پروژه های نیمه‌تمام نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تکمیل می‌شود
مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: ۲۶ پروژه نیمه‌تمام کتابخوانی در خراسان رضوی به کمک خیران تکمیل خواهد شد‏‎.

‎مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی از افتتاح ۳ پروژه درهفته کتاب خبر داد و گفت: کتابخانه سیار شماره ۸ شهرستان مشهد، کتابخانه مرحوم قاسمی در روستای کردیار باخرز و سومین کتابخانه مشارکتی محله وکیل‌آباد در این هفته افتتاح خواهد شد‎.

‎حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان همچنین از اجرای ۱۴۰۱ برنامه محتوایی از ۲۱ آبان، در استان خراسان رضوی خبر داد و افزود: پویش «کتاب خواندنی است، تزئینی نیست» با هدف استفاده از کتاب‌های مانده درقفسه‌های مدیران ادارات، نشست‌های کتابخوانی مدرسه‌ای، برگزاری تور‌های کتابخوانی برای آشنایی با کتابخانه‌های عمومی، قصه‌خوانی، قصه‌گویی، کتاب‌سازی و نمایشنامه‌خوانی برخی از آن‌هاست‏‎.

‎سبزیان از امکان عضویت رایگان برای همه مردم و خانواده‌ها در روز ۲۴ آبان‌ماه خبر داد و گفت: از ۲۱ تا ۲۷ آبان نیز بخشودگی جرایم دیرکرد کتاب‌ها اجرا می‌شود‎.

‎سبزیان همچنین از برگزاری پویش ملی «کتاب دستت چیست؟» خبر داد که قرار است در ادارات برگزار شود و به این نحو به ترویج کتابخوانی کمک کند‎.

‎وی افزود: تا پایان امسال ۵ کتابخانه سیار به کتابخانه‌های عمومی سیار خراسان رضوی در کاشمر، چناران، تایباد، طرقبه و شاندیز و قوچان اضافه می‌شود‏‎.

‎سبزیان با اشاره به ۲۷ شهرستان استان خراسان رضوی که از کتابخانه‌های عمومی محروم هستند، یادآور شد: کتابخانه‌های سیار و ایستگاه‌های مطالعه و کتابخوانی برای پرکردن جای خالی کتابخانه‌های عمومی در شهرستان‌هایی که فاقد این امکان هستند، ایجاد می‌شود‏‎.

‎مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در این نشست، اظهارداشت: هفته کتاب و کتابخوانی فرصتی برای تامل و تمرکز و تبلیغ و ترویج کتاب‌های خاص و جریان‌ساز است و همچنین فرصتی برای گفتگوی اهالی کتاب با هدف رشد کتابخوانی در کشور است، بنابراین ما این هفته را خاص کتابخوانی می‌دانیم، اما وظیفه خود می‌دانیم که در طول سال هم در این حوزه فعالیت داشته باشیم‏‎.

‎محمد حسین‌زاده افزود: مهم‌ترین اتفاقی که سال گذشته می‌توان به عنوان کار جریانی از آن یاد کرد، تصویب سبد فرهنگی خانوار در شورای فرهنگی عمومی است که بر اساس آن، کتاب را جزو جدایی‌ناپذیر خانواده‌ها می‌دانیم‏‎.

‎وی به عرضه اولین سبد کتابخوانی در شهریور ماه امسال اشاره کرد و افزود: در این سبد کتاب‌های متنوع به ویژه در زمینه سیره حضرت رضا(ع) به خانواده‌ها عرضه شده است. این سبد هر ماه تکمیل می‌شود و فرآیند‌های ارتباطی و معرفی کتاب‌ها به مردم نیز در این سبد قرار خواهد گرفت. دبیر ستاد هفته کتاب همچنین از راه‌اندازی طرحی جدید برای خرید کتاب و اختصاص یارانه برای خریداران کتاب خبر داد‎.

‎به گفته حسین‌زاده، این طرح به دلیل برگزار نشدن نمایشگاه کتاب امسال اجرا می‌شود که هم امکان خرید حضوری را برای مخاطبان فراهم می‌کند و هم این امکان را به وجود می‌آورد تا آنان در شهرستان‌ها بتوانند از همه کتابفروشی‌های استان خراسان رضوی، کتاب‌های مورد نیاز خود را سفارش دهند.‏

نسخه مناسب چاپ