چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز شنبه ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۶۱ (برابر با ۴ صفر ۱۴۰۳، ۲۰ نوامبر ۱۹۸۲) نقل شده است.
امام: شرکت در انتخابات مجلس خبرگان تکلیف شرعی است

گروه کثیری از هموطنان مسیحی، کلیمی و زرتشتی همراه رهبران دینی و نمایندگان اقلیت‌ها در مجلس شورای اسلامی صبح پنجشنبه در حسینیه جماران با امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.

در این دیدار ابتدا بیت اوشانا نماینده مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی کوتاهی در حضور امام امت گفت: ما اقلیت‌های رسمی و دینی، آماده همه‌گونه ایثارگری در پیروی از راه آن رهبر اندیشمند بوده و هستیم.

آنگاه امام امت بیاناتی بدین شرح ایراد فرمودند: بسم‌الله الرحمن الرحیم: من خوشبختم که جمهوری اسلامی بعض فرصت‌ها را به ما و ملت‌‌ ما نصیب می‌کند و از آن فرصت‌ها، ملاقات با قشرهای مختلف و مذاهب مختلف و دین‌های مختلف است. ما همه در تحت لوای توحید مجتمع هستیم. ایران مال همه است و توحید مذهب همه است و مبدأ و معاد ایده همه است و…

در چیزهائی که مربوط به دولت است، در چیزهائی که مربوط به مجلس است، در چیزهائی که مربوط به قانون است، باید همه ما تشریک مساعی کنیم. همه ملت با هم باشند. امروز در ملت ما مطرح است قضیه مجلس خبرگان برای تعیین رهبری. این مسئله‌ای است که نباید ملت ایران برای او کم ارج قائل باشد. الان یک دسته از قراری که شنیدم دوره افتادند که این مجلس خبرگان نباید باشد، برای اینکه تضعیف رهبری است. مجلس خبرگان تقویت رهبری است. گول این حرف‌ها را نخورند، باید همه وارد بشوند. این یک تکلیف است. حفظ اسلام یک تکلیف شرعی است. برای همه ما حفظ مملکت توحیدی یک تکلیفی است برای همه قشرهای ملت و اگر چنانچه همه با هم نباشند و در صحنه حاضر نباشند و رای به وکلا ندهند و رای به مجلس خبرگان ندهند و وکلائی که باید تعیین بشود و کسری دارند، رای کم بیاورند، این برخلاف تکلیف عمل کردند.

پاتک دشمن در منطقه مسلم بن عقیل با ۱۷۰ کشته و مجروح دفع شد

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، پنجشنبه و جمعه دو اطلاعیه (۱۱۲۶ و ۱۱۲۷) خود را انتشار داد. در اطلاعیه ۱۱۲۷ ستاد مشترک نیز می‌خوانیم: در ساعت ۲۰ر۱۰ دقیقه روز ۲۶ آبانماه نیروهای شکست‌خورده صدامی در منطقه عملیاتی مسلم بن عقیل اقدام به پاتک نمودند که نیروهای ظفرمند و پرتوان اسلام بلادرنگ وارد عمل شده و پس از یک ساعت درگیری، سرانجام مزدوران عراقی با دادن کشته و مجروح بسیار عقب‌نشینی کردند. در بخش دیگر از این اطلاعیه آمده است: دلاوران نیروی دریائی در جبهه آبادان، متقابلاً به آتش مزدوران صدامی پاسخ داده و ضمن خاموش‌کردن آتش دویست دیدبانی و چند سنگر انفرادی و اجتماعی با خدمه‌های آن را نابود کردند و بیش از ۲۰ تن از نیروهای عراقی را کشته یا مجروح ساختند.

مقررات ارسال هدیه و سوغات به خارج اعلام شد

سرویس اقتصادی ـ در پی سوال خوانندگان عزیز «اطلاعات» پیرامون چگونگی مقررات و ضوابط ارسال هدیه و سوغات به خارج از کشور و میزان حداکثر وزن مجاز پستی، برادر گرجی مدیریت صادرات و واردات گمرک ایران در گفتگوئی با ما اظهار داشت: به موجب بند «پ» ماده ۲۴ مقررات عمومی صادرات و واردات سال ۶۱ که به تصویب هیات دولت رسیده است، ارسال کالا به عنوان هدیه و سوغات برای هر فرستنده در سال یکبار به ارزش ده هزار ریال و به وزن حداکثر سه کیلو مجاز خواهد بود. بنابر این اعلامیه اخیر پست کشور راجع به امکان حمل کالا به وزن ۲۰ کیلو توسط پست ارتباطی با مقررات هدیه و سوغات ندارد. قبول کالا به وزن بیش از ۳ کیلوگرم (تا ۲۰ کیلو) توسط پست هنگامی میسر است که خروج کالا از نظر مقررات گمرکی بلامانع باشد. به عنوان مثال خروج لوازم شخصی همراه مسافر عازم خارج تا وزن ۲۰ کیلو مجاز است.

code

نسخه مناسب چاپ