تولید ۱۹۰۰ کیلوگرم زعفران در آذربایجان شرقی
مرند ـ خبرنگار اطلاعات: مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی، با اشاره به ۴۰۲ هکتار مزرعه زعفران در این استان گفت: سالانه ۱۹۰۰ کیلوگرم طلای سرخ از این مزارع برداشت می‌شود.

محمدباقر بی پروا، در جمع خبرنگاران افزود: نخستین خاستگاه محصول زعفران در استان آذربایجان شرقی از ۱۲ سال پیش شهر بناب مرند بوده و پس از آن در کل استان توسعه یافته است.

وی ادامه داد: زعفران یک محصول کم آب بر است و برای هر هکتار کشت آن سالانه فقط به ۳ هزار مترمکعب آب نیاز است. این محصول خواب تابستانه دارد و از اواخر بهار تا اوایل پاییز که سایر محصولات آبیاری می‌شوند، زعفران نیازی به آبیاری ندارد و زمان برداشت این محصول نیز اواخر مهر تا اواخر آبان است.

بی پروا با بیان این‌که شهرستان مرند با ۲۲۲ هکتار سطح زیرکشت قطب تولید زعفران استان آذربایجان شرقی است، افزود: شهرستان‌های میانه، اهر و مراغه در رتبه‌های بعدی قرار دارند. کشت این محصول به خصوص در حوضه دریاچه ارومیه به علت صرفه جویی در مصرف آب توصیه می شود و همچنین می‌تواند معیشت کشاورزان را تامین کند.

وی گفت: به طور متوسط ۴ر۶ کیلوگرم زعفران خشک از هر هکتار برداشت می‌شود و درآمد مناسبی برای کشاورزان به ارمغان می‌آورد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با بیان این که در مرند سالانه ۱۱۰۰ کیلوگرم محصول خشک زعفران تولید می‌شود؛ در خصوص مشکلات کشت زعفران اظهارداشت: متاسفانه اغلب زعفران کاران آذربایجان شرقی نحوه فراوری آن را نمی‌دانند در حالی که محصول زعفران استان کیفیت بسیار بالایی نسبت به نمونه‌های سایر استان‌ها دارد.

بی پروا از ترویج کشت زعفران با توزیع سالانه بذر رایگان آن در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: ۲ شرکت فرآوری زعفران در مرند فعال هستند که در زمینه صادرات آن هم فعالیت می‌کنند.

نسخه مناسب چاپ