خط ارتباطی مردم با اطلاعات
قیمت داروها واقعاً کاهش یافته است؟

برای درمان بیمار‌ی‌ام باید طی دو سال و هر ۲۸ روز یک آمپول «دیفرلین» آن هم ساخت فرانسه را تزریق کنم که آن را به قیمت ۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خریدم.

اما در دوره جدید که به داروخانه مورد نظر مراجعه کردم. بابت آن ۲۶۰ هزار تومان دریافت کردند و مدعی می‌شوند که سازمان تأمین اجتماعی این مبلغ را تعیین کرده است و اگر مشابه ایرانی‌ آن را بخواهم ۵۰ هزار تومان می‌شود. چرا باید برای این دارو هربار یک قیمت بپردازم و جوابگوی این تغییر قیمت داروها کیست؟

یک خبرنگار بیمار

مسئولان اجازه تخلف را ندهند

هر روز اخباری مانند آلودگی زمین‌های کشاورزی و سبزی خوردن، آب آشامیدنی، اضافه شدن روغن پالم به شیر و ماست می‌خوانیم و می‌شنویم. چرا مسئولان ذی‌ربط اجازه می‌دهند چنین تخلف‌هایی انجام گیرد؟

شهروند تهرانی

در قانون تملک آپارتمان‌ها بازنگری شود

با الزام مدیران ساختمان‌ها به ارائه مستندات مخارج مجتمع‌های مسکونی، بسیاری از مشکلات همسایگان حل و جلوی برخی سوء استفاده‌های احتمالی گرفته خواهد شد. بهتر است در ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان‌ها، این الزام صورت گیرد.

یک آپارتمان‌نشین

خرید از واگن‌های مترو به جای بازار!

قصد خرید از بازار ۱۵ خرداد را داشتم که به دلیل حضور دستفروشان در واگن‌های مترو، قبل از رسیدن به بازار، در ایستگاه صادقیه موفق به خرید همه مایحتاج خود شدم!

فیاض ـ‌جانباز جنگ تحمیلی

خط ارتباطی:‌

دستفروشی در مترو در بسیاری از کشورهای دنیا، از جمله برخی کشورهای اروپایی مجاز است به شرطی که کالاهای ممنوعه عرضه نشود.

به نام او که هر چه هست و نیست از اوست

سلام

به یاد سخن پیامبر در بحارالانوار افتادم که فرمودند: ای کعبه خوشا به حال تو؛ خداوند چقدر تو را بزرگ و حرمتت را گرامی داشته است. به خدا قسم حرمت مؤمن از تو بیشتر است زیرا خداوند تنها یک چیز را از تو حرام کرده ولی از مؤمن ۳ چیز را حرام کرده است: مال، جان و آبرو، تا کسی بدان گمان بد نبرد.

جای تأسف است که در کشوری اسلامی، یک زن باید چنین نامه‌ای بنویسد و به مردم هشدار دهد که در برخی اماکن شرف و انسانیت رو به زوال رفته است، فی‌المثل ترقه انداختن به زیر پای زنان، متلک و بی‌حرمتی به ایشان تبدیل به تفریح روزانه برای برخی از جوانان و حتی ریش‌سفیدان که باید الگوی جامعه باشند شده است. به‌رغم توجه و برخورد قاطع مجلس و مقامات مسئول نسبت به زنان ساپورت‌پوش که اقدامی به موقع بوده و جای بسی تشکر و قدردانی است اما متأسفانه نسبت به هتاکی و فحاشی آقایان هیچ اقدامی صورت نگرفته است. من به عنوان یک زن شرمسار هستم که باید از طریق جراید از مقامات تقاضای رسیدگی به این معضل اجتماعی در شهرم را داشته باشم. من به عنوان یک تبریزی متأسفم که موقع برد تیم محبوب تبریز باید ناراحت باشم چرا که طرفداران این تیم به جای شادی سالم گاهی زنان و دختران را محاصره کرده و مزاحمت ایجاد می‌کنند. آقایان مسئول من از تبریز سخن می‌گویم همان شهری که به شهر اولین‌ها شهره است و امروز متأسفانه شأن انسانی زیر سئوال رفته چون کودکان و نوجوانان ۱۲ ساله به جای کسب دانش و معرفت در مدارس مزاحمت و فحاشی به زنان را می‌آموزند. بنابراین خواهش می‌کنم قانون ماده ۶۰۸ را اجرا کنید و آرامش را به ما زنان تبریز بازگردانید.

با تشکر فراوان

مهین. رف

این درختان دیگر قابل آبیاری نیست!

