کوتاه از سراسر جهان
 

رئیس‌جمهوری مکزیک، تظاهرات در حمایت از دولتش به راه انداخت

ایسنا: صدها هزار تن از مردم مکزیک در پاسخ به فراخوان رئیس جمهوری کشورشان که پیش‌تر به قدرت رسیدنش منجر به بزرگ‌ترین اعتراضات در این کشور شده بود، در پایتخت دست به راهپیمایی زدند. این تظاهرات به مناسبت چهارمین سال انتصاب «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» به عنوان رئیس جمهوری مکزیک برگزار شد و پاسخی به راهپیمایی دو هفته پیش مخالفان علیه این رهبر چپگرا بود. اوبرادور شخصا رهبری این تظاهرات در مرکز مکزیکوسیتی را برعهده داشت، تظاهراتی که با موسیقی و آواز خواندن همراه بود. بسیاری از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات از استان‌های اطراف پایتخت به آنجا آورده شده بودند.

باخت تیم فوتبال بلژیک در جام جهانی، بروکسل را ناآرام کرد

مهر: منابع خبری، از شورش و ناآرامی در شهر بروکسل پایتخت بلژیک پس از باخت ۲ بر صفر تیم ملی فوتبال این کشور مقابل مغرب در چارچوب مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر خبر دادند. هواداران خشمگین بلژیکی پس از باخت تیم ملی فوتبال کشورشان مقابل مغرب، با حضور در خیابان های بروکسل با پلیس درگیر شدند. ده‌ها نفر از هواداران خشمگین تیم ملی فوتبال بلژیک شیشه مغازه‌ها را شکستند و چند خودرو را به آتش کشیدند. پلیس بلژیک هم برای سرکوب هواداران خشمگین از ماشین‌های آب پاش و گاز اشک آور استفاده کرد.

دهها هزار اسپانیایی خواستار استعفای نخست وزیر شدند

ایرنا: دهها هزار نفر از مردم اسپانیا علیه دولت چپگرای «پدرو سانچز» نخست وزیر این کشور تظاهرات کردند و خواستار استعفای وی شدند. این معترضان عمدتا از هواداران حزب راست افراطی «ووکس» بودند و در شهرهای مختلف اسپانیا دست به تظاهرات زدند. «سانتیاگو آباسکال» رهبر ووکس، با اشاره به تغییرات اخیر در قانون کیفری و تصویب قانونی جدید درباره خشونت جنسی، دولت را به «خیانت، ناامنی و ویرانگری» متهم کرد. وی در جمع معترضان در مادرید گفت: ما دولتی داریم که حاکمیت آن به زیان مردم است، پلیس را خلع سلاح کرده و دوره‌های محکومیت زندان را کاهش داده است.

بحران انرژی، نمایندگان آلمان را با کاپشن پشمی راهی پارلمان کرد

مهر: نشریه اشپیگل در گزارشی با اشاره به آغاز فصل سرما در اروپا، از تقلای پارلمان آلمان برای گرم نگه داشتن محیط کاری برای قانونگذاران خبر داد و نوشت که در بحبوحه بحران انرژی در اروپا و با توجه به اعمال محدودیت پارلمان آلمان برای مصرف انرژی، قانونگذاران آلمانی در مجلس آلمان برای گرم نگه داشتن خودشان در محیط کار، به تقلا افتاده‌اند. در این گزارش که «عصر یخبندان در پارلمان» نام دارد، آمده است: «پارلمان سرد است؛ سرمایی نامطبوع!» این نشریه به نقل از یکی از قانونگذاران حزب سبز آلمان نوشت: در دفترم با کاپشن پشمی می‌نشینم و دائما در اتاق راه می‌روم، با این حال بعد از مدتی کوتاه سرما وارد بدنم می‌شود و نوک بینی‌ام یخ می‌زند!

افشای جاسوسی نخست وزیر یونان از پلیس و روزنامه‌نگاران

ایسنا: روزنامه یونانی «داکیومنتو» فاش کرد که دولت یونان به دستور شخص نخست وزیر، نرم‌افزارهای جاسوسی در تلفن‌های ده‌ها روزنامه‌نگار، مقامات دولتی، تجار و حتی رئیس پلیس جاسازی کرده است. داکیومنتو که ماه‌هاست مشغول تحقیقات درباره این رسوایی است، افزود که به دستور «کریاکس میتسوتاکیس» نخست وزیر، بیش از ۱۰۰ تن تحت برنامه جاسوسی و شنود قرار گرفته اند. این لیست شامل رهبران اپوزیسیون، دادستان کل، روزنامه‌نگاران و همچنین تعدادی از مشاوران و معتمدان شخص

میتسوتاکیس است.

حمله الشباب به هتلی در مجاورت کاخ ریاست جمهوری سومالی

ایسنا: تروریست های الشباب به هتلی که توسط مقامات دولتی در موگادیشو پایتخت سومالی استفاده می‌شود، حمله کردند. الشباب وابسته به القاعده که کنترل بخش‌های وسیعی از کشور سومالی را در دست دارد، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف آنها کاخ ریاست‌جمهوری در آن نزدیکی بود. پلیس سومالی هم به رویترز گفت مهاجمان به هتل “ویلا رز” که نزدیک کاخ ریاست جمهوری است، یورش بردند و مشخص نیست چه تعداد مهاجم حضور

داشتند.

نسخه مناسب چاپ