تصاویر جدید جیمزوب از دو کهکشان‌ و یک پیش‌ستاره
 

ناسا (اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا) به‌تازگی تصاویر جدیدی را منتشر کرده است که با تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده‌اند؛ ۲کهکشان که ۱۰۰سال پس از مه‌بانگ به هم پیوسته‌اند و یک پیش‌ستاره.

به گزارش ایرنا به نقل از وبگاه دِیلی مِیل(daily mail)، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا با کشف کهکشانی که فقط ۳۵۰میلیون سال پس از مه‌بانگ(Big Bang) شکل گرفته است، فصل جدیدی در نجوم گشوده است. این کهکشان، به همراه یک کهکشان دیگر شناسایی شده است که ۴۵۰میلیون سال پس از مه‌بانگ ظاهر شده و بسیار درخشان است. احتمال داده می‌شود که این کهکشان‌ها ۱۰۰میلیون سال پس از مه‌بانگ (رویدادی که ۸ر۱۳میلیارد سال پیش جرقه جهان را زد) به هم پیوسته باشند.

هر ۲سامانه ستاره‌ای در تصویر به صورت لکه‌های نارنجی کم‌رنگ در تاریکی فضا ظاهر می‌شوند و اکنون به دلیل توانایی فوق‌العاده تلسکوپ جیمز وب در نگاه‌کردن به گذشته با دوربین فروسرخ، مشاهده‌شدنی هستند.

تیم پژوهشی نجوم به سرپرستی مؤسسه ملی اخترفیزیک در رم ایتالیا، اعلام کرد: این کشف مانند یک کشور کشف‌نشده از کهکشان‌های اولیه است که تاکنون پنهان بوده‌اند.

پائولا سانتینی(Paola Santini)، یکی از پژوهشگران، در بیانیه‌ای گفت: این مشاهدات فقط سر شما را منفجر می‌کنند. این کشف یک فصل کاملاً جدید در نجوم و دیوانه‌کننده است! مانند وقتی که در هنگام حفاری باستان‌شناسی ناگهان یک شهر گمشده یا شیئی را می‌یابید که از وجودش خبر نداشتید.

این کهکشان‌ها در مقایسه با کهکشان راه شیری ما قدمت بیشتری دارند؛ اما بسیار کوچک‌تر از آن هستند. این دو کهکشان بسیار درخشانند و احتمالاً به این دلیل که پرجرم‌ هستند. آن‌ها تعداد زیادی ستاره کم‌جرم دارند.

تخمین‌های کنونی تلسکوپ جیمز وب از فاصله این دو کهکشان بر اساس اندازه‌گیری رنگ‌های فروسرخ آن‌ها است. همچنین دوربین فروسرخ نزدیک جیمز وب، از یکی دیگر از شگفتی‌های کیهانی که تا به حال دیده نشده بود در تصویری که به‌تازگی منتشر شده است، رونمایی کرد: آغاز آتشین یک ستاره که به‌عنوان یک پیش‌ستاره نیز شناخته می‌شود. این مشاهده که فقط در نور فروسرخ مشاهده‌شدنی است، شبیه به یک «ساعت شنی» است که گویا در تاریکی فضا در حال آتش‌گرفتن است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب با دوربین فروسرخ نزدیک خود می‌تواند به ابر تاریکی که پیش‌ستارگان را از تلسکوپ‌های قبلی پنهان کرده بود، نفوذ کند و به گذشته نگاهی بیندازد.

نسخه مناسب چاپ