همکاری ایران و ونزوئلا در بخش کشاورزی و گمرکی گسترش می یابد
پس از رایزنی هیات‌های کارشناسی ایران و ونزوئلا یک سند همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دو کشور امضا شد. این سند پیش‌درآمدی بر توافقات آتی در حوزه کشاورزی و بخش‌های فنی، مکانیزاسیون، کشت قراردادی و انتقال دانش و فناوری است.

به گزارش ایرنا، در دیدار وزرای کشاورزی ایران و ونزوئلا دیروز علاوه بر امضای این سند، در خصوص همکاری‌های مهندسی – کشاورزی در حوزه آب و خاک، جنگل و زراعت رایزنی‌هایی صورت گرفت و مقرر شد نقشه راه جامع همکاری‌های دوجانبه در بخش کشاورزی با همکاری طرفین تهیه و در آینده نزدیک به امضا برسد .

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی دراین دیدار گفت: مناسبات ایران و ونزوئلا در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم و تاکید رئیس جمهوری در سطح خوبی قرار گرفته و تبادل هیات‌های مختلف در ماه‌های اخیر نشان از عزم دو کشور بر پایداری روابط فی‌مابین است.وی با تاکید بر ظرفیت‌های ایران در خصوص صادرات محصولات کشاورزی، اظهار امیدواری کرد صادرات انواع محصولات کشاورزی و غذا از قبیل خشکبار و مرکبات از جمله سیب به ونزوئلا در اسرع وقت عملیاتی شود.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین اعمال تخفیف‌های تعرفه‌ای توسط طرف ونزوئلایی بر این محصولات را مورد تاکید قرار داد و در ادامه کشت قراردادی را از موضوعات مورد علاقه طرفین برشمرد و افزود: دراین باره هم مذاکراتی داشته‌ایم و بر اساس نیاز در فصول مختلف و با توجه به محدودیت‌های اقلیمی، کشت قراردادی زمینه مناسبی برای همکاری‌های کشاورزی را فراهم می‌سازد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه برای تامین ذرت، کنجاله، سویا و سایر نهاده‌ها علاقه‌مند به همکاری با ونزوئلا هستیم، برای تبادلات علمی و فناوری بین دو کشور اعلام آمادگی کرد و ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه های علمی توفیقات چشمگیری داشته که دراین راستا آمادگی انتقال تجربیات و دانش فنی در حوزه‌های مختلف کشاورزی به ویژه تحقیقات، مکانیزاسیون و توسعه کشت به ونزوئلا را داریم.

«ویلمار کاسترو آلفردو سوتل دو» وزیر کشاورزی و زمین جمهوری بولیواری ونزوئلا هم در این دیدار اظهارداشت: ونزوئلا رتبه چهارم صادرات دام در آمریکای جنوبی را دارد و ما صادرات دام زنده به لبنان، عراق، مصر و ایران داشته‌ایم و در این مدت دام ونزوئلا کیفیت خود را نشان داده است.

وی افزود: وزیر حمل و نقل ما برای راه‌اندازی خط دریایی ایران – ونزوئلا چارچوبی را با طرف ایرانی به امضا رسانده و در حال خرید کشتی برای ارسال محموله‌های صادراتی به ایران هستیم. با توسعه همکاری با ایران، ونزوئلا می‌تواند به یک هاب منطقه‌ای در آمریکای جنوبی تبدیل شود و دروازه‌ای برای ارسال کالای ایرانی به منطقه باشد.

وزیر کشاورزی و زمین ونزوئلا با اشاره به زمین‌های فراوان و حاصلخیز این کشور، گفت: برای کشت فراسرزمینی می‌توانیم ۵۰۰ هزار هکتار زمین در اختیار ایران قرار دهیم. این زمین‌ها توانایی دو بار کشت در سال را دارند و می‌توان در کنار کشاورزی، دامداری‌های بزرگ هم ایجاد کرد.وی خاطرنشان کرد: هرگونه کمک از جانب ایران که برای ما استقلال غذایی به همراه بیاورد را پذیرا هستیم و آمادگی داریم فناوری نانو و مکانیزاسیون کشاورزی، پهپاد کشاورزی و سموم شیمیایی از ایران وارد کنیم.

از سوی دیگر، موافقتنامه توسعه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی در نشست مشترک رئیس کل گمرک ایران و وزیر حمل و نقل ونزوئلا امضا شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران در مراسم امضای این موافقتنامه، کمک و همکاری متقابل در زمینه های فنی، تبادل اطلاعات بین گمرکات دو کشور به ویژه تمرکز بر شناسایی متقابل فعالان مجاز اقتصادی و مدیریت ریسک را از جمله مفاد مهم این موافقتنامه نام برد.

وی اظهار داشت: اجرای کامل مفاد این موافقتنامه نقش موثری در تسهیل تجارت بین دو کشور دوست خواهد داشت و باعث افزایش حجم مبادلات تجاری می شود.

“رامون بلاسکز” وزیر حمل و نقل جمهوری بولیواری ونزوئلا هم دراین دیدار آمادگی کشور خود را برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور اعلام کرد.

نسخه مناسب چاپ