مشکل تأسیسات زیربنایی شهرهای زلزله زده برطرف شد‏
 

سرویس حوادث: مشکل آب آشامیدنی، برق خانه،مخابرات، اینترنت واحدهای خدماتی عمومی و مراکز درمانی شهرها و روستاهای زلزله زده شهرستان آبدانان رفع شده و مساله خاصی در این زمینه وجود ندارد.

مجید عسگری فرماندار آبدانان بااعلام این مطلب افزود: اقدام‌ها برای رفع نیازهای ضروری مردم زلزله زده آبدانان انجام شده و تمام اداره‌ها و نهادهای ذیربط ایلام با کمک استان‌های همسایه و بسیج امکانات و تجهیزات، مشغول ارائه خدمت و رفع مشکل آسیب دیدگان هستند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان آبدانان اضافه کرد: از مجموع ۳۲۰ مجروح حادثه زمین لرزه صبح دوشنبه، ۱۲ نفر از آنان همچنان در مراکز درمانی بستری هستند و بقیه پس از مداوای سرپایی ترخیص شده‌اند.

عسگری نیاز شدید مناطق آسیب دیده از زمین لرزه ۱ر۶ ریشتری شهرستان آبدانان را نان، آب معدنی و یخ اعلام کرد.

وی شمار مکان‌های آسیب دیده شهرستان آبدانان را هشت هزار واحد اعلام کرد و گفت: اکنون ۱۵۰ نفر در قالب ۳۰ گروه مختلف با شرح وظایف مشخص از نیروهای داوطلب مردمی و سازمان‌های دولتی استان ایلام و دیگر استان‌های همسایه با بسیج امکانات مورد نیاز به طور شبانه روزی مشغول خدمات رسانی و حل مشکل مردم زلزله زده آبدانان هستند.

*زلزله دردهلران

به گزارش خبرنگار ما از دهلران زمین لرزه ۸ر۵ریشتری که درساعت ۲۲و ۳۸ دقیقه دوشنبه شب در بخش موسیان روی داد، خسارت‌هایی به چندین روستای شهرستان دهلران وارد آورد.

فرمانداردهلران افزود:این زمین لرزه آسیب‌های جدی به منازل و اماکن تجاری دهلران واردکرده است. امیدعلی سبزی روستاهای آسیب دیده این شهرستان را جم هندی، ثارالله، مملح، ذوالفقار از توابع بخش موسیان و دهستان دشت عباس اعلام کرد.

سبزی گفت: وقوع این زمین لرزه در پی زمین لرزه صبح دوشنبه شهرستان آبدانان سبب ترس و وحشت مردم دهلران شده و ساکنان شهرها و روستاها برای در امان ماندن از زلزله احتمالی خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به مکان‌های باز و امن از جمله بوستان‌ها پناه آورده اند. ‏

‏ فرماندار دهلران گفت: در پی زمین لرزه‌ها دربخش مرزی موسیان، بیش از ۴۰ نفر زخمی شدند .‏

محمدرضا مروارید استاندار ایلام با اشاره به برگزاری جلسات متعدد اضطراری در آبدانان و ایلام گفت: بنابر برآورد اولیه برای بازسازی مناطق زلزله زده مورموری و آبدانان به بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است و با برنامه‌ریزی صورت گرفته ساکنان مناطق زلزله زده در استادیوم مورموری و اردوگاه‌های هلال احمر در مسیر این شهر به آبدانان اسکان داده می‌شوند.

زلزله‌هایی به بزرگی ۴ ، ۱ر۴،‌ ۴ر۴ و ۸ر۴ ریشتر دوشنبه شب و بامداد دیروز مورموری در استان ایلام را لرزاند و توفان گرد و غبار هم شب سختی را برای مردم زلزله زده مورموری در چادرها به یاد گذاشت.‏

در خوزستان هم، به دلیل وقوع پس لرزه‌ها، مردم برخی شهرهای خوزستان دوشنبه شب را در خیابان‌ها سپری کردند.

‏*آسیب به آثار تاریخی ‏

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: برخی از آثار تاریخی و بقاع متبرکه در شهرستان‌های دهلران و آبدانان بر اثر زمین لرزه خسارت دیدند.

مدیرپایگاه پژوهشی شوش گفت: زمین لرزه‌های متوالی در ایلام موجب وارد آمدن ترک‌هایی به بدنه قلعه تاریخی شوش شد ولی خسارت جدی بوجود نیاورده است.

نسخه مناسب چاپ