توافقات ایران و عراق برای مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته
 

سیدابراهیم رئیسی پس از دیدار محمد الشیاع السودانی نخست وزیر عراق و گفتگوهای دوجانبه، در نشست خبری در کاخ سعد آباد شرکت کرد.

رئیس جمهوری دراین کنفرانس خبری گفت: از نظر ایران و دولت عراق امنیت و صلح و ثبات در منطقه بسیار اهمیت دارد و لذا مبارزه با گروه‌های تروریستی، جرائم سازمان یافته، قاچاق موادمخدر و هر ناامنی که منطقه را تهدید کند، جزو توافقات و اراده مشترک دو کشور است.

به گزارش ایرنا وی ادامه داد: روابط ما با کشور عراق روابط معمولی نیست. روابط ما ریشه در اعتقادات و باورهای دو ملت دارد و این ریشه بسیار عمیقی است که دو ملت را و دو دولت را در کنار یکدیگر قرار داده است.

رئیسی اظهار داشت: ریشه این ارتباطات را شما می‌توانید در اربعین حسینی و حضور ملت‌ها از سراسر جهان اسلام به ویژه ملت عاشق اهل بیت عصمت و طهارت در ایران اسلامی در سرزمین عراق و میزبانی بسیار عالی که دولت و ملت عراق از همه زائرین به ویژه از ایرانی عزیز و زائرین امام حسین علیه السلام دارند، ببینید.

رئیس جمهوری تاکید کرد: دولت عراق حاصل توافق گروه های سیاسی در عراق است وامیدواریم با تدبیر آقای نخست وزیر خدمت متفاوتی برای مردم رقم بخورد.

رئیسی با بیان این که تهران و بغداد در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی همکاری دارند، ابراز امیدواری کرد که در دوره دولت جدید همکاری های ایران و عراق ارتقا یابد.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه امنیت منطقه و ثبات و صلح منطقه باید به دست مسئولان به نیروها در منطقه تامین شود، اظهار داشت: حضور بیگانگان در منطقه به هیچ عنوان امنیت ساز نیست، بلکه خود مشکلی است بر مشکلات ما؛ لذا همچنان که حضور آمریکایی‌ها در افغانستان و عراق امنیت ساز نبود، در دیگر نقاط منطقه هم امتیاز نیست و حتما خروج آنها از منطقه می‌تواند به امنیت منطقه کمک بسزایی داشته باشد.

رئیسی خاطر نشان کرد: حضور نخست وزیر عراق در جمهوری اسلامی ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور است و حتماً مذاکرات میان ما می تواند در جهت ارتقای روابط گام بلندی باشد.

وی حوزه اقتصادی و تجاری را یکی از محورهای مورد مذاکره دانست و اظهار داشت:‌مسائل پولی و بانکی، صادرات برق و گاز از جمله محورهای مورد مذاکره است و بدون تردید این سفر و گفتگوهای میان دو هیات ایرانی و عراقی می‌تواند در جهت حل و فصل مسائل فیمابین کمک بسزایی داشته باشد.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: بحمدالله دیدگاه های مشترکی در روابط دوجانبه و روابط منطقه‌ای و روابط بین‌المللی داریم و حتماً این حسن روابط دوجانبه به ارتقای روابط در سطح منطقه و در سطح بین‌المللی منجرخواهد شد که امید است در این سفر و با تبادل هیات‌های میان دو کشور در این رابطه گام های ماندگاری برداشته شود.

وی سفر نخست وزیر عراق به تهران را در حل و فصل مسائل فی مابین موثر دانست و ابراز امیداوری کرد که السودانی و دولت وی بتواند در جهت حسن روابط دو کشور گام های بلندی بردارد.

اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق علیه دیگر کشورها استفاده شود

نخست وزیر عراق هم دراین کنفرانس خبری گفت: دولت عراق ملتزم است که قانون اساسی را اجرا کند و اجازه نمی‌دهد از خاک این کشور برای آسیب رساندن به هر طرفی استفاده شود؛ سیاست حکومت عراق است که این کشور نقطه شروعی برای آسیب رساندن به کشورهای منطقه نباشد.

