آمریکا: در صورت حمایت دولت عراق از مقاومت، همکاری‌ها با بغداد قطع می‌شود
سرویس خارجی: پایگاه خبری «آکسیوس» در گزارشی از پیام هشدار آمیز دولت آمریکا به نخست وزیر جدید عراق درباره تبعات خطرناک حمایت بغداد از فعالیت گروه های مقاومت در این کشور و تاثیر آن بر روابط دو جانبه خبر داد.

«آکسیوس»، به نقل از دو منبع آگاه، از ارسال پیام هشدار آمیز ایالات متحده آمریکا به «محمد الشیاع السودانی»، نخست وزیر جدید عراق مبنی بر عدم تعامل واشنگتن با وزرا و مقامات ارشد وابسته به گروه‌های مقاومت عراقی خبر داد. بر اساس این گزارش، دولت «بایدن» در این پیام هشدار داده است که در صورت حمایت دولت جدید عراق از گروه های مقاومت این کشور، واشنگتن به همکاری ها با بغداد و دولت السودانی پایان خواهد داد.

در ادامه آمده است: دولت «بایدن» تصمیم گرفته است که با «نعیم العبودی» وزیر آموزش عالی در دولت السودانی که یکی از اعضای جنبش مقاومت اسلامی «عصائب اهل الحق» عراق است، همکاری نکند. «آکسیوس» همچنین نوشته است: آمریکا همچنین درباره «ربیع نادر» که به سمت ریاست دفتر نخست وزیری انتخاب شده و با رسانه‌های نزدیک به «کتائب حزب الله» همکاری داشته، نگران است.به گفته این دو منبع، «آلینا رومانوفسکی»، سفیر ایالات متحده در بغداد از زمان روی کار آمدن السودانی، نخست وزیر جدید عراق، در کمتر از سه هفته گذشته پنج بار با وی دیدار کرده است. این پایگاه خبری افزوده است: رومانوفسکی سیاست آمریکا درباره تعامل با وزرا و مقامات مرتبط با گروههای مقاومت عراق را به السودانی ابلاغ کرده و همین پیام از طریق سایر مقامات دولت «بایدن» نیز به اطلاع دولت عراق رسیده است.

این منابع گفتند : دولت «بایدن» نگران است که السودانی بر روی شبه نظامیان شیعه و گروه‌های مقاومت در عراق کنترل کافی نداشته باشد. «آکسیوس» به نقل از این منابع نوشت: چنانچه حملات علیه نیروهای آمریکا در عراق افزایش یابد می‌تواند سیاست دولت بایدن در قبال دولت عراق را تغییر دهد و به قطع همکاری های واشنگتن با بغداد بیانجامد.

در چنین شرایطی،«یاسر اسکندر» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تاکید کرد : آمریکا مانع از تجهیز ارتش عراق به سلاح های پیشرفته می شود.

همزمان، «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با « محمد شیاع السودانی»، نخست وزیر عراق تلفنی گفتگو کرد. در گفتگوی تلفنی دو طرف، تقویت همکاری‌ها÷ی امنیتی و نظامی میان کشورهای عضو ناتو و عراق در راستای پشتیبانی از تلاش‌های این کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و پایان دادن به باقی مانده‌های آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

«السودانی» و «استولتنبرگ» همچنین در مورد تقویت ماموریت «ناتو» در عراق در چارچوب ارائه مشاوره و پشتیبانی آموزشی به نیروهای امنیتی این کشور و سطح آمادگی و عملکرد آنها تبادل نظر کردند. در این حال، وزیر خارجه انگلیس در تماس تلفنی با «محمد شیاع السودانی»، نخست وزیر عراق، بر پایبندی کشورش نسبت به حمایت از بغداد در زمینه‌های متعدد از جمله امور امنیتی و اقتصادی تاکید کرد.از طرفی، «البروس کوتراشف» سفیر روسیه در بغداد نیز در دیدار با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق سلام گرم سران روسیه را به وی ابلاغ کرد. السودانی در این دیدار ضمن تأکید بر اهمیت روابط بغداد – مسکو گفت: عراق در پی برقراری روابط متوازن با همه کشورهای دوست است.

نسخه مناسب چاپ