افخم: همکاری با آژانس رو به جلو و در مسیر پیشرفت است
سخنگوی وزارت امور خارجه سفر دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران را سازنده‌ توصیف کرد و با تاکید بر تداوم همکاری‌ها با آژانس، گفت: این مسیر رو به جلو را ادامه خواهیم داد.

مرضیه افخم در باره ماحصل نتیجه نهایی مذاکرات با یوکیا آمانو در تهران، گفت: همکاری‌های ایران و آژانس همکاری‌هایی است که می‌توان به جرأت گفت که رو به جلو است و مسیر پیشرفت را طی می‌کند .

وی افزود: تفاهماتی میان ایران و آژانس صورت گرفته است که بر اساس آن گفتگوها برای رفع برخی ابهامات ادامه دارد. ایران مصمم است تا با آژانس همکاری کند و این سفر هم در همین چارچوب بوده است و می‌توان گفت این مسیر یک مسیر سازنده است و طرفین گفتگوها را در ابعاد فنی و حقوقی انجام می‌دهند. در عین حال امیدواریم این گفتگوها و مسیر حل یکایک موضوعاتی که مطرح است در فضایی کاملا” فنی و حقوقی پیش برود.

افخم ادامه داد: امیدواریم آژانس تلاش خود را به کار ببندد تا مانع از تأثیرگذاری امور سیاسی بر این روند باشد و کاملا” در یک فضای تخصصی این موضوعات مسیر تدریجی خود را طی کند.

سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: دولت یازدهم در چارچوب سیاست تنش‌زدایی و تعامل سازنده با جهان و در مسیر خطوط کلی سیاست‌های نظام، سیاست خارجی و مدیریت اختلافات با برخی کشورها را از طریق ترغیب طرف مقابل به تکریم و احترام ملت ایران و احترام به رای و نظر مردم دنبال می‌کند و بر همین اساس مبانی سیاست خارجی شکل گرفته است .

مذاکره با ۱+۵

افخم در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره دیدارهای وزیر خارجه در چارچوب مذاکرات ۱+۵ گفت: قرار است با تک تک اعضای ۱+۵ رایزنی‌ صورت گیرد که از طریق سفارت‌هایشان در تهران این مساله در جریان است به غیر از آمریکا که یک دور مذاکره دوجانبه با این کشور در ژنو صورت گرفت. هنوز مشخص نیست که تا قبل از برگزاری مجمع عمومی به مذاکرات کارشناسی و یا مذاکرات جمعی دیگری نیاز هست یا خیر ولی احتمالا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل یک دور مذاکرات با ۱+۵ برگزار خواهد شد . مشورت‌ها برای تنظیم زمان و مکان ادامه دارد.

وی همچنین گفت: مذاکرات خانم اشتون و آقای ظریف هم دراوایل سپتامبردر برنامه است که با تعیین محل دقیق و زمان آن اطلاع‌رسانی می‌شود‌.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که سازوکار نظارت بر اجرای تعهدات ۱+۵ در چارچوب توافق ژنو چیست و در مدت شش ماه گذشته آیا مرجعی بررسی کرده است که این تعهدات به درستی اجرا شده باشد؟ گفت: کمیته‌ای در چارچوب توافق ژنو درباره نحوه توافقات با حضور نهادها و سازمان های ذیربط تشکیل شده و این کمیته دبیرخانه‌ای در وزارت خارجه دارد که جلسات مستمری هم در این باره تشکیل شده است.

سازوکاری که براساس برنامه اقدام مشترک پیش‌بینی شده در حال کار است و در خیلی از موارد که منجر به کندی کار، توقف و یا ایجاد مشکلات در اجرای تعهدات وجود داشته از طریق این سازوکار حل و فصل شده است. در عین حال در مواردی که در اجرای کار اشکال وجود داشته است آن را اعلام کرده ایم و گفته‌ایم که نقض روح توافق است. با این حال از طرف مقابل خواستیم نسبت به زمان بندی تفاهم شده و اجرای تعهدات متعهد باشند.

وی در پاسخ به این که تحریم‌ها در ماه‌های گذشته با وجود توافق ژنو افزایش یافته است، گفت: بخش‌هایی از تحریم‌ها در چارچوب توافق ژنو نادیده گرفته شده است از جمله در زمینه پتروشیمی و بیمه قدم‌هایی برداشته شده است و اگر به توافق جامع برسیم تحریم‌های یکجانبه و شورای امنیت برای برداشته شدن در دستور کار قرار می‌گیرد و تیم ایران لغو همه تحریم‌ها را پیگیر است.

وضع دیپلمات ربوده شده

وی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره وضع دیپلمات ربوده شده در یمن (نیکبخت) گفت: ملاقات‌هایی با مسئولان سفارت ما در یمن با مسئولان این کشور داشته و دارند و براساس اطلاعات رسیده آقای نیکبخت در سلامتی به سر می‌برند و پیگیری‌ها برای آزادی ایشان وجود دارد. همچنین باید بگویم که گفتگوها در قالب یک کمیته تشکیل شده در این زمینه ادامه دارد تا این تلاش‌ها به بازگشت ایشان به کشور منجر شود.

همکاری با انگلیس

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سئوالی درباره همکاری احتمالی ایران و انگلیس برای مقابله با داعش ، گفت: جمهوری اسلامی با کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی درباره خطرات تروریسم و تکفیری‌ها و گسترش فعالیت‌شان گفتگوهایی را شروع کرده است و رایزنی‌ها در جریان است. ما در چارچوب مقررات بین‌المللی و نظر دولت عراق گفتگوها را تنظیم و از آن‌ها استقبال می‌کنیم و امیدواریم این مشورت‌ها با مرکزیت توجه به نقش و جایگاه عراق بیشتر شود تا امکان حل و فصل موضوع تروریسم و فعالیت داعش در عراق فراهم شود.

