خط ارتباطی مردم با اطلاعات
تجدید چاپ همه ساله کتاب‌های درسی ضروری نیست

چاپ انبوه کتاب‌های درسی در هر سال تحصیلی علاوه بر تحمیل هزینه‌های گزاف به دولت، خسارت‌های زیادی هم به طبیعت وارد می‌کند که متاسفانه این مسئله بدون هیچ‌گونه تدبیری، هر سال تکرار می‌شود و از اینرو تدابیری بیندیشند تا دانش‌آموزان برای نگهداری از کتاب‌های درسی خود تلاش کنند و همچنین هیچ مطلبی نیز در آن‌ها ننویسند تا کتب‌ها حداقل بعد از ۲ تا ۳ سال تجدید چاپ نشوند و بار مالی هر ساله وزارت آموزش و پرورش در این حوزه کاهش یابد و بودجه چاپ کتاب‌های درسی به مصرف تجهیز آزمایشگاه‌های مدارس و افزایش امکانات تفریحی و آموزشی برای مدارس دولتی و شهرهای محروم برسد.

فرهنگی بازنشسته ـ همدان

آیا مصرف خشخاش در نانوایی‌ها قانونی است؟

مدتی است که برخی از نانوایی‌ها بخصوص نانوایی‌های سنگک به جای کُنجد از خشخاش و برخی سبزیجات خشک استفاده می‌کنند و با ۲ برابر قیمت نان خشخاشی به مردم می‌فروشند، آیا مصرف خشخاش در نانوایی‌ها مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است؟ انتظار می‌رود که اتحادیه صنف نانوایان بر نحوه پخت و رعایت نرخنامه‌ها در نانوایی‌های سنتی نظارت بیشتری داشته باشد.

مشتری نانوایی سنگکی

آرزوی تداوم شادی‌ها برای ملت شریف ایران

پیروزی دلچسب و تاریخی و مقتدرانه بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان را به تمام ملت شریف کشور تبریک می‌گویم و امیدوارم این شادی همراه با بغضی که در شرایط فعلی کشور داریم امیدی برای حل مشکلات و تقویت اتحاد و همدلی تمامی هموطنان‌مان باشد. انتظار می‌رود که مسئولان برای پاسخگویی به مطالبات بر حق مردم و کاهش مشکلات معیشتی و مبارزه با فساد در کشور، نهایت همت را داشته باشند و باعث تداوم این شادی‌ها و اتحاد مردم شوند.

تلفن به خط ارتباطی

ازدحام جمعیت در خطوط مترو به افزایش دزدی اموال مسافران می‌انجامد

در حد فاصل یک هفته ۲ عدد گوشی موبایل خانواده‌ام در ایستگاه متروی امام خمینی (ره) و خط ۳ مترو تهران دزدیده شده است و مسئولان ایستگاه و پلیس مترو هم برای شناسایی دزدان و یا یافتن گوشی‌های مسروقه‌ام نتوانسته‌اند کاری کنند. شلوغی و ازدحام جمعیت در خطوط مترو می‌تواند یکی از افزایش سرقت اموال مسافران بخصوص در ساعات پیک استفاده از خطوط مترو باشد از اینرو انتظار می‌رود که شرکت مترو برای افزایش واگن‌ها در ساعات شلوغی و کاهش زمان مسافران مترو نیز اقدام کند.

مسافر مترو

دولت برای کسبه چه تمهیداتی در نظر گرفته است؟

از کسبه جزء بازار بزرگ تهران هستم که به دلیل مشکلات فعلی جامعه و عدم دسترسی به اینترنت و فروش اینترنتی اجناس خود در این مدت درآمد مناسبی نداشته‌ام. با توجه به این‌که مغازه‌ام اجاره‌ای است و منبع درآمد دیگری ندارم، آیا دولت محترم درباره کسبه نیز احساس مسئولیت می‌کند و معادل مزایایی که برای شاغلان در نظر می‌گیرد، برای امثال من هم در نظر گرفته است؟ با وجود کسادی بازار باز هم باید نگران پرداخت مالیات و عوارض سالیانه شهرداری در روزهای پایانی سال باشیم.

از کسبه بازار تهران

جشن‌های ملی به دوستی و همدلی مردم کمک می‌کند

در پی پیروزی تیم ملی فوتبال ایران بر تیم «ولز» به عنوان یکی از کشورهای اروپایی حاضر در جام جهانی قطر، مردم تا توانستند شادی کردند و قدردان ملی‌پوشان کشورمان شدند که به نظر من بهتر است مسئولان گهگاه و به مناسبت‌های گوناگون کارناوال و جشن‌هایی به راه بیندازند که بخصوص برای تخلیه هیجان‌های روحی جوانان خیلی مفید است و در ضمن به دوستی و همدلی مردم هم کمک قابل توجهی می‌کند.

علی از خیابان شهدای تهران

چرا تعرفه تلفن‌های ثابت تا این اندازه افزایش یافته است؟

تعرفه تلفن‌های ثابت افزایش چشمگیری یافته است که ضرورت دارد شرکت مخابرات ایران دلیل آن را اعلام کند.

