باغ جنت شیراز به عنوان نخستین محل تجمعات قانونی تعیین شد
 

سرویس خبر:موضوع تعیین محلی برای برپایی تجمعات اعتراضی،سالهاست در کشورمان مطرح شده ولی تاکنون اجرایی نشده است.عده ای معتقدند انجام این کار امری ضروری است و این اماکن باید هرچه زودتر در اقصی نقاط کشور ایجاد شوند،اما از سویی دیگر عده ای هم انجام کار را برنمی تابند و همچنان با آن مخالفند که در این میان تعیین نخستین محل تجمعات قانونی در شهر شیراز،مهر باطلی بر نظریه افرادی زد که با هرگونه اعتراض مخالفند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در این باره گفت: برای اجرای اصل ۲۷قانون اساسی مبنی بر آزادی تشکیل اجتماعات و راهپیمایی های بدون حمل سلاح به شرطی که مخل امنیت اسلام نباشد، باغ جنت شیراز به عنوان نخستین مکان برای برگزاری این اجتماعات در این کلانشهر تعیین شد.

به گزارش ایرنا، اسماعیل محبی پور در جمع خبرنگاران در شیراز، افزود: برنامه ریزی برای تحقق این امر از ابتدای امسال در دستور کار قرار گرفت و پس از بررسی ظرفیت ها و جمع بندی نظرات مختلف این تصمیم نهایی شد.

وی گفت: در آینده مکان های دیگری هم در شهر شیراز برای برگزاری تجمعات قانونی انتخاب و معرفی می شود که بر همین اساس و از این پس تمامی تشکل ها، احزاب و صنوف مختلف قانونی می‌توانند با مراجعه به فرمانداری شیراز درخواست تجمع قانونی خود را ارائه دهند و پس از طی فرآیند قانونی، مجوز برگزاری تجمع صادر خواهد شد.

پاسخگویی مدیران به فعالان صنفی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس اظهار داشت: این تجمعات کاملا آزاد است و امکان حضور سخنران هم در آن ها وجود دارد و این تدبیر هم اندیشیده شده است که هر صنف و گروهی که درخواست تجمع دارد مدیر مربوطه هم بتواند در آن تجمع حضور یابد و پاسخگو باشد.

محبی پور افزود: این اقدام برای فراهم کردن زمینه برگزاری اعتراضات قانونی و جدا کردن آن از اغتشاشات رقم خواهد خورد و امیدواریم که به یک الگو در کشور تبدیل شود. بنا بر اصل بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.

وی گفت: از دیگر اقداماتی که در استان فارس در دست پیگیری بوده، راه اندازی خانه احزاب است که روند کار پیشرفت خوبی داشته و بزودی نحوه شکل گیری خانه احزاب و مکان آن هم اعلام خواهد شد.

تقدیم ۲۰شهید امنیت در استان فارس

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به شهادت ۲۰نفر در جریان ناآرامی های اخیر در این استان گفت: ۱۳نفر در حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ (ع) و ۷ نفر هم در دیگر حوادث ۲ماه اخیر به شهادت رسیدند.

محبی پور افزود: برآورد اولیه نشان می دهد که از آغاز اغتشاشات در استان فارس تاکنون افزون بر ۲۰میلیارد تومان به مراکز دولتی و خدماتی در استان خسارت وارد شده و این در حالی است که استان فارس و شهر شیراز از نظر امنیت در شرایط خوبی قرار داشت.همچنین طی این مدت شاهد لغو تمامی تورهای سفرهای خارجی به فارس بودیم و منجر شد فعالان عرصه گردشگری استان از این بابت دچار خسارت زیادی شوند.

دستگیری ۳۰تبعه خارجی در ناآرامی های اخیر

وی با اشاره به دستگیری ۳۰تبعه خارجی در جریان ناآرامی ها و اغتشاشات اخیر در استان فارس گفت: هر تبعه بیگانه مهاجری که در اغتشاشات دستگیر شود، ضمن این که از دریافت تمامی خدمات دولتی محروم می شود به همراه تمامی اعضای خانواده از کشور اخراج خواهد شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس افزود: اتفاقاتی که در کشور مان در حال وقوع است یک مساله داخلی است و بیگانگان حق دخالت در آن را ندارند.

دستگیری ۲نفر در واقعه «کشن»

محبی پور همچنین با اشاره به وقوع درگیری در محله کشن در جریان تدفین یکی از کشته های ناآرامی های اخیر در خیابان معالی آباد شیراز، گفت: در جریان این مراسم عده ای که به دنبال سوء استفاده بودند تا کشته شدن آن فرد را به دولت و نیروهای امنیتی و انتظامی نسبت دهند، اقدام به ایجاد درگیری و ناآرامی در مراسم کردند.

وی ادامه داد: در مراسم خاکسپاری هم یک نفر بر اثر اصابت گلوله کشته شد که سلاحی که برای این جنایت استفاده شده است به هیچ وجه از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی ما استفاده نمی شود. به گفته محبی پور در ارتباط با این اتفاق و مرگ یک شهروند، ۲نفر توسط دستگاه امنیتی دستگیر شده اند.

دستگیری ۱۰۳نفر از عوامل ناامنی در فسا و کازرون

خبر دیگر این که ۱۰۳نفر از عوامل اصلی ایجاد ناآرامی در شهرستان های فسا و کازرون استان فارس توسط پلیس دستگیر شدند.

سرهنگ محمدهاشم قسام فرمانده انتظامی شهرستان فسا گفت: در پی تلاش عده‌ای سودجو و فرصت طلب با سازماندهی معاندین و منافقین برای ایجاد ناآرامی و بر هم زدن نظم و امنیت در شهرستان فسا، شناسایی عوامل اصلی در دستور کار ماموران انتظامی قرار گرفت که تاکنون ۴۸نفر در این باره دستگیر و روانه دادسرا شده اند.

