حوزه فنی و مهندسی دانشگاه تهران در میان دانشگاه های برتر دنیا
طبق گزارش اخیر مؤسسه رتبه‌بندی شانگهای، حوزه فنی مهندسی دانشگاه تهران در میان ۲۰۰ مؤسسه رتبه‌بندی شده توسط این نظام رتبه‌بندی قرار گرفته است.

به گزارش مهر، تعداد محققان پر استناد که توسط مؤسسه تامسون رویترز مشخص می‌شوند، تعداد مقالات منتشر شده در نمایه استنادی علوم در شاخه فنیرمهندسی، تعداد مقالات منتشر شده در ۲۰درصد اول بهترین مجلات حوزه فنیرمهندسی، و میزان هزینه‌های پژوهشی مرتبط با حوزه فنیرمهندسی از جمله معیارهای نظام شانگهای برای رتبه‌بندی مدارس فنیرمهندسی است.گفتنی است دانشگاه‌های معتبری مانند آریزونا، کلمبیا، دوک، کیوتو، مک­گیل، پکن، هنگ‌کنگ، منچستر، آلبرتا، لیسبون، چالمرز، نیویورک، و شفیلد در این فهرست پس از دانشگاه تهران قرار دارند.

دانشگاه‌های ام.آی.تی.، استنفورد، کالیفرنیا-برکلی، ایلی نویز، و تگزاس در آوستین نیز به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم این فهرست را تشکیل می‌دهند. دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف، دانشگاه‌های دیگر ایرانی هستند که توانسته‌اند با رتبه ۱۵۱-۲۰۰ در فهرست ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند.

به علاوه، در رتبه‌بندی کلی این نظام، دانشگاه تهران تنها دانشگاه ایرانی است که با رتبه ۳۰۱ تا ۴۰۰ در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است .

نسخه مناسب چاپ