه خواران، زمین‌ خواران، و دریا خواران باید در اسرع وقت شناسایی و به اشد مجازات محکوم شوند تا کسی جرئت از میان بردن طبیعت زیبای کشور و به خطر انداختن جان و سلامت هموطنان‌مان را نداشته باشد.

خانم شهروند از خیابان پاسداران

پاسخ مسؤولان

پاسخ سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی درباره کمبود اتوبوس‌های زائران حسینی

احتراماً، با عنایت به پیام مردمی مندرج در روزنامه وزین اطلاعات درخصوص لزوم چاره‌اندیشی برای کمبود اتوبوس‌های زائران حسینی، ضمن سپاس از انعکاس دیدگاه‌ها و نقطه‌ نظرات هموطنان و ظرفیت ایجاد شده برای پاسخگویی به مردم، به استحضار می‌رساند: با عنایت به اجرای مصوبات ستاد مرکزی اربعین حسینی مبنی بر به‌کارگیری توان حداکثری ناوگان حمل‌ونقل اتوبوسی به جهت جابجایی زوار اربعین حسینی(ع)، ارائه سرویس اتوبوسی در مسیرهای غیر اربعینی در بازه زمانی مورد نظر با محدودیت‌هایی مواجه گردید که با اعمال مدیریت‌های میدانی از طریق ادغام و جابجایی سرویس‌ها و همچنین استفاده از توان حمل‌ونقلی ناوگان مینی‌بوسی و سواری کرایه تلاش شد تا حدی این مشکلات و نیازهای هموطنان مرتفع شود.

منصور فخاران ـ مشاور ریاست و مدیر روابط عمومی

نسخه مناسب چاپ