استان مرکزی رتبه دوم صنایع مادر کشور را به خود اختصاص داد
اراک ـ خبرنگار اطلاعات:سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: سالانه بیش از یک میلیون و ۳۰ هزار تن پسماند صنعتی در نقاط مختلف استان تولید می‌شود.

یوسف یوسفی در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی در اراک، افزود: میزان تولید سالانه پسماند بیمارستانی این استان نیز ۲ هزار و ۶۰۰ تن و میزان تولید فاضلاب‌های شهری، روستایی و صنعتی سالانه حدود ۷۰ میلیون متر مکعب است.

وی اظهارداشت: بیش از ۵۰۰ واحد بالقوه آلاینده مشمول خود اظهاری در پایش و حدود ۳۳ واحد آلاینده و ۴۱ صنعت بزرگ مشمول پایش آنلاین در این استان وجود دارد.یوسفی ادامه داد: استان مرکزی رتبه دوم صنایع مادر و رتبه چهارم تنوع صنعتی کشور را به خود اختصاص داده و دارای ۸ معدن با ۳۰۰ محدوده معدنی و از جمله سولفات سدیم، سنگ تزیینی تراورتن، طلا، مس، آهن، سرب و روی است.میزان تولید پسماندهای خانگی و شهری در استان مرکزی نیز حدود ۹۰۰ تن در روز است.وی افزود: ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۶۵ گونه پستاندار، ۲۲۲ گونه پرنده، ۵۵ گونه خزنده، ۴گونه دوزیست و ۱۷ گونه ماهی نیز در استان مرکزی شناسایی شده است.

یوسفی گفت: اراک جزو ۸ شهر آلوده کشور است و بیش از ۵۰ درصد روزهای سال هوای ۴ شهر استان شامل اراک، شازند، دلیجان و ساوه آلوده است. یوسفی گفت: استان مرکزی در سال گذشته ۲۰۰ روز هوای سالم و ۱۶۵ روز هوای ناسالم داشته است و استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند، افزایش کانون‌های طبیعی ریزگرد و غبار پیرامون شهر اراک و وجود کانون‌های بحرانی، کمبود شدید منابع آبی و آلودگی منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی، نبود تصفیه خانه‌های فاضلاب انسانی در برخی شهرستان‌های استان، نبود محل‌های مشخص برای دفن بهداشتی و اصولی پسماندهای صنعتی و وجود صنایع بزرگ آلاینده، از جمله مهمترین چالش‌های زیست محیطی استان مرکزی است.

*۷۰ درصد راه‌های روستایی استان مرکزی نیازمند مرمت و بازسازی است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی از لزوم مرمت بیش از ۷۰ درصد راه‌های روستایی استان خبر داد.مهرداد جهانی افزود: این تعمیرات نیازمند اعتبارات قابل توجهی است و به دلیل واقع شدن بسیاری از معادن در مسیر جاده‌های روستایی، رفت و آمد و حمل بار به وسیله خودرو‌های سنگین، آسیب‌های ‌زیادی به راه‌ها وارد کرده است که انتظار داریم از محل اعتبارات ۲درصد مالکانه به نگهداری جاده‌های روستایی اختصاص یابد.

نسخه مناسب چاپ