کوتاه از سراسر جهان
 

رئیس جمهوری چین: تنها راه حل اختلافات کشورها گفتگو است

مهر: رئیس جمهوری چین گفت باید نگرانی های منطقی امنیتی همه کشورها را مد نظر قرار دهیم و اختلافات را از طریق گفتگو حل کنیم.«شی جین پینگ» در نشست مجمع همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوس آرام «اَپک» در بانکوک گفت: ما باید به طور جدی با نگرانی‌های امنیتی منطقی همه کشورها تعامل کنیم و شانس حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و منازعه‌ها بین کشورها را از طریق گفتگو و رایزنی تقویت کنیم. وی تأکید کرد: همواره باید بر اساس مفهوم امنیت مشترک، همه جانبه و پایدار و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها حرکت کرد.

موافقت پارلمان جمهوری آذربایجان با افتتاح سفارت در اسرائیل

فارس: پارلمان جمهوری آذربایجان طرح افتتاح سفارت در تل‌آویو و ارتقای روابط با رژیم صهیونیستی را تصویب کرد. بعد از گزارش‌ها درباره همکاری‌های مختلف جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی، اکنون از ارتقای روابط دیپلماتیک دو طرف خبر می‌رسد وپارلمان جمهوری آذربایجان دیروز جمعه طرح افتتاح سفارت در تل‌آویو را تصویب کرد. «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که روزهای پایانی خود را در این سمت سپری می‌کند، با استقبال از این تصمیم گفت جمهوری آذربایجان شریک مهم این رژیم و یکی از بزرگترین مکان‌های استقرار یهودیان در کشورهای مسلمان است.

اردوغان: باید از جنگ جهانی جلوگیری کنیم

ایسنا: رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه گفت خدای نکرده، مسئله استفاده احتمالی از تسلیحات هسته‌ای منجر به جنگ جهانی جدید خواهد شد، پس بیایید چنین فرصتی را فراهم نکنیم. وی افزود، پس از گفت‌وگوهای هیات‌های اطلاعاتی روسیه و آمریکا در آنکارا، خبردار شدیم که طرفین توافق کرده‌اند از استفاده از تسلیحات هسته‌ای خودداری کنند.اردوغان گفت: اطلاعاتی که از وزارت اطلاعات ترکیه در مورد استفاده روسیه و ایالات متحده از سلاح هسته‌ای دریافت کردم این است که در حال حاضر هر دو طرف هیچ تلاشی برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای انجام نخواهند داد.

بازداشت ۷ نفر در قزاقستان به اتهام تدارک برای کودتا

ایرنا: سرویس‌های امنیتی قزاقستان از دستگیری هفت نفر به اتهام تدارک کودتا برای ۲۰نوامبر که روز انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور است، خبر دادند.بر اساس بیانیه کمیته امنیت ملی قزاقستان، دستگیرشدگان برای تدارک شورش و حمله به ساختمان‌های انتظامی با استفاده از سلاح و مواد آتش‌زا، برنامه‌ریزی کرده بودند. سرویس‌های امنیتی این کشور اعلام کردند که هفت مظنون دستگیر شده از حامیان «مختار ابلیازوف» هستند که در تبعید به سر می‌برد.

پاشینیان: آماده امضای توافق صلح با باکو هستم

فارس: نخست وزیر ارمنستان با تقدیر از مواضع روسیه در مذاکرات ارمنستان با جمهوری آذربایجان گفت، ایروان آماده امضای توافق صلح با باکو است.«نیکول پاشینیان» اظهار داشت که موضع روسیه در قبال مذاکرات ارمنستان با جمهوری آذربایجان موجب تضمین و امنیت حقوق ارامنه ساکن «قره باغ کوهستانی» خواهد شد.پاشینیان گفت ارمنستان در مذاکره با جمهوری آذربایجان، نه تنها از حقوق خود بلکه حقوق ارامنه مستقر در قره باغ کوهستانی دفاع می‌کند و در حال پیشبرد مواضع خود در این زمینه است.

ناکامی پارلمان لبنان برای ششمین بار در انتخاب رئیس جمهوری

ایرنا: پارلمان لبنان برای ششمین بار در انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور ناکام ماند تا شرایط سیاسی این کشور با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری «میشل عون» پیچیده‌تر شود.پارلمان لبنان دیروز با حضور ۱۱۲نماینده برگزار شد اما جلسه رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری جدید این کشور به نتیجه نرسید. در این رای گیری، ۴۶برگه سفید به صندوق انداخته شد و ۴۳رای برای «میشل معوض» و ۹رای به نام لبنان الجدید و هفترای برای «عصام خلیفه» و سه رای برای «زیاد بارود» و یک رای برای «سلیمان فرنجیه» و یک رای هم برای «میشل ظاهر» به صندوق انداخته شد و دورای نیز باطله اعلام شد. گفتنی است انتخاب رئیس جمهوری لبنان به رای دو سوم نمایندگان پارلمان نیاز دارد.

نسخه مناسب چاپ