مشترک تلفن ثابت

پله‌های پل «ایستگاه جوادیه» مترو را مکانیزه کنند

از شرکت متروی تهران تقاضا می‌شود پله‌های پل ایستگاه جوادیه را برقی و مکانیزه کند تا شهروندان سالمند و بیمار برای رفت و آمد از آن مشکلی نداشته باشند.

مسافر ایستگاه جوادیه مترو

بازیکنان تیم ملی فوتبال فرزندان عزیز ملت هستند

به عنوان یک بانوی ایرانی تأکید می‌کنم که بازیکنان تیم ملی فوتبال با هر نتیجه‌ای که در مسابقات جام‌جهانی قطر به دست آورند، فرزندان عزیز ملت ایران هستند و به آنان مادرانه توصیه می‌کنم که به تحریکات و سخنان زشت بیگانه‌پرستان و ایادی شبکه‌های فارسی زبان معاند اعتنا نکنند و از یاد نبرند که آنان با دشمنی‌هایی که در حق تیم ملی فوتبال و به عبارت دیگر علیه ملت ایران کرده‌اند و بیشرمانه حتی خواستار حذف تیم ملی ایران از مسابقات قطر شده‌اند، جایی در قلب مردم ما ندارند. فرزندان غیور ایران روی چشم ما جا دارند و پیشاپیش بازگشت آنان به میهن را خوشامد می‌گویم.

یک مادر عاشق وطن

کردستان در دامان ایران، همچنان سرفراز خواهد ماند

از خوانندگان و دوستداران یادداشت‌های پربار و صادقانه دکتر محمدعلی سلطانی، ادیب و پژوهشگر هموطن کُرد ایرانی هستم و بر این باورم تا نویسندگان و هنرمندان کُرد نظیر ایشان، بهروز غریب‌پور و کامکارها وجود دارند، کردستان در دامان ایران و ایرانی همچنان سرفراز خواهد ماند.

خواننده روزنامه اطلاعات

چک پول‌ها مراودات ریالی مردم را مختل کرده است

مدتی است که خودپرداز بانک‌ها به جای اسکناس‌های ۵ و ۱۰ هزار تومانی چک‌پول‌های ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار تومانی تحویل می‌دهند که برای خریدهای جزئی و مراودات ریالی مردم مشکلاتی ایجاد می‌کند و از اینرو ضرورت دارد بخش بیشتر پرداخت‌های خودپرداز بانک‌ها اسکناس‌های ۵ و ۱۰ هزار تومانی باشد، ضمن آن‌که افزایش چک‌پول در بازار موجب کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ تورم می‌شود.

جعفری

پیشنهاد تأسیس مدارس هوشمند برای جبران فقر فضای آموزشی

با توجه به تراکم دانش‌آموزان در مدارس کشور و فقر فضای آموزشی در بسیاری از شهرها پیشنهاد می‌شود در کنار مدارس حضوری، مدارس هوشمند غیرحضوری هم تأسیس شود که می‌تواند هزینه تحصیل فرزندان را برای خانواده‌ها و از جمله رفت و آمد آنان به مدارس را کاهش دهد که در این ارتباط راه‌اندازی مدارس هوشمند غیردولتی هم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

صابر ـ قائم‌شهر (استان مازندران)

پیشگیری از ایدز نیاز به اطلاع‌رسانی دارد

مرکز تحقیقات ایدز ایران از ثبت ۴۳ هزار مبتلا به این بیماری و تخمین ۵۵ هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور خبر داده است که با توجه به فعالیت‌های ۱۲۰ هزار مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری تعداد و امکانات آن‌ها باید افزایش یابد و اطلاع‌رسانی گسترده‌ای هم درباره راه‌های پیشگیری از ایدز صورت گیرد، کما این‌که کشورهای اروپایی و آمریکا این برنامه را اجرا کرده‌اند که منجر به کاهش چشمگیر موارد ابتلا به ایدز برخلاف کشورهای آفریقایی و خاورمیانه‌ای شده است.

تلفن به خط ارتباطی

قیمت سکه‌های مهریه براساس نرخ تورم سالانه محاسبه شود

با یک بررسی و محاسبه ساده می‌توان دریافت که قیمت سکه بهار آزادی در ۴ سال گذشته حدوداً ۱۰ برابر افزایش یافته است که در چنین شرایطی اگر زوجین به هر دلیل بخواهند از یکدیگر جدا شوند، زوج چگونه می‌تواند سکه‌های مهریه را به قیمت امروز آن بپردازد؟ ضمن آن‌که دادگاه او را به پرداخت اجرت‌المثل و نفقه هم محکوم می‌کند. پیشنهاد می‌کنم به فرض اگر ۱۱۰ سکه به عنوان مهریه تعیین شده است، در زمان مطالبه آن توسط زوجه، قیمت سکه‌ها نه به نرخ روز بازار، بلکه با محاسبه نرخ تورم سالانه از زمان عقد تا به حال محاسبه و دریافت شود که هرچند آن هم مشکلات بسیاری دارد، اما لااقل از شرایط فعلی پرداخت سکه‌های مهریه بهتر است!

تلفن به خط ارتباطی

نسخه مناسب چاپ