صادرات ۲۷ محموله محصولات دام و طیور از خراسان جنوبی‏
بیرجند ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: ۲۷ محموله محصولات دام و طیور به ارزش یک میلیون و ۳۵ هزار و ۵۳۱ دلار از خراسان جنوبی به خارج از کشور صادر شده است‏‎.

‎محمد اصغرزاده افزود: این صادرات شامل تخم مرغ نطفه‌دار، تخم مرغ خوراکی، پولت تخمگذار، مو و کرک بز، پودر گوشت، جوجه گوشتی و پشم گوسفند بوده که بیشتر آن‌ها به کشورهای چین، افغانستان و عراق صادر شده است‎.

‎وی اظهارداشت: نیمه نخست امسال صادرات تخم مرغ نطفه‌دار ۳۸۰ هزار عدد بوده که ۱۱۴ هزار دلار برای کشور ارزآوری داشته است، در این مدت ۱۴۳هزار و ۶۴۰ قطعه پولت تخمگذار هم صادر شد که ۵۷۴ هزار و ۵۶۰ دلار ارزآوری به همراه داشت‎.

‎اصغرزاده افزود: امسال ۳۵ هزار قطعه جوجه یک روزه گوشتی در قالب یک محموله به ارزش ۱۵۰ هزار و ۵۰ دلار به افغانستان صادر شد و صادرات ۱۲۷ هزار و ۸۳۰ کیلوگرم مو و کرک بز در قالب هفت محموله، ۱۰۷ هزار و ۸۳۰ دلار ارزآوری داشته است.همچنین ۲۶ هزار کیلوگرم پودر گوشت نیز از استان صادر شده که ارزش آن ۷ هزار و ۲۰ دلار بوده است. وی ادامه داد: صادرات ۲۷ هزار و ۵۳۷ کیلوگرم پشم گوسفند نیز ۷۹ هزار و ۸۵۷ دلار ارزآوری داشت و روند صادرات محصولات دامی خراسان جنوبی ادامه دارد‏‎.

‎مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: پارسال فقط ۲۸۷ هزار و ۴۲۴ کیلوگرم کرک بز به ارزش ۲۸۷ هزار و ۴۲۴ دلار به کشور افغانستان صادرات داشتیم‏‎.

‎اصغرزاده، تولید صادرات‌محور را زمینه‌ساز پویایی چرخه تولیدات دامی و طیور دانست و تأکیدکرد: کاهش هزینه‌ها و در کنار آن کیفیت‌دهی به محصولات و استاندارد، از راهکارهای اصلی توسعه صادرات است و زنجیره کامل محصولات ضمن افزایش بهره‌وری، اشتغال پایدار و ارزش افزوده را برای استان به همراه دارد که باید برای تولید محصولات دامی و لبنی در استان به این سمت حرکت کنیم‏‎.

نسخه مناسب چاپ