بهتر است شهرداری منطقه ۳ تهران از آبیاری درختان خیابان دیلمان واقع در پشت پارک شریعتی صرف‌نظر کند، زیرا این درختان سال‌هاست هرس نشده اند و تعدادی‌شان هم از بین رفته‌اند که احیای آن‌ها امکان‌پذیر نیست و از این رو آبی که با تانکر برای آبیاری آن‌ها آورده می‌شود، در خیابان به هدر می‌رود و به دلیل تجمع در جوی آب، بوی تعفن فضا را برمی‌‌دارد!

از ساکنان خیابان دیلمان

هزینه خدمات ۲ برابر شده است

در سال ۹۳ حق تمبر شکایات، دادخواهی، تجدیدنظر و کپی برابر اصل، بیش از ۲ برابر افزایش یافته، حال آنکه کیفیت خدمات یاد شده به همان میزان بالا نرفته است.

از مراجعان به دادگستری

آموزش و پرورش منطقه ۱۷ پاسخگو باشد

گویا اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۷ تهران قصد دارد مطالبات معوقه معلمان بازنشسته ارتقاءیافته را که مربوط به سال ۸۸ است، با کسر ۹ درصد به آنان پرداخت کند، آیا این کار قانونی است؟

معلم بازنشسته منطقه ۱۷

تقاضای کسبه خیابان ایرانیان از شهرداری

متأسفانه خیابان ایرانیان واقع در میدان المپیک، دهکده المپیک توسط شهرداری منطقه ۲۲ بن‌بست شده و برای حدود ۵۰ کسبه این خیابان مشکلاتی را به وجود آورده است. کسبه تقاضای باز شدن خیابان را دارند.

از کسبه دهکده المپیک

صدای بلندگوی وانت‌بارها گوش را آزار می‌دهد

وانت‌بارهای فروش لوازم دست دوم مخل آرامش و آسایش مردم به?خصوص ظهرها و هنگام خواب هستند و صدای بلندگوهای آنها گوش را آزار می‌دهد. از شهرداری و راهنمایی و رانندگی تقاضای رسیدگی داریم.

تلفن به خط ارتباطی

یک تقاضا از ستاد نیروهای مسلح

سرباز دوران دفاع مقدس هستم که از نزدیک در میدان‌های جنگ تحمیلی خدمت کرده‌ام و شاهد رشادت‌های رزمندگان اسلام بوده‌ام. طرح زیبایی از رزمندگان کشیده‌ام که مایلم آن را در اختیار ستاد نیروهای مسلح بگذارم. از روابط عمومی ستاد تقاضای یاری دارم.

سقز(کردستان) ـ فخرالدین عبداللهی

نکاتی دربارة‌ کودکان خیابانی

مصاحبه روزنامه اطلاعات با مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی درباره کودکان خیابانی بسیار عالی و روشنگر افکار عمومی بود، اما در این باره چند نکته را متذکر می‌شوم. به بیان این مسئول ۶۵ درصد کودکان کار فرزندان افاغنه هستند، حال آنکه به نظر می‌رسد تعداد آنها بیش از این درصد است. ایشان در سخنان خود بیش از اندازه به انجمن‌های مردمی بها داده‌اند، در صورتی که برای سامان دادن این معضل، دولت باید پیشقدم شود. وی همچنین اظهار داشته است که تکدی‌گری جرم است، اما دستفروشی جرم محسوب نمی‌شود و در همه دنیا چنین است. حال آنکه در کشورهای پیشرفته، این‌گونه نیست و دستفروشی هم جرم به حساب می‌آید.

خواننده روزنامه اطلاعات

آزمون‌های استخدامی دشوار است

آزمون‌های استخدامی سازمان‌های دولتی آنقدر دشوار است که بسیاری از افراد تحصیلکرده بیکار، از خیرش می‌گذرند و عطایش را به لقایش می‌بخشند.

کامیار کسرایی ـ فوق دیپلم بیکار کاردانی

پرواز در آسمان تهران!

در سال‌های اخیر تقاضا برای پرواز در آسمان تهران افزایش یافته است. مگر هوای تهران آنقدر پاک و تمیز است که مسئولان اجازه اضافه شدن پروازها را صادر می‌کنند؟!

شهروند تهرانی

خط ارتباطی:

عبور هواپیماهای مسافری در ارتفاع ۳۳ هزار پایی تأثیر چندانی بر آلودگی هوا ندارد، ضمن این که برای کشور درآمد و موقعیت بین‌المللی به همراه دارد.

در پارک آزادگان رستوران کوچکی افتتاح شود

از شهرداری منطقه ۷ برای رسیدگی به پارک آزادگان متشکریم. خواهشمند است یک رستوران یا کافه کوچک در پارک ایجاد شود تا سالمندان و بیماران از آنجا به راحتی بتوانند عصرانه یا آبمیوه بخرند و بخورند. زیرا جوانان از اطراف خیابان خوراکی می‌خرند که این کار برای ما دشوار است.