افخم همچنین درباره سفرهای وزیر خارجه به برخی کشورهای اروپایی که گفته شده در یکی دو هفته آینده انجام می‌شود، گفت: رفت‌ و آمدهای سیاسی در دو هفته آینده در دستور کار آقای ظریف است و ایشان به چند کشور اروپایی سفر خواهد کرد. درباره جزئیات و زمان این سفرها متناسب با دوره زمانی هریک از این سفرها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بمباران مواضع داعش

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا ایران از بمباران مواضع داعش در برخی شهرهای عراق توسط آمریکا استقبال می‌کند و این که چرا ایران و آمریکا که بر سر داعش نقطه نظر مشترک دارند با یکدیگر مذاکره نمی‌کنند ؟ اظهار داشت: از ابتدای بحران عراق ما اعلام کردیم که مخالف دخالت کشورهای دیگر در عراق هستیم و این موضع صریح ما است. در عین حال تصمیم آن‌ها برای حل و فصل موضوع فعالیت داعش مبتنی بر خواست مسئولان عراقی است و همکاری دیگر کشورها در اوضاع عراق مبتنی به خواست مسئولان عراقی است.

وی درباره همکاری با آمریکا بر سر داعش گفت: فقدان جدی اراده مقابله با تروریسم و اعلام نظر صریح که متناسب با رفتارها و اقدامات آمریکا باشد دیده نشده است و میان اعلامیه‌ها و اقدامات این کشور تناقض‌های جدی وجود دارد. حمایت آمریکا از کشورهای تامین کننده منابع مالی و یا حمایت‌های سیاسی از تکفیری‌ها و داعش روشن است و قطعا دولت آمریکا باید مواضع صریح و به دور از دوگانگی درباره مساله تروریسم اتخاذ کند و اگر در گفتار و رفتارشان تناقض نباشد شرایط برای برداشت و ارزیابی‌های دیگر فراهم خواهد شد.

نقض آتش بس در غزه

سخنگوی وزارت خارجه درباره تحولات غزه و نقض آتش‌بس گفت: ما نقض آتش‌بس موقت و از سرگیری حملات فاجعه‌بار رژیم صهیونیستی علیه ساکنان بی‌دفاع غزه را محکوم می کنیم.

به گفته وی سریال ننگین جنایات جدید در غزه حاکی از پایبند نبودن رژیم صهیونیستی به هیچ نوع توافق و خوی وحشی‌گری نسبت به مقاومت است. ایران با تجلیل از روحیه مقاومت مردمی در ایستادگی مقابل اقدامات ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی از کشورها و نهادهای مسئول بین المللی درخواست کرد در مقابل این اقدامات ضدبشری واکنش نشان دهند و بر این موضع خود پافشاری می‌کنیم و امیدواریم اقدام جدی و عملی برای توقف حملات همه جانبه علیه ساکنان بی‌دفاع غزه صورت گیرد.

وی همچنین درباره ارسال کمک های بشردوستانه به غزه تصریح کرد: پیگیری‌ها با مقام ها و مسئولان مصری ادامه دارد و هنوز شرایط برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه فراهم نشده است. در عین حال دفتر حفاظت منافع ما در قاهره در حال پیگیری موضوع است.

حوادث شهر فرگوسن آمریکا

افخم در پاسخ به این که وزارت خارجه آمریکا واکنش ایران به حوادث شهر فرگوسن آمریکا را نوعی دخالت در امور داخلی ایران قلمداد کرده است، خاطرنشان کرد: ما نظرات صریح‌مان را نسبت به پایبند نبودن آمریکا به کنوانسیون اشکال منع تبعیض نژادی اعلام کردیم. با توجه به مطالباتی که در این شهر وجود دارد و تبعیض نژادی آشکاری که صورت می‌گیرد نه تنها ایران بلکه کشورهای مختلف به این تحولات واکنش داشته‌اند‌. وی گفت: طبق اخبار منتشرشده یک فرد دیگر سیاه‌پوست هم کشته شده است و این اتفاقات نشان می‌دهد که مطالبات جدی در این جوامع مطرح است و برای کشوری که داعیه حقوق بشر دارد و گزارش‌های مکرر حقوق بشری درباره کشورهای مختلف منتشر می‌کند جای سئوال است.

وی در ادامه گفت: دولت آمریکا به عنوان یک عضو کنوانسیون رعایت اشکال منع تبعیض نژادی باید نسبت به جلوگیری از اقدامات تبعیض نژادی حرکت جدی داشته باشد.

مرضیه افخم در آغاز جلسه خبری دیروز با اشاره به سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ، اظهار داشت :‌ این کودتا یادآور دخالت‌های آمریکا و انگلیس در امور داخلی ایران است که به سرنگونی دولت مردمی و بازگشت شاه دیکتاتور منجر شد.

وی گفت: مسئولیت مستقیم عواقب این کودتا در همه ابعاد حقوقی و بین المللی متوجه عاملان است و خشم و بی‌اعتمادی عمیق ملت ایران از این دو کشور ناشی از همین رویکردهای دخالت جویانه و خصمانه است.

افخم افزود: دخالت در امور داخلی ایران از سوی این کشورها در سال‌های گذشته در صحنه‌های مختلف تداوم داشته و آن‌ها سعی کردند در روندهای مردمی تغییر ایجاد کنند. این رویکرد نسبت به کشورهایی که حکومت مردمی دارند هم دیده شده است.

نسخه مناسب چاپ