آمریکا: با روسیه توافق کرده ایم جنگ هسته‌ای شروع نشود
سرویس خارجی: «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به تنش های اخیر روسیه و غرب بر سر جنگ اوکراین، اعلام کرد آمریکا و روسیه موافق هستند که جنگ هسته‌ای، پیروز نخواهد داشت و چنین جنگی نباید شروع شود.

کربی در عین حال گفت که ما به اوکراین کمک می‌کنیم در موضع مذاکره قدرتمندتری با روسیه قرار بگیرد اما تصمیم برای انجام مذاکره در دستان خود اوکراینی‌ها قرار دارد. در چنین شرایطی شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد، نگرانی دولت ایالات متحده در مورد ناتوانی این کشور در تامین تجهیزات و مهمات پیشرفته برای اوکراین در بحبوحه جنگ کی‌یف و مسکو در حال افزایش است.به گفته سه مقام آمریکایی که با سی‌ان‌ان گفت‌وگو کردند، برخی از چالش‌هایی که ایالات متحده در زمینه حمایت از اوکراین با آن مواجه است شامل ذخایر کاهش‌یافته تسلیحاتی و توانایی صنایع دفاعی برای تامین میزان تجهیزات تقاضا شده است. یکی از مقامات به سی‌ان‌ان گفت مقدار محدودی از موجودی مازاد در دسترس است که واشنگتن می‌تواند به کی‌یف بفرستد.

در این گزارش آمده است که واشنگتن به‌ویژه در مورد موجودی گلوله‌های توپخانه ۱۵۵میلی‌متری و موشک‌های دفاع هوایی استینگر نگران است. برخی از مقامات هم نگران تولید تسلیحاتی مانند موشک‌های ضد تشعشع هارم، موشک‌های سطح به سطح گملرس و سامانه‌های ضد تانک جاولین هستند. با این حال، منابع شبکه سی‌ان‌ان معتقدند که کاهش موجودی انبارها امنیت ملی را به خطر نمی‌اندازد، زیرا تسلیحات مورد نیاز اوکراین از منابعی که پنتاگون برای موارد احتمالی خودش ذخیره می‌کند، تامین نمی‌شود. یک مقام ارشد همچنین به این شبکه خبری گفت که ارزیابی ها‌ مبنی بر اینکه تسلیحات ایالات متحده در حال کم شدن است، ذهنی است و به این بستگی دارد که پنتاگون چقدر بخواهد خطر را بپذیرد. مقامات می‌گویند یکی از نگرانی‌های اصلی این است که صنایع دفاعی ایالات متحده در تکاپو هستند تا میزان تقاضا را پوشش دهند و این در حالیست که کشورهای اروپایی نمی‌توانند به طور کامل ذخایر تسلیحاتی خودشان را برای جایگزینی سخت‌افزارهای نظامی که به اوکراین ارسال شده، تکمیل کنند.

خبر دیگر اینکه معاون سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد که این سازمان به دنبال تحقیق درباره گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشر در جنگ اوکراین است.«فرحان حق» اظهار داشت: خواستار تحقیقات درباره گزارش‌های نقض حقوق بشر دریافتی از همه طرف‌های درگیر جنگ در اوکراین شده‌ایم و طرف‌ها باید نسبت به نتایج این تحقیقات پاسخگو باشند. سخنگوی سازمان ملل گفت این نهاد خواستار تحقیقات کامل درباره همه موارد نقض حقوق بشر گزارش‌شده در رابطه با جنگ اوکراین از جمله کشته شدن ۱۰ اسیر روس است. پیش از این وزارت دفاع روسیه گفته بود که ارتش اوکراین عمداً بیش از ۱۰سرباز روسی اسیر را کشته و از نزدیک به سر آن‌ها شلیک کرده است. در خبری دیگر ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس در سفری از قبل اعلام نشده به پایتخت اوکراین رفت و با ولودیمیر زلنسکی دیدار کرد. در رویدادی دیگر دولت فنلاند از طرح خود برای ساخت یک حصار فلزی در طول مرز این کشور با روسیه رونمایی کرد. فنلاند ساخت این حصار را از اوایل سال ۲۰۲۳به دلیل نگرانی از بابت تغییر محیط امنیتی در اروپا آغاز می‌کند.

نسخه مناسب چاپ