خانم مهدوی

نبود مواد اولیه با کیفیت در داروسازی

بزرگترین چالش صنعت داروسازی کشور، نبود و کمبود مواد اولیه با کیفیت است. متأسفانه بیشتر تولیدکنندگان داخلی، مواد اولیه دارویی باکیفیت ندارند و از این رو جا دارد وزارت بهداشت و درمان برای تقویت صنعت داروسازی و حفظ جان مردم، تعرفه واردات مواد اولیه دارویی به ویژه از مقادیر اروپائی را به صفر برساند.

علیرضا احمدی

خط ارتباطی:

طبق قانون داروهایی که در کشور تولید می‌شود با فرمول بین‌المللی است و تفاوتی با نوع خارجی ندارد.

پاسخ مسئولان

پاسخ سازمان زیباسازی شهر تهران در مورد طرح‌های ایرانی برای تزئین بزرگراه‌ها

پیرو درج پیام یک شهروند در ستون پیام‌های مردمی به تاریخ ۱۲ر۴ر۹۳ با موضوع طرح‌های ایرانی برای تزئین بزرگراه‌ها به آگاهی می‌رساند، یکی از رویکردهای سازمان زیباسازی شهر تهران در زمینه دیوارنگاری، بهره‌گیری از نقوش تزیینی است که شامل نقوش تزیینی نقاشی ایرانی، عناصر تزیینی انتزاعی، نقوش منظره، خط نوشته‌ها و … است که با رعایت اصول زیبا شناختی و با هدف تزیین فضای مورد نظر، به کار گرفته می‌شوند. این رویکرد غالباً در فضاهای داخلی کاربرد دارد، ولی در بسیاری از فضاهای شهری به ویژه دیوار یا مجموعه دیوارهایی که در بافت داخلی مناطق شهری قرار دارند و محل مناسبی برای این نوع دیوارنگاری محسوب می‌شوند، نیز می‌تواند به کار گرفته شود.

شاید هیچ جامعه‌ای را نتوان سراغ داشت که به نحوی از موضوعات و مضامین ملی در دیوارنگاره‌های شهری بهره نبرده باشد. چنان که از آثار کهن‌ترین روزگاران می‌توان پی به این نکته برد، به ویژه در ایران که حماسه‌های میهن پرستانه و ملی در هنرهای تصویری دست کم از شاهنامه فردوسی تاکنون، بی‌وقفه ادامه داشته است و همچنین قرنهاست که مضامین مذهبی در هنر این سرزمین، جایگاه ویژه‌ای داشته است.

با این حال باید توجه داشت که استفاده از نگاره‌های زیبای ایرانی در فضای شهری، زمانی سودمند است که بتواند با فضای معماری معاصر و فرهنگ بصری مخاطب هماهنگ شود. همچنین لازم است، با توجه به وسعت میدان رویت در فضاهای شهری، میدان خوانش نقوش نگاره‌ها به خوبی محاسبه گردد.

حامد رضایی ـ مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل

پاسخ شهرداری منطقه ۱۶ درباره نظافت جوی‌های آب باغ آذری

احتراماً، در خصوص درج پیام احدی از شهروندان محترم در روزنامه اطلاعات مورخه ۱۳ر۵ر۹۳ مبنی بر نظافت جوی‌های محله باغ آذری و تسریع در اجرای انشعاب فاضلاب به استحضار می‌رساند: علیرغم نظافت روزانه معابر و لایروبی جوی‌ها، عدم اجرای کامل انشعابات آب و فاضلاب موجب بروز چنین مشکلاتی می‌شود، و ضروری است شهروندان محترم ساکن محله باغ آذری در اشتراک انشعابات آب و فاضلاب تسریع کنند تا مشکلات ناشی از عدم اجرای این برنامه برطرف شود.

در خصوص آسفالت کوچه خادمی

احتراماً، در خصوص درج پیام احدی از شهروندان محترم در روزنامه اطلاعات مورخه ۱۹ر۵ر۹۳ مبنی بر آسفالت کوچه خادمی، بدینوسیله به استحضار می‌رساند:

با توجه به این که منازل کوچه خادمی به سیستم فاضلاب شهری متصل نشده‌اند و اقدام حفاری برای فاضلاب در آن حتمی است، علی ایحال ۱۲ نقطه در این معبر به جهت ضرورت لکه‌گیری آسفالت شده است. در صورتی که شهروند محترم محل خاصی را برای لکه‌گیری آسفالت مدنظر داشته باشد، طی تماس با سامانه ۱۳۷ اعلام فرمایند.

رضا خلیلی ـ سرپرست روابط عمومی

نسخه مناسب چاپ