سخنگوی قوه قضائیه:صدور ۱۱۱۸کیفرخواست برای معترضان شهر تهران
سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضع صدور کیفرخواست‌ برای اغتشاشات اخیر گفت: تا کنون در شهر تهران ۱۱۱۸کیفرخواست صادر شده و۲۴۳۳ محکومیت وبرائت هم در سراسر کشور صادر شده داست.

مسعود ستایشی درنشست خبری وی درباره برخورد قوه قضائیه با عناصر خارجی بازداشت شده در اغتشاشات اخیر واین که چند نفر از دستگاه اطلاعاتی فرانسه بازداشت شده‌اند گفت: در اردیبهشت امسال دو نفرازاتباع فرانسوی به اتهام جاسوسی و اقدام علیه امنیت بازداشت شدند که پرونده در مرحله تصمیم گیری است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۴۰نفر از اتباع خارجی که در اغتشاشات اخیر دخیل و برخی از آنها درکف میدان هم بودند، بازداشت شدند که متأسفانه اسامی کشورهایی که مدعی حقوق بشر بودند هم در این لیست دیده می‌شود .

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه تحقیقات درباره آنان واجد محرمانگی است گفت: این افراد مطابق قوانین ایران دربازداشت هستند.

ستایشی درباره طرح دعوی در محاکم بین‌الملل به طرفیت رسانه‌هایی که در آتش اغتشاشات می‌دمند، گفت: این رسانه هااقدام به جنگ روانی کرده اند و به محض قطعی شدن جمع‌آوری مستندات، اقدامات قضائی لازم را انجام می‌دهیم. معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه هم اقداماتی در این باره داشته‌اند.معاون بین‌الملل قوه قضائیه درسفر به نیویورک به صورت فردی و جمعی با نمایندگان ۱۰۰کشور دیدار و گفتگو و نقش مخرب رسانه‌های معاند را تبیین واعلام کرد که فعالیت رسانه‌های فارسی‌زبان ضدایرانی مغایر ضوابط بین‌المللی است و انگلیس را مسئول آن می‌دانیم.

وی درباره اینکه آیا درباره مسیح علی نژاداقدام قضایی انجام شده است اظهارداشت:پیگیری این موضوع باامور بین الملل قوه قضائیه است وبه دنبال صدور اعلان قرمز علیه این فرد هستیم .

ستایشی از تشکیل قرارگاه پیگیری و اجرای فرامین و سیاست‌های ابلاغی رهبری خبر داد و گفت: برای اجرای این فرامین قرارگاهی منسجم و پیگیر مستقر کردیم که منویات و نگاه ایشان به قوه قضائیه اجرا شود.

وی افزود: قوه قضائیه علم خون‌های به‌ناحق ریخته‌شده توسط تروریست‌های مسلح را در دست گرفته است و با سرعت ، دقت ،صحت و براساس تدابیر از پیش تعیین‌شده، بدون چشم‌پوشی از حق امنیت وظیفه خود را عملیاتی می‌کند و تروریست‌ها را به سزای متناسب با جرائم ارتکابی خواهد رساند و بی‌شک این بساط شرارت به‌زودی جمع خواهد شد.

بازداشت اخلالگران حوزه ارز و طلا

وی درباره برخورد قضائی با اخلالگران بازارارز و طلا گفت: در مجتمع ویژه جرائم اقتصادی در ماه جاری ۲۱نفر به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق معاملات بدون مجوز تفهیم اتهام و ۸ نفرازآنان آزاد شدند و ۱۳نفر دیگر به دلیل انتساب جرم با صدور قرار بازداشت موقت در زندان هستند. در رابطه با معاملات فردایی ارز هم ۱۴نفر پس ازدستگیر و تفهمیم اتهام با قرار های کفالت و وثیقه آزاد شدند .

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده حوادث خاش و زاهدان هم گفت: سفر نماینده رهبری برای بررسی اوضاع و احوال منطقه صورت گرفت و درادامه با رأفت اسلامی ۴۲نفر از بازداشت شدگان به خاطر پشیمانی، آزاد و درادامه هم ۱۰۰ نفر دیگر با بررسی

پرونده هایشان و با قرار تأمین صادره آزاد شده اند. ستایشی با بیان اینکه مطالبه عموم برخورد قاطع با متهمان و مجرمان است و همه در برابر قانون یکسانند ،اضافه کرد: اینکه ممکن است کسی از مأموران خسارتی وارد کرده با شدباید گفت که دستگاه قضائی ملجا آسیب دیدگان است.

