کوتاه فرهنگی ـ آموزشی
بزرگداشت «روز جهانی فلسفه» برگزار می‌شود

همایش بزرگداشت «روز جهانی فلسفه» با عنوان «فلسفه و اخلاق اجتماعی» از سوی «مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» دوشنبه سی‌ام آبان‌ماه ۱۴۰۱به صورت حضوری و در فضای مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، در این رویداد علمی که امروز از ساعت ۱۳:۰۰تا ۱۶:۰۰برگزار می‌شود، غلامرضا اعوانی (عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران)، عسکر دیرباز (رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران)، جمیله علم‌الهدی (عضو هیأت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی)، محمدجواد لاریجانی (رئیس مرکز تحقیقات فیزیک نظری)، احمدحسین شریفی (رئیس دانشگاه قم)، سیداحمد غفاری (عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه‌ی ایران) و حسین غفاری (استاد فلسفه دانشگاه تهران) سخنرانی خواهند کرد.

علاقمندان می‌توانند از طریق اسکای روم و با انتخاب گزینه «میهمان» به صورت غیرحضوری در این مراسم شرکت کنند. مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در خیابان حضرت ولی عصر، خیابان نوفل لوشاتو، کوچه آراکلیان، شماره ۴واقع است.

دو انتصاب دانشگاهی جدید و پذیرش یک استعفا

«حامد قادرزاده» با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به جای «رحمت صادقی» رئیس پیشین دانشگاه کردستان که استعفایش به تازگی پذیرفته شده است، به عنوان سرپرست دانشگاه کردستان معرفی شد.

به گزارش ایلنا، محمدعلی زلفی‌گل «محمدباقر محمدصادقی آزاد» را نیز به عنوان «سرپرست دانشگاه شهید مدنی آذربایجان» منصوب کرد.

وزیر علوم همچنین در نامه‌های جداگانه‌ از خدمات رحمت صادقی، رئیس سابق دانشگاه کردستان و حسن ولی‌زاده رئیس سابق دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در طول تصدی این مسئولیت قدردانی کرد.

اشتباه وزارت بهداشت در واردات آنتی بیوتیک هندی

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، در ارتباط با واردات شربت های آنتی بیوتیک از کشور هند، نکاتی را متذکر شد.

سیدعلی فاطمی، در گفتگو با مهر گفت: متأسفانه آنچه تحت عنوان شربت‌های آنتی بیوتیک هندی وارد کشور شده، همگی در حجم ۳۰ سی سی هستند؛ در حالی که به شربت‌های ۷۰و ۱۰۰سی سی نیز نیاز داریم. وی افزود: شربت‌ ۳۰ سی سی باعث می‌شود برای یک کودک ۳ شیشه شربت بدهیم تا روند درمان او تکمیل شود و هزینه تهیه دارو بالا می‌رود.

فاطمی تصریح کرد: در داخل کشور نیز اغلب شربت‌های آنتی بیوتیک فقط در حجم ۱۰۰سی سی تولید می‌شوند که باعث هدررفت منابع است زیرا برای کودکان زیر ۳ سال از دز پایین داروها و کودکان بالای ۶ سال از دزهای بالا استفاده می‌شود و باقیمانده شربت در دزهای پایین باید دور ریخته شود. نایب رئیس انجمن داروسازان ایران افزود: شرکت‌های دارویی در خارج از کشور، با حساب و کتاب دارو تولید می‌کنند که باعث اتلاف سرمایه و هزینه‌ها نشود.

وزیر علوم :امیدوارم بتوانیم امتحانات پایان‌ترم را به موقع برگزار کنیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره برگزاری امتحانات پایان‌ترم دانشگاه‌ها گفت: کلاس‌های ترم جاری به صورت حضوری در حال برگزاری هستند و امیدوارم امتحانات میان ترم و پایان‌ترم نیز به موقع برگزار شوند و نیمسال تحصیلی بعدی را با نشاط بیشتری آغاز کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدعلی زلفی‌گل درباره مصوبات جدید شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم توضیح داد: مبحث توجه ویژه به رشته‌های بین‌رشته‌ای و میان رشته‌ای در جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفته‌شد برخی رشته‌های برنامه‌محور در تعدادی از دانشگاه‌های وزارت علوم که از شرایط لازم برخوردار هستند برای جذب نخبگان ایجاد شوند.

معاون آموزشی وزیر علوم نیز از تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از ساعت ۱۴دوشنبه ۳۰آبان ماه خبرداد. قاسم عمو عابدینی در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر گفت: در آستانه بازی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل تیم ملی انگلیس در جام جهانی ۲۰۲۲قطر، کلاس‌ها و بخش‌های اداری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی امروز از ساعت ۱۴تعطیل می‌شوند. گفتنی است تیم ملی فوتبال کشورمان امروز دوشنبه از ساعت ۱۶:۳۰به مصاف تیم ملی فوتبال انگلیس می‌رود.

نسخه مناسب چاپ