الزام شرکت‌ها و دستگاه های دولتی به صدور صورتحساب الکترونیک از اول دی‌
اجرای قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مودیان توسط گروه دوم مشمولان شامل شرکت‌‏های دولتی و سایر دستگاه‏‌های اجرایی از ابتدای دی‏ سال ‏جاری الزامی است و این دستگاه ها از تاریخ اول دی‌ ملزم به رعایت قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیک هستند.

به گزارش شادا، براساس لایحه «الحاق پنج تبصره به ماده (۲) قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» که با قید فوریت در مجلس شورای اسلامی مطرح است، صورتحساب‏‌های صادر شده از تاریخ اول دی توسط شرکت‌‏های دولتی و سایر دستگاه‌‏های اجرایی باید به صورت الکترونیک و طبق استاندارد های اعلامی سازمان امور مالیاتی صادر و به سامانه مودیان ارسال شود.

همچنین مطابق قانون، ارسال صورتحساب‏‌های الکترونیک به سامانه‏ مودیان به منزله ثبت آن در سامانه فهرست معاملات قانون مالیات‌‏های مستقیم بوده و فروشنده و خریدار تکلیف اضافی در این زمینه نخواهند داشت.

امکان صدور و ارسال صورتحساب‏‌های الکترونیک با دو روش ارسال مستقیم و ارسال از طریق شرکت‌‏های معتمد ارائه‌کننده خدمات مالیاتی براساس صلاحدید و تصمیم مؤدیان وجود دارد؛ ارسال صورتحساب از طریق سامانه‌‏های جامع تجارت، تدارکات دولت و ثامن، در صورت انتخاب و اعلام مؤدی امکان‏پذیر است اما صورتحساب‌‏های ارسالی از این طریق باید مطابق استانداردهای الزامی قانون پایانه‌‏های فروشگاهی و سامانه مؤدیان بوده و مسئولیت ارسال آن برعهده مؤدی خواهد بود.همچنین صادر نکردن صورتحساب الکترونیک معادل ۱۰ درصد (مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صدور صورتحساب الکترونیک) یا ۲۰ میلیون ریال، هریک که بیشتر باشد، جریمه دارد.

همچنین عدم عضو نبودن در سامانه مؤدیان، استفاده نکردن از پایانه فروشگاهی، استفاده نکردن از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مؤدیان یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران معادل ۱۰ درصد (۱۰ درصد مجموع مبلغ فروش انجام‌شده) یا ۲۰ میلیون ریال، هریک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت‏های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‏های موضوع قانون مالیات‏های مستقیم در همان سال مالی را درپی خواهد داشت.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی، مجموع تعداد شرکت‌های بورسی به عنوان نخستین گروه مشمولان ملزم به صدور صورتحساب الکترونیک به بیش از ۶۰۰ شرکت می‌رسد و از اول تا ۲۷ آبان بیش از ۹۷ هزار صورتحساب الکترونیک صادر شده است.

همچنین ۳۷۴ حافظه مالیاتی فعال از سوی شرکت‌های بورسی دریافت شده است و شرکت‌هایی که حافظه مالیاتی دریافت کرده‌اند، امکان صدور صورتحساب الکترونیک را خواهند داشت. با توجه به صدور صورتحساب‌های الکترونیک از جانب شرکت‌های بورسی، صورتحساب‌ها در کارپوشه بیش از پنج‌هزار و ۸۰۰ مودی طرف خرید هم قرار گرفته است. به عبارت دیگر قانون پایانه‌های فروشگاهی به مرور زمان زنجیره را کامل خواهد کرد.

بخشی از صورتحساب‌های صادر شده مربوط به مصرف‌کنندگان نهایی بوده است و منظور از ۵ هزار و ۸۰۰ مودی که به عنوان خریدار برای آنها صورتحساب صادر شده، همان بنگاه‌های اقتصادی دیگر هستند و این موضوع به معنای شفافیت فعالیت شرکت‌ها و زنجیره کالا خواهد بود.

صورتحساب الکترونیک یک شماره منحصر به فرد ۲۲ کاراکتری دارد که شش رقم اول آن مربوط به حافظه مالیاتی است. براساس این شماره مشخص خواهد شد که کدام شرکت در کدام شعبه خود در حال صدور صورتحساب است تا زمانی که یک شرکت حافظه مالیاتی را از سازمان امور مالیاتی دریافت نکند، امکان صدور صورتحساب وجود نخواهد داشت.

با توجه به اینکه حافظه مالیاتی یک شرکت می‌تواند به تعداد شعبه‌های آن افزایش پیدا کند، در حال حاضر نزدیک به ۱۰ میلیون کارپوشه برای مودیان ایجاد شده، اما پیش‌بینی این است که تعداد حافظه مالیاتی تا ۲۰ میلیون مورد افزایش پیدا کند.

نسخه مناسب چاپ