قیمت برنج در بازار متعادل شده است
اگرچه پیش از این قیمت‌ برنج روند صعودی داشته‌، اما امسال این بازار از ثبات نسبی برخوردار بوده و کمبودی وجود ندارد و قیمت‌ها در حد قابل قبولی متعادل شده است.

به گزارش ایرنا، کریم اخوان اکبری رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران ضمن اعلام این مطلب افزود: با توجه به اینکه حدود ۴۰ درصد برنج مورد نیاز کشور از محل واردات تأمین می‌شود، همراهی دولت با واردکنندگان و پذیرش درخواست انجمن مبنی بر لغو ممنوعیت فصلی واردات، موجب شد تا امسال واردات در شرایط بهتری انجام شود.

وی اظهار داشت: سال‌های گذشته بازار مواد غذایی متأثر از اتفاقات مختلف از جمله جنگ روسیه و اوکراین که هر دو از بزرگ‌ترین صادرکنندگان مواد غذایی و محصولات کشاورزی هستند و همچنین شیوع کرونا که به افزایش ذخایر استراتژیک مواد غذایی کشورهای بزرگ مانند چین منتهی شد، بوده و لذا پیش‌بینی افزایش قیمت محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی تحقق یافت، اما امسال با توجه به اینکه این دو بحران پشت سر گذاشته شده است، روند تأمین ذخایر استراتژیک در سطح جهانی به شرایط عادی خود برگشته است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به امتیازات مثبت خرید برنج در بازارهای جهانی در ابتدای فصل برداشت، تصریح کرد: خوشبختانه دولت پیشنهاد لغو ممنوعیت واردات برنج درابتدای فصل برداشت را پذیرفت و امسال واردکنندگان برنج توانستند در ابتدای فصل برداشت وارد بازار شده و با شرایط بهتر و مناسب‌تری اقدام به خرید برنج از کشورهای تولیدکننده کنند.

وی درباره روند صعودی قیمت برنج وارداتی در بازار کشور طی یک سال گذشته متأثر از افزایش نرخ تورم و شرایط کلان اقتصاد کشور، گفت: امسال روند عرضه و تقاضا در بازار برنج در شرایط متعادلی قرار دارد و در این شرایط امیدوار هستیم قیمت انواع برنج تعدیل شده و با نرخ منطقی در بازار عرضه می‌شود.

اخوان اکبری با اشاره به اینکه امسال شرایط بهتری برای بازاربرنج رقم خورده است، افزود: با توجه به اینکه از یک سو در ابتدای فصل برداشت برنج‌های خارجی و واردات هستیم و از طرفی در داخل کشور هم برداشت کشت دوم و عرضه آن به بازار با حجم قابل توجهی آغاز شده است، می‌توان امیدوار بود با خریدهای جدید و ورود محصولات نو، ثبات و تعادل قیمت‌ها در بازار تداوم یابد.

وی ادامه داد: متأسفانه طی چند سال گذشته به‌رغم هشدارهای انجمن واردکنندگان برنج ایران برخی سهواً یا عمداً به افزایش قیمت برنج تولید داخل دامن زدند و نتیجه این رفتار را امروز در بازار مشاهده می‌کنیم که قیمت برنج ایرانی به‌اندازه‌ای افزایش یافته است که از سبد مصرف بسیاری از خانواده‌ها خارج شده و متأسفانه اقشار کم درآمد امکان خرید و مصرف محصول داخلی را ندارند.

اخوان اکبری با اشاره به اینکه واردکنندگان برنج اجازه نمی‌دهند بازار با کمبود کالا روبرو شود و بهترین محصول کیفی را با قیمت مناسب برای مصرف‌کننده ایرانی تأمین می‌کنند، اظهار داشت: انجمن واردکنندگان برنج ایران تلاش می‌کند به امنیت غذایی کشور و تنظیم بازار کمک کند و در هر شرایطی همانند تمام مردم ایران اولویت اول انجمن و اعضای آن حمایت از تولید داخل است.

وی افزود: قطعاً حمایت دولت از تجار فعال در صنعت برنج موجب می‌شود تا هزینه‌های واردات کاهش یابد و نتیجه آن به طور مستقیم بر قیمت و در نهایت سبد معیشت خانوار نمود پیدا می‌کند.

نسخه مناسب چاپ