تظاهرات دهها هزار نفری حوثی ها علیه دولت یمن
سرویس خارجی:دهها هزار نفر از مردم یمن با برپایی تظاهرات در صنعا پایتخت این کشورخواستار لغو تصمیم دولت درمورد حذف یارانه سوخت و استعفای دولت شدند.

این تظاهرات سه ساعته که عمدتا شیعیان حوثی درآن شرکت داشتند تازه ترین اعتراض حوثی ها محسوب می شود که رزمندگانشان ازسال ۲۰۰۴ مکررا با نیروهای دولتی جنگیده اند.تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی خواستارسقوط دولت «محمد سالم باسندوه» شدند.

آنان همچنین از قانون حذف یارانه های سوخت به عنوان تجویز داروی مرگبار برای مردم یاد کردند. تظاهرکنندگان تهدید کردند که دست به تحصن‌های طولانی‌مدت و تلاش برای سرنگونی دولت می‌زنند. در چنین شرایطی، سفرای ۱۰ کشور ناظر بر اجرای طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس دربحران یمن، برای عقب‌نشینی حوثی‌ها و مردم از مطالباتشان به تکاپو افتادند و در نامه‌ای به رهبر گروه «انصارالله» یمن نوشتند: جامعه بین‌الملل هیچ اقدام تحریک‌آمیزی که به خشونت و تنش در یمن منجر شود را نخواهد پذیرفت و آن را به شدت محکوم می‌کند.

در پی این تحولات،«عبدربه منصور هادی»، رئیس‌جمهوری یمن در نشستی فوق‌العاده به بررسی تحولات اخیر این کشور با تعدادی ازمقام های کشوری از جمله رئیس پارلمان و شماری از مشاورانش پرداخت.در چنین شرایطی، منابع یمنی از اعزام هیاتی به عمان برای میانجیگری این کشور در ترغیب ایران به حل و فصل بحران موجود در صنعا خبردادند.

این در حالی است که تلاش هیاتی که از سوی ریاست جمهوری یمن برای انجام مذاکرات با رهبران حوثی در دو روز اخیر وارد عمل شده بودند، با شکست مواجه شد .

در تحولی دیگر،منابع امنیتی یمن از وقوع درگیری‌های شدید میان حوثی‌ها با ارتش دراستان «الجوف» خبر دادندکه این درگیری موجب کشته شدن هشت تن از حوثی‌ها، سه تن از اعضای ارتش و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد.

*اردن

دو تن از نگهبانان سفارت آمریکا در امان به ضرب گلوله یکی از همکاران خود زخمی شدند.مسئولان اردنی با تایید این خبر اعلام کردند که اقدام مذکور حادثه بوده و نگهبان سفارت به اشتباه همکاران خود را هدف قرار داده است.

* بحرین

شش سازمان حقوق بشری کمپین «شاهزاده شکنجه» را علیه یکی از فرزندان پادشاه بحرین راه‌اندازی و تاکید کردند،«ناصر بن حمد» متهم به شکنجه بسیاری از رهبران سیاسی مخالف نظام منامه است. رئیس مرکز حقوق بشر بحرین هم با انتقاد از سیاست‌های منامه در قبال «داعش» گفت: تفکراتی که در مساجد تحت کنترل رژیم «آل خلیفه» وجود دارد، چندان تفاوتی با افکار داعش در عراق و سوریه ندارند.نبیل رجب گفت: مدارک زیادی درباره همکاری گروه‌های تکفیری با رژیم حاکم در بحرین وجود دارد و برخی نهادهای این کشور نیز به محل تبلیغ و ترویج افکار تکفیری تبدیل شده اند.

*عمان

دفترسلطنتی پادشاه عمان اعلام کرد که اوضاع جسمانی پادشاه این کشور که از یک ماه پیش در آلمان به سر می‌برد، خوب است و معاینات پزشکی روی وی در این کشور انجام می‌شود. این در حالی است که شایعه‌هایی در خصوص ابتلای وی به سرطان روده بزرگ منتشر شده بود.

نسخه مناسب چاپ