بازار تقاضای بالگرد در ایران اشباع نیست
 

بازار تقاضای بالگرد در ایران اشباع نشده است و شرکت های داخلی باید رقابت غیر مفید را کنار بگذارند.

کاپیتان محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری دیروز در نشست هم اندیشی با نمایندگان شرکت‌های بالگرد غیرنظامی و نظامی ضمن اعلام این مطلب گفت: این صنعت دارای یک راهبرد و برنامه ۱۰ ساله شامل یک برنامه یکساله و سه برنامه سه ساله است که در سال اول این برنامه به شناسایی، پایش و بررسی نقاط قوت و ضعف سپری شد و هم اکنون در آستانه تدوین برنامه ۱۴۰۲ از برش سه ساله اول برنامه هستیم که ضروری است با همیاری شما هدف گذاری لازم برای پیشبرد اهداف این صنعت صورت گیرد.

وی افزود: با توجه به قرار داشتن در آستانه تدوین برنامه توسعه هفتم کشور ضروری است استراتژی صنعت حمل و نقل هوایی در این برنامه لحاظ و از نقطه نظرات بخش بالگردی کشور هم استفاده شود تا بتوان از مجموعه‌ای هدفمند و مشخص با استفاده از همه ظرفیت‌های کشور برخوردار بود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در طول سال‌های گذشته اقدامات بسیار موثری در بخش ساخت شبیه ساز در کشور صورت گرفته است، اما این اقدامات به صورت جزیره‌ای و با هزینه‌های چندین برابر انجام شده، بنابراین ضروری است این اقدامات تجمیع و اشتراک گذاری شود.

وی افزود: هم اکنون خطرپذیری برای بخش آموزش شبیه سازی به دلایل نبود آن در کشور، تحریم و سایر عوامل بالاست، اما سازمان هواپیمایی کشوری در تلاش است شعاع عملیات در این بخش را افزایش دهد. بنابراین درخواست داریم که در این کارگروه، ساخت شبیه ساز به صورت جدی پیگیری و با یک استراتژی مشخص پیش رود.

محمدی بخش با تأکید بر اداره کردن این بخش به صورت علمی و اقتصادی گفت: در اداره این صنعت باید متد‌های جدید جایگزین متد‌های قدیمی شود زیرا نمی‌توان به سبک گذشته آن را اداره کرد؛ بنابراین استفاده از شرکت‌های دانش بنیان راهبردی اساسی برای عبور از تحریم هاست.

وی به استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده مطابق با تبصره ۱۸ برای شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: بازار هلی کوپتری ایران اشباع نشده است، بنابراین پیشنهاد می‌کنم رقابت غیر مفید را کنار بگذارید و از این ظرفیت ایجاد شده استفاده کنید و مطمئن باشید جایی که هدفمندی ایجاد شده است، سازمان هواپیمایی کشوری دیگر معافیت صادر نمی‌کند، پس با هم مشارکت کرده و از زنجیره تأمین و توانمندی‌های بخش‌های دیگر به خوبی استفاده کنید.

معاون وزیر راه با تأکید بر اینکه سازمان هواپیمایی کشوری امروز تسهیل‌گر و شتاب دهنده است، گفت: با اخذ ۲۳ اختیار ویژه از مقام معظم رهبری امروز خرید هواپیما، هلی کوپتر، ترخیص قطعات، ارز و … تسهیل شده است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در مبارزه با تحریم از این اختیارات بهره‌مند شوید و از ظرفیت‌های سایر بخش‌های صنعت استفاده شود.

وی با بیان اینکه صنعت حمل و نقل هوایی با استفاده از اسناد بالادستی جزء معدود بخش‌هایی است که از ظرفیت‌های سایر بخش‌های نظامی هم استفاده می‌کند، خواستار هم افزایی بخش‌های بالگردی متناسب با اهداف در نظر گرفته شده در برنامه هفتم و برنامه‌های ده ساله شد تا با تجمیع نظرات موافق و مخالف در حوزه برنامه ریزی به برنامه‌ای هدفمند و دارای زمان و مکان مشخص دست یابیم.

محمدی بخش با بیان اینکه نیاز جدی کشور در حوزه غیرنظامی ۷۰۰ فروند بالگرد است، اظهار داشت: در کارگروهی که برای این منظور در سازمان هواپیمایی کشوری تشکیل شده است، از تمامی ظرفیت‌ها، بازیگران و نقش آفرینان این حوزه استفاده خواهد شد و پس از تدوین برنامه اجازه عدول و خروج از برنامه به صورت سلیقه‌ای و شخصی به کسی داده نخواهد شد.

وی با بیان اینکه توسعه در این بخش نامتوازن است، خواستار ریل گذاری برای ساخت هواپیما و بالگرد شد و افزود: بخش بالگردی ایران از کارنامه درخشانی برخوردار است و بر همین اساس باید برای گنجاندن این بخش در برنامه هفتم اقدامات کارشناسی و نیازسنجی صورت گیرد..

نسخه مناسب چاپ