پاسخ ایران به قطعنامه شورای حکام تدوین شد
نایب رئیس کمیسیون امنیت‌ملی مجلس از آماده شدن پاسخ ایران به قطعنامه شورای حکام از سوی شورای‌عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی خبر داد.

عباس مقتدایی در گفتگو با ایرنا درباره قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که اخیرا بر اساس ادعاهای رژیم صهیونیستی به تصویب رسید، گفت: آمریکا و اتحادیه اروپا در بیان مواضع خود در قبال ایران ریاکارانه عمل می‌کنند. آنها از یک‌سو پیام‌هایی به جمهوری اسلامی می‌دهند، ولی در عمل خلاف پیام‌های ادعایی خود رفتار می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: غرب از همه ابزارهایی که در اختیار دارد علیه جمهوری اسلامی استفاده می‌کند. البته تحریم‌های فلج کننده غرب نتوانست اهداف آنها را محقق سازد و امروز به رغم اعتراف به شکست فشار حداکثری، همچنان به بازآزمایی روش‌های قبلی اصرار دارند، در حالی که در این مواضع به بن بست راهبردی رسیدند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به سوء استفاده آمریکا و کشورهای اروپایی از نهادهای بین المللی نظیر سازمان انرژی اتمی بیان کرد: غرب با فشار به آژانس بین المللی و به رغم همه عرف‌های معمول آژانس و برخلاف وعده‌های رافائل گروسی که در سفر به ایران اعلام کرده بود، گزارش‌هایی را آماده کردند یا به صدور قطعنامه‌هایی مبادرت ورزیدند که به روند همکاری ایران با آژانس و مجامع بین المللی صدمه وارد خواهد کرد.

وی ادامه داد: آمریکا و اروپا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در حال تجربه کردن مواردی سوخته از جمله تحریم‌ها هستند که فقط سبب پیشرفت ایران شد و نتایج دلخواه را هم برای آنها به همراه نداشت.نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به سوابق صدور قطعنامه آژانس بین المللی علیه ایران ، گفت: این قطعنامه‌ها ارزش فنی و تکنیکی ندارد و فقط مسائل سیاسی منجر به صدور چنین قطعنامه‌هایی می‌شود. البته ایران اعلام کرده است پاسخ قاطع به این قطعنامه را خواهد داد.

مقتدایی یادآور شد: آمریکایی‌ها از یک‌سو با دمیدن بر طبل

اختلاف افکنی میان ایران با سایر کشورها به ویژه همسایگان جمهوری اسلامی،‌ راهبردهای خود را پیگیری می‌کنند و از سوی دیگر نگران همکاری ایران با کشورهایی نظیر چین و روسیه هستند و از طرفی با تحریک احزاب و گروهک‌های منحله و تروریستی تلاش می‌کنند اغتشاش و آشوب را در کشور دامن بزنند تا فشار مجامع بین المللی بر ایران افزایش یابد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: مسئولان کشور در روزهای گذشته در نهادهایی نظیر شورای‌عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، بسته‌ای برای پاسخ ایران به قطعنامه شورای حکام آماده کردند که از سوی مراکز ذیربط برای افکارعمومی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرکل آژانس اتمی وجود برنامه هسته‌ای نظامی در ایران را رد کرد

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برنامه ۶۰ دقیقه شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس» گفت فکر نمی‌کند زمان آن رسیده باشد که بپذیرد ایران یک قدرت اتمی است و اطلاعاتی هم ندارد که نشان دهد ایران در حال توسعه برنامه تسلیحات اتمی است.

وی در پاسخ به این سئوال که فکر می‌کند تهران چقدر به ساخت بمب اتمی نزدیک است، گفت: در سطح کنونی تولید اورانیوم غنی شده، ایران به اندازه کافی مواد برای داشتن بیش از یک دستگاه را انباشته کرده است، البته اگر تصمیم بگیرند این کار را انجام دهند؛ اما هیچ اطلاعاتی نداریم که نشان دهد ایران اکنون برنامه تسلیحات اتمی دارد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وی در پاسخ به این سئوال که آیا با ایران به نقطه بی‌بازگشت رسیده و آیا زمانش رسیده است که آن را به عنوان قدرت هسته‌ای بپذیریم، گفت: نه. به آن نقطه نرسیده‌ایم؛ اما باید خیلی سخت کار کنیم تا به آنجا نرسیم.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه گذشته قطعنامه‌ای ضد ایرانی را تصویب کرد و از تهران خواست به همکاری با این نهاد بین‌المللی در باره ادعای «ذرات اورانیوم یافت‌شده در سه مکان اعلام‌نشده در ایران» همکاری کند.

نسخه مناسب چاپ