وی درباره پرونده الهام افکاری گفت: بر اساس گزارش‌هایی که داریم الهام افکاری از نام برادر معدومش استفاده و اقدام به تحریک عده‌ای از افراد مستعد و همراهی آنان در برخی تجمعات کرده است .این فرد قصد خروج از کشور را داشت که حکم جلب وی صادر و هنگام خروج از کشور دستگیر شده است. اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با معاندین نظام به عنوان اتهام به وی تفهیم شده است و در زندان به سر می‌برد. مشارالیه ارتباط با عناصر فعال رسانه‌ای و شاخص برانداز داشته و در تعامل با شبکه تروریستی ایران اینترنشنال اقدام به اعلام خبرهای کذب کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اظهارات برخی سلبریتی ها پیرامون حوادث ایذه گفت: بارها سئوال شده بود که چرا با این افراد به اصطلاح شاخص در مجموعه‌های مختلف برخورد نمی‌شود؟ نگاه دستگاه قضائی این نبود که باافرادی که واجد شرایطی هستند ، برخوردی صورت بگیرد اما تاکید می‌کنیم که همه در برابر قانون یکسانند و تذکر و ارشاد میزانی دارد. کسانی احضار و به دلیل عدم حضور جلب شده اند. این افراد به ظاهر شاخص صحبت‌هایی می‌کنند که جامعه را تحریک می‌کند تا عده‌ای که غفلت دارند به کف خیابان بیایند.

وی افزود:قوه قضائیه بر اساس وظیفه قانونی خود در این رابطه حساسیت به خرج می دهد و جلو شایعه سازی و تهمت و دروغ پراکنی را خواهد گرفت. از ابتدا هم اعلام کرده بودیم که فضای عمومی فضای بیان مطالب غیر واقع و ایجاد تنش و تشنج نیست. همگان نسبت به اظهار نظر آزاد ند و مطابق با قانون اساسی آزادی بیان دارند اما نه آن چیزی که هنجار شکنی باشد و مطالب خلاف واقع بیان شود. این هنجار شکنی ها قابل بررسی است و بر اساس بررسی‌ها و یافته‌های متعدد، متأسفانه برخی از حوادث اخیر نشأت گرفته از این اظهارات بوده است.

از حادثه تلخ ایذه سرنخ‌هایی داریم

وی افزود: از حادثه تلخ ایذه سرنخ‌هایی از طریق ضابطان عام و خاص به دست دستگاه قضائی رسیده است و و این اخبار را

جمع آوری می‌کنیم تا به جمع بندی دقیق برسیم. تخریب عمدی دوربین‌های نظارتی از سوی تروریست‌ها در شب قبل جنایت با هدف اغتشاش و کشته سازی بوده است و نیت شوم افرادرا نشان می‌دهد.

سخنگوی دستگاه قضا اظهارداشت: تعدادی هم در این رابطه بازداشت شده اند و کارهای علمی و فنی برای کشف جرم در محل وقوع حادثه صورت گرفته است. اینها نشاندهنده این است که فتنه از سوی اراذل و اوباش بوده است و تا کنون ۵۷نفر در این رابطه شناسایی و ۴۹نفر بازداشت و ۸نفر با قرارهای وثیقه و کفالت آزاد شده اند.

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با آخرین وضع پرونده شهادت سرهنگ نادر بیرامی فرمانده حفاظت سپاه کرمانشاه در شهرستان صحنه گفت: سالگرد درگذشت یکی از بزرگان منطقه کرمانشاه بود و عده‌ای از اغتشاشگران با حضور در محل سه نفر از مأموران را با سلاح سرد مجروح و سرهنگ بیرامی را شهید کردند . در این جریان ۵۲اغتشاشگر دستگیر ویک نفراز عامل جنایت بازداشت شده است .

سخنگوی دستگاه قضا درباره اجرای قانون هوای پاک هم گفت: این موضوع در دادستانی کل کشور و با نظارت دادستان و در حوزه امور حقوق عامه در دستور کارقرار گرفته و به صورت ویژه پیگیری شده و جلسات متعددی تشکیل شده است.

وی درباره موضوع ترک فعل‌ها دراجرای قانون هوای پاک افزود : ترک فعل‌ها به هیأت‌های بازرسی مربوطه ارجاع شده و کمیسیون اصل ۹۰مجلس و سازمان بازرسی گزارشی داده است که در شعبه ۲دادسرای ویژه کارکنان پرونده‌ای تشکیل شده و افرادی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای عدم اجرای قانون هوای پاک، احضار شده اند که امید واریم به زودی این موضوعات تعیین تکلیف شود.

ستایشی درباره پرونده حادثه اوین گفت: در حال تحقیقات از ۴۲متهم هستیم و با توجه به شلوغی و ترافیک رسیدگی در آن مجموعه این پرونده با جدیت در حال رسیدگی است و واجد محرمانگی است. پس از مشخص شدن ابعاد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

نسخه مناسب چاپ