فرمانده انتظامی شهرستان کازرون هم گفت: در پی ناآرامی‌های اخیر در این شهرستان، شماری از افرادی فریب خورده که با تخریب اموال عمومی و سنگ پرانی به سمت ماموران انتظامی و امنیتی سعی در برهم زدن امنیت و آرامش شهروندان داشتند، دستگیر شدند.سرهنگ اسماعیل زراعتیان با بیان این که ماموران انتظامی با اقدامات تخصصی موفق شدند در این خصوص ۵۵نفر از برهم زنندگان نظم و امنیت را شناسایی و دستگیر کنند، افزود: متهمان برای سیر مراحل قانونی روانه دادسرا شدند.

دستگیری عاملان آتش زدن پایگاه بسیج میاندرود

سرپرست انتظامی شهرستان میاندرود از دستگیری ۲نفر که یک پایگاه بسیج را با کوکتل مولوتف مورد هدف قرار داده بودند، خبر داد.

سرهنگ شهرام باقری با اشاره به شناسایی و برخورد پلیس با مخلان نظم و امنیت و اغتشاشگران اظهار داشت: ۲ روز قبل یک پایگاه بسیج در این شهرستان توسط اغتشاشگران با کوکتل مولوتف مورد آتش سوزی قرار گرفته بود که موضوع در دستور کار ماموران قرار گرفت.

وی افزود: با پیگیری های به عمل آمده ۲نفر از افرادی که پایگاه بسیج را مورد حمله قرار داده بودند، شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شدند و در بازرسی از مخفیگاه آنها ۵ عدد کوکتل مولوتف و ۳۰لیتر بنزین که به منظور تخریب و آتش زدن اموال عمومی و دولتی تهیه و آماده شده بود، کشف شد.

دستگیری عامل انتحاری در شهرقدس

خبر دیگر این که فرمانده انتظامی غرب استان تهران از دستگیری عامل انتحاری شهرقدس قبل از اقدام تروریستی خبر داد و گفت: در بازرسی از مخفیگاه متهم اصلی پرونده ۷ کیلوگرم مواد منفجره و ریموت کشف شد.

به گزارش مهر، سردار کیوان ظهیری در جمع خبرنگاران از ناکامی یک تروریست قبل از اقدام به انتحاری در شهر قدس خبر داد و اظهار داشت: این عامل قبل از اقدام تروریستی شناسایی و بازداشت شد.

وی در تشریح جزئیات این خبر گفت: ۲۵آبان ماه سال جاری خبری به پلیس آگاهی شهرستان قدس اعلام شد مبنی بر این که تیمی انتحاری قصد عملیات انفجاری در یکی از اماکن مذهبی این شهرستان را دارند، لذا تیم‌های مشترک از پلیس آگاهی و امنیت عمومی بررسی موضوع را به‌ طور ویژه در دستور کار خود قرار دادند.

ظهیری افزود: مأموران انتظامی با بررسی‌های میدانی و تحقیقات مقدماتی مخفیگاه این افراد را در شهرستان قدس شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی، ساعت ۴صبح روز ۲۶آبان ماه در عملیاتی غافلگیرانه و با رعایت اصل غافلگیری عامل اصلی این تیم را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی غرب استان تهران اظهار داشت: در بازرسی از مخفیگاه متهم اصلی، ۲قبضه سلاح کلت کمری، ۹۱عدد فشنگ جنگی، ۳قبضه صدا خفه کن و ۷کیلوگرم مواد منفجره و ریموت کشف شد.

ظهیری افزود: مأموران انتظامی در عملیاتی دیگر عصر همان روز، عامل دوم را در مخفیگاهش در شهرستان قدس دستگیر کردند.

دستگیری ۱۲نفر در پرونده شهادت مدافعان امنیت اصفهان

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به صدور دستور قضایی برای عاملان شهادت مدافعان امنیت گفت: ۱۲نفر در این باره دستگیر شده اند که ۹نفر در استان و ۳نفر هم هنگام فرار و خروج از کشور به دام افتادند.

حجت‌الاسلام اسدالله جعفری در حاشیه بازدید از دادگستری کاشان با اشاره به صدور دستور قضایی ویژه برای شناسایی و دستگیری عوامل حمله تروریستی در اصفهان اظهار داشت: تاکنون ۵۱۲کیفرخواست در خصوص اغتشاشات اخیر استان اصفهان صادر که از این تعداد ۵۳مورد منجر به صدور حکم شده است.

فرمانده انتظامی کردستان هم گفت: ۴ دانشجو نما اغتشاشگر که با ایجاد راهبندان در دانشگاه کردستان قصد آشوب داشتند، بازداشت شدند. سردار علی آزادی اظهار داشت: این افراد دانشجویان را به فراخوان و آشوب دعوت می‌کردند که با تعقیب و گریز و هوشیاری ماموران‌ یگان ویژه، شناسایی و دستگیر شدند. وی افزود: این اغتشاشگران که دانشجو نبودند، با سلاح و با هدف ایجاد آشوب در محله قرادیان بهاران که یکی از ورودی‌های دانشگاه کردستان هم در این‌ مسیر است، اقدام به اجرای پروژه کشته‌سازی و روشن کردن آتش و تخریب اموال عمومی می‌کردند.

فرمانده انتظامی کردستان با بیان این که ۳ دستگاه خودرو هم از این افراد کشف و توقیف شد، ادامه داد: از داخل این خودروها سلاح جنگی وینچستر تاشو، ۴۰عدد فشنگ ساچمه‌ وینچستر، لاستیک فرسوده، بطری‌های بنزین و کوکتل مولوتوف هم کشف شد.

نسخه مناسب چاپ