کوتاه از سراسر جهان
 

دبیرکل ناتو: غرب مراقب باشد به چین وابسته نشود

ایسنا: ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در شصت و هشتمین نشست سالانه پارلمانی ناتو در مادرید گفت: کشورهای غربی همزمان با اینکه وابستگی خود به انرژی روسیه را کاهش می‌دهند، باید مراقب باشند گرفتار وابستگی‌های جدید به چین نشوند. وی افزود: ما شاهد تلاش‌های فزاینده چین برای کنترل زیرساخت‌های حیاتی، زنجیره‌های تامین و بخش‌های صنعتی کلیدی هستیم؛ مواد معدنی نایاب چینی همه جا از جمله در گوشی‌های ما، خودروها و تجهیزات نظامی ما هست.

تداوم درگیری مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان

فارس: ارمنستان و جمهوری آذربایجان بار دیگر یکدیگر را به نقض آتش بس در مرزها متهم کردند. وزارت دفاع ارمنستان، جمهوری آذربایجان را به نقض آتش‌بس متهم و کرد نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به سمت مواضع ارمنستان در بخش شرقی مرز تیراندازی کردند. این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه‌ای مدعی تیراندازی طرف مقابل شد و اعلام کرد نیروهای نظامی ارمنستان که در منطقه «باسارکچار» مستقر هستند به سوی مواضع ارتش جمهوری آذربایجان که در منطقه کلبجر تیراندازی کردند.

ثروت‌اندوزی فرمانده کل ارتش پاکستان خبرساز شد

ایسنا: ساعاتی پس از آنکه یک پایگاه خبری، اطلاعاتی درباره ثروت‌اندوزی خانواده فرمانده ارتش پاکستان منتشر کرد، اسلام‌آباد اعلام کرد که تحقیقاتی را درباره این نشت اطلاعاتی آغاز خواهد کرد. وزارت دارایی پاکستان اعلام کرد، این کشور تحقیقاتی جدی را درباره انتشار غیرقانونی و بدون مجوز اطلاعات مالیاتی خانواده ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش این کشور آغاز خواهد کرد. پایگاه خبری «فکت فوکوس» در گزارشی مدعی شد که از زمان آغاز به کار جاوید باجوا در سال ۲۰۱۶ به عنوان فرمانده کل ارتش پاکستان، اعضای خانواده‌اش میلیاردر شده‌اند.

انفجار بمب در تایلند با یک کشته و ۳۰ زخمی

ایرنا: پلیس تایلند اعلام کرد بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در یک مجتمع پلیس در جنوب این کشور یک نفر کشته شد و ۳۰ تن نیز زخمی شدند. پلیس استان «ناراتهیوات» تایلند با اعلام اینکه یک افسر پلیس در این انفجار کشته شد، گفت: هنوز در حال پاکسازی منطقه هستیم و ممکن است شمار زخمی ها افزایش یابد. مدیر بیمارستان ناراتهیوات نیز گفت زخمی ها هم غیرنظامی و هم نیروهای پلیس هستند. هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

ابراز نگرانی «بورل» از تنش میان صربستان و کوزوو

ایرنا: جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از تشدید تنش میان صربستان و کوزوو گفت: رهبران صربستان و کوزوو در مذاکرات اضطراری در بروکسل به راه حلی برای اختلاف دست پیدا نکردند. بورل اعلام کرد: هر تشدید و خشونتی ممکن است در روزهای آینده رخ دهد. گفتنی است بعد از تصمیم دولت کوزوو برای صدور پلاک‌های جدید برای خودروهای صرب‌های مقیم این کشور، تنش بین دو کشور بالا گرفته است. کوزوو سال ۲۰۰۸ استقلال خود را از صربستان اعلام کرد اما بلگراد همچنان آن را سرزمین خود می‌داند.

دیدار وزرای دفاع آمریکا و چین در کامبوج

تسنیم: «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا برای دومین بار در سال جاری میلادی با «وی فنگ» همتای چینی خود دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار ۹۰ دقیقه‌ای که در شهر پنوم پن پایتخت کامبوج برگزار شد، آستین بر ضرورت نیاز به بهبود مناسبات در شرایط بحرانی تاکید و نگرانی های خود را از رفتارهای خطرناک فزاینده ارتش و هواپیماهای نظامی چین در منطقه آسیا و اقیانوسیه که باعث افزایش خطر تقابل می شود، اعلام کرد. یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت که دو طرف در این دیدار درباره موضوع تایوان و ازسرگیری برخی گفتگوهای تعلیق شده، مذاکره کردند.

این نخستین دیدار دو طرف پس از سفر جنجال برانگیز نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان است. پس از این سفر پکن اعلام کرد تمامی گفتگوها با واشنگتن درباره مسائل دو جانبه را به حالت تعلیق درآورد.

نسخه مناسب چاپ