اولویت های مهم کشور در تدوین برنامه هفتم توسعه
در برنامه هفتم توسعه ثبات اقتصادی و کنترل تورم مورد تاکید قرار گرفته است. همچنین اصلاحات ساختاری بودجه و نظام بانکی، بهبود فضای کسب ‌وکار، رشد اقتصادی، امنیت غذایی و توجه به صندوق‌های بازنشستگی و تأمین اجتماعی و حکمرانی یکپارچه منابع و مصارف آب و مسکن از دیگر موضوعات مهم این برنامه است.

محمد جعفری رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه ضمن اعلام این مطلب گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور برپایه سند تحول دولت مردمی و با همکاری سایر وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی و بکارگیری ظرفیت موسسات پژوهشی وابسته و با استفاده از نظرات دانشگاهیان و صاحب‌نظران و فعالان بخش خصوصی، برنامه هفتم توسعه را تدوین کرده است.به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، وی افزود: برنامه هفتم توسعه به عنوان چهارمین برش از سند چشم اندازه ۲۰ ساله کشور، اولین برنامه در جهت تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و اولین برنامه‌ای است که برای تحقق عدالت در پهنه سرزمین، اسناد مصوب آمایش را مبنای نگرش یکپارچه به سرزمین قرار داده و با رویکرد مسئله ‌محوری به موضوعات کلیدی که دارای ویژگی پیشران، بسترساز و بحران زدا است، توجه و تمرکز جدی داشته است.

جعفری ادامه داد: هدف برنامه هفتم توسعه پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت است که در این رابطه ارتقای بهره‌وری از طریق رانت‌زدایی، دانش‌بنیان کردن فعالیت‌های اقتصادی، ارتقای سرمایه‌گذاری با مشارکت حداکثری بخش خصوصی و تعاونی در اقتصاد و افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در ایران با مدل مشارکت در مالکیت صنایع برای ارتقای بهره وری و جذب فن آوری روز دنیا وهمچنین ایجاد فرصت های برابر برای فعالان اقتصادی از طریق بهبود محیط کسب وکار است.

وی تاکید کرد: از اهداف دیگر برنامه هفتم توسعه تعامل با کشورهای هدف و توسعه صادرات غیرنفتی و کاهش انحصار و مداخلات دولت در اقتصاد و افزایش رقابت و شفافیت و از همه مهمتر ارتقای عدالت سرزمینی از طریق رعایت ملاحظات آمایشی و فضایی است.

خبر دیگری حاکیست: یکصد و یکمین نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه برای دومین بار با موضوع «پیامدهای اقتصادی و اجتماعی اصلاح قیمت حامل های انرژی» برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه،در این نشست که مدیریت علمی آن را دکتر محمد جعفری رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور به عهده خواهد داشت، دکتر سیاب ممی‌پور عضو هیات علمی گروه اقتصاد انرژی و منابع دانشگاه خوارزمی، دکتر محمد صیادی عضو هیات علمی دانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد انرژی و منابع به همراه همت قلی‌زاده کارشناس حوزه اقتصاد انرژی سازمان برنامه و بودجه سخنرانی خواهند کرد.

نسخه مناسب چاپ