وزارت خارجه :سکوت مجامع بین‌المللی دربرابر حملات تروریستی درایران پیامدی جز تقویت جریانهای افراطی ندارد
وزارت امور خارجه درباره حملات تروریستی در ایذه، اصفهان و مشهد بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: در روزهای اخیر، ملت شریف ایران و جامعه بین المللی، شاهد اقدامات مجرمانه گروهی از تروریست های بی رحم علیه شهروندان بی گناه و مدافعان امنیت ایران عزیز در شهرهای ایذه، اصفهان و مشهد بودند.

در این حملات تروریستی متأسفانه شماری از هموطنان عزیز ما و در میان آنها زنان و کودکان معصوم به شهادت رسیده یا مجروح شده اند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این حملات شوم تروریستی را قویا محکوم می کند و شهادت هموطنان عزیز را به آحاد مردم عزیز ایران به خصوص خانواده های داغدار شهیدان تسلیت گفته و از خداوند متعال برای مجروحان شفای عاجل مسئلت می کند.

بدون تردید، سکوت عامدانه مروّجان خارجی آشوب و خشونت در ایران در برابر آشکارترین عملیات تروریستی در چند شهر ایران، پیامدی جز تشویق تروریستها و تقویت تروریسم در گستره گیتی ندارد.

کشتارهای کور تروریستی در شهرهای ایذه، اصفهان و مشهد که پس از حمله مشابه اخیر به زائران و نمازگزاران حرم حضرت شاهچراغ شیراز اتفاق افتاد، کماکان مؤید این امر است که چگونه دشمنان و معاندین نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت شریف و بزرگ ایران، ماهیت جنایتکارانه خود را پشت نقاب دروغین دلسوزی برای مردم و فرزندان این کشور پنهان می کنند.

از منظر مقررات و هنجارهای بین المللی، تروریسم در هر شکل و زمان و مکان محکوم است ، لذا وظیفه جامعه جهانی و مجامع بین‌المللی مسئول است تا با محکوم کردن اقدامهای تروریستی اخیر در ایران، اجازه ندهند حریم ایمن برای خشونت‌طلبان و جریانهای افراطی که تداوم زیست آنها در ترویج ناآرامی، نفرت‌پراکنی، تنش، آشوب و اغتشاش است، ایجاد شود.

جمهوری اسلامی ایران براساس موازین حقوق بین الملل و منطبق با قوانین و مقررات خود، حق خویش را برای پیگیری حقوقی و قضائی اقدامهای تروریستی ارتکابی توسط تروریستها و دولتهای حامی آنها محفوظ می داند.

دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، در تکمیل تلاش های شبانه روزی دستگاه ها و نهادهای حافظ نظم و امنیت کشور، در انجام

مسئولیت های خود در عرصه سیاست و روابط خارجی برای پاسداشت ایران مقتدر و مستقل و حمایت از حقوق ملت، همه توان و ظرفیت دیپلماتیک خود را به کار می بندد.

درخواست سخنگوی سازمان ملل از ایران

ازسوی دیگر،سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی درباره آنچه افزایش خشونت علیه معترضان در ایران اعلام کرد خواستار حل‌وفصل وضع کنونی در ایران از طریق گفتگوهای مسالمت‌آمیز شد.

بنابر گزارش وب سایت سازمان ملل ،فرحان حق در یک نشست خبری ادعاهایی را درباره ناآرامی‌های جاری در ایران مطرح و رفتار نیروهای امنیتی با افراد حاضر در این ناآرامی‌ها را خشونت‌آمیز توصیف کرد.

وی ناآرامی‌های اخیر در ایران را اعتراضاتی مسالمت‌آمیز توصیف کرد.فرحان حق در اظهاراتی مداخله‌جویانه خود از مقامات ایران خواست به الزامات خود ذیل قوانین مرتبط با حقوق بشر و به‌ویژه حقوق زنان پایبند باشند و با مسالمت‌آمیز خواندن اعتراضات در ایران تاکید کرد: افرادی که فقط به دلیل حضور در این اعتراضات بازداشت شده‌اند، باید هرچه فوری آزاد شوند.

سخنگوی سازمان ملل علاوه‌ براین از ایرانیانی که در این ناآرامی‌ها حضور می‌یابند خواست به صورت مسالمت‌آمیز رفتار کنند و اضافه کرد که در این شرایط باید از هرگونه تشدید تنش پرهیز شود.

وی افزود: بحران کنونی در ایران می‌تواند و باید از طریق گفتگوهای مسالمت‌آمیز حل‌وفصل شود و ما بر لزوم حسن نیت و تلاش های معنادار در این زمینه تاکید می‌کنیم و در صورت درخواست، آماده حمایت هستیم.

نسخه مناسب چاپ