بررسی زمینه های گسترش همکاری های تجاری میان ایران و بلاروس
رئیس اتاق بازرگانی ایران حل مشکل ضمانت‌نامه‌های بانکی و حمل‌ونقل و ترانزیت کالا میان ایران و بلاروس را پیش‌نیاز توسعه روابط تجاری دو کشور بیان کرد.

به گزارش مهر، غلامحسین شافعی در نشست مشترک با “میخائیل میاتلیکف” رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور در حد ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف نیست، گفت: اتاق‌های بازرگانی ایران و بلاروس در این زمینه مسئولیت زیادی دارند و اگر تمهیداتی که در مذاکرات میان مسئولین دو کشور مطرح شده، اجرایی شود، در زمان کوتاهی می‌توان حجم مبادلات را افزایش داد.

وی حوزه راهسازی و خدمات فنی و مهندسی را یکی از نقاط قوت ایران دانست و گفت: موضوع ضمانت‌نامه‌های بانکی هم مسئله مهمی است که اگر حل شود، گشایش زیادی در حجم روابط تجاری دو کشور اتفاق خواهد افتاد؛ همچنین حمل‌ونقل و ترانزیت در شرایط فعلی اهمیت زیادی دارد و افزایش حجم مبادلات ایران و بلاروس تا حد زیادی به رفع مشکلات این حوزه مربوط است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: با وجود رفت‌وآمدها و تبادل هیأت‌های تجاری میان دو کشور هنوز تجار دو طرف از ظرفیت‌های یکدیگر به طور کامل مطلع نیستند لذا در این زمینه نیازمند مبادله اطلاعات هستیم.

وی گفت: تشکیل کمیته مشترک بازرگانی بین اتاق‌های ایران و بلاروس هم می‌تواند زمینه‌ساز امنیت مورد نیاز برای روابط تجاری بخش‌های خصوصی دو کشور باشد.

میخائیل میاتلیکف رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس هم در این دیدار با اشاره به تحریم‌های غرب علیه دو کشور گفت: با توجه به اینکه ایران سابقه بیشتری از این تحریم‌ها دارد، برای ما جالب است بدانیم تجارت این کشور با وجود تحریم‌ها چطور به فعالیت خود ادامه می‌دهد. ما معتقدیم تحریم محدودیت نیست؛ بلکه با همکاری یکدیگر می‌تواند به فرصتی برای کشورهای تحت تحریم بدل شود.

وی با بیان اینکه برگزاری همایش‌هایی نظیر همایش تجاری ایران- بلاروس در شناخت تجار دو طرف از ظرفیت‌های تجاری دو کشور تأثیر زیادی دارد، ادامه داد: پیشنهاد برقراری خط مستقیم پروازی میان ایران-بلاروس عالی است و می‌تواند با کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل، تجارت دو کشور را به صرفه‌تر کند.

“میاتلیکف” با اشاره به مذاکرات کلیدی درباره لجستیک و صنایع بندری ایران گفت: پیشنهاد ما این است که زیر نظر اتاق بازرگانی کنفرانسی برگزار شده و در آن مسئولین مربوطه درباره بنادر و راه‌های حمل‌ونقل از شمال و جنوب کشور اطلاعات لازم را با بازرگانان و علاقمندان بلاروسی ارائه کنند. ما هم آماده هستیم در صورت همراهی طرف ایرانی، کنفرانس مشابهی با همین موضوع را در بلاروس برگزار کنیم.

وی همچنین با پیشنهاد دیدارهای سه‌طرفه بین اتاق‌های ایران – روسیه – بلاروس ادامه داد: ما می‌توانیم بازدیدهای مشترکی میان سه کشور برگزار کنیم. بین مینسک و روسیه با پرواز ۴۰ دقیقه فاصله است، بنابراین در هر بار سفر شما به روسیه می‌توانید به بلاروس هم بیایید و ما از همکاری‌های مشترک استقبال می‌کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس با اشاره به برگزاری نمایشگاه بزرگ مینسک در سال آینده میلادی توضیح داد: تمام محصولات کشاورزی و صنایع غذایی بلاروس در این نمایشگاه ارائه می‌شود و با توجه به اینکه ایران در صنایع غذایی و لبنی قدرتمند است، از شما دعوت می‌کنیم حتماً در این نمایشگاه حاضر شوید.

وی تأکید کرد: اتاق‌های بازرگانی ایران و بلاروس باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌های تجاری دو کشور اطلاعات بیشتری در اختیار بخش‌های خصوصی و تجار قرار دهند تا آن‌ها بتوانند شرکای تجاری و فرصت‌های مورد نظر خود را در کشور مقابل پیدا کنند.

میاتلیکف به پیشنهاد نخست‌وزیر بلاروس برای انجام معاملات بانکی مستقیم از طریق ارزهای دو کشور اشاره کرد و گفت: این موضوع می‌تواند تجارت ما را گسترش دهد و پیشنهاد می‌کنم هرکدام از اتاق‌های دو کشور یک نفر را به طور مشخص برای همکاری و ارتباط با اتاق کشور مقابل معرفی کند تا همکاری‌ها استحکام بیشتری داشته باشد.

در ادامه، شافعی با استقبال از پیشنهادات میاتلیکف بیان کرد: برای معرفی ظرفیت‌ها و امکانات حمل‌ونقل ایران حتماً اطلاعات مورد نظر شما را در اختیار هیأت تجاری بلاروس قرار می‌دهیم همچنین پیشنهاد ارتقا رابطه دو جانبه به روابط سه جانبه پیشنهاد سازنده‌ای است و ما هم در جریان همین سفر، فرد مورد نظر برای ارتباط مستقیم با اتاق بلاروس را معرفی می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