محمد الشیاع السودانی همچنین اظهار داشت:‌ امنیت دو کشور واحد و تکمیل کننده همدیگر و جدایی ناپذیر است و بخشی از امنیت منطقه است.

نخست وزیر عراق ادامه داد: دبیر شورای عالی امنیت ملی عراق در این سفر حاضر است و با همتای خود دیدار خواهد داشت تا به یک مکانیسم کاری و همکاری میدانی برسند تا از هرگونه تنشی جلوگیری و اجتناب به عمل آید.

وی تاکید کرد: از نظر عراق گفتگو و تعامل بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات است؛ ما بر التزام حکومت جمهوری عراق با همکاری و هماهنگی با جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه‌های مشترک تاکید می‌کنیم.

وی با قدردانی از دعوت کریمانه رئیس جمهوری ایران برای سفر به تهران این سفر را به منظور تقویت روابط تاریخی ایران و عراق دانست و افزود: ملت و دولت عراق حمایت جمهوری اسلامی ازسرکوب

تروریست های داعش را فراموش نمی‌کنند.

السودانی بر اهمیت همکاری های مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر تاکید کرد و اظهار داشت:‌ این دیدار ها ضروری است تا پایه مشترکی بین دو کشور برای عملی شدن توافقات ایجاد شود.پرونده اقتصادی اهمیت زیادی برای دولت جدید عراق داردو این امور تاثیر مهمی روی امنیت خواهدداشت .

وی با برشمردن توافق های صورت گرفته در

دیدارش با رئیس جمهوری ایران، افزود: توافق کردیم تا نشست های کمیته اقتصادی دو کشور فعال سازی و نتایج این جلسات به کمیته عالی دو کشور منتقل شود.موضع ایران در حمایت از عراق در صادرات برق را ارج می نهیم و خواستار ادامه این صادرات تا تکمیل پروژه های عراق در تولید برق و گاز هستیم.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: عراق برای پرداخت طلب های ایران با مکانیسم های خاص تلاش می کند و در این زمینه مذاکرات کردیم.

السودانی ادامه داد: در این سفر گفتگوهایی بین وزرای نفت دو کشور در زمینه انتقال نفت خام و تسویه آن در پالایشگاه انجام می شود و پروژه‌های مربوط به نفت خام و مشتقات آن در این سفر و سفرهای بعدی بین دو کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مسائل اقتصادی تاثیر مهمی روی امنیت منطقه دارد، اظهار داشت: توافق کردیم نشست‌های کمیته اقتصادی دو کشور فعال شود.

دیداردوجانبه رئیسی والسودانی

رئیس جمهوری در دیدار با «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق اظهار داشت: روابط ایران با عراق، متفاوت و ممتاز است و تقویت و تعمیق روابط دوجانبه باید به گسترش و ارتقای سطح تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت استقرار هر چه بیشتر صلح و ثبات در منطقه و جهان بینجامد.

رئیسی با ابراز خرسندی از ثبات سیاسی و تشکیل دولت جدید عراق گفت: جمهوری اسلامی همواره از ملت واحد و دولت قوی در عراق استقبال و حمایت می‌کند.

وی با تاکید بر عزم کشورمان برای گسترش همکاری‌ها و ارتقای سطح روابط با عراق در عرصه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی، فرهنگی و امنیتی افزود: ایران به دنبال توسعه تبادلات با عراق در عرصه‌های مختلف تجاری و همچنین انرژی است و برگزاری جلسات منظم کمیسیون همکاری‌های مشترک دو کشور می‌تواند نقش موثری در تحقق این هدف داشته باشد.

نخست وزیر عراق هم در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، یک ماه پس از تشکیل دولت جدید این کشور،‌ تصریح کرد: ایران در عرصه تعاملات خارجی عراق جایگاهی ممتاز و عالی دارد و روابط دو کشور به شکل مطلوب و رضایتبخشی در حال گسترش است.

محمد شیاع السودانی خاطرنشان کرد: تقویت کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در جهت گسترش همکاری‌ها و مناسبات بغداد و تهران بسیار موثر بوده و برگزاری مستمر و منظم جلسات آن ضروری است.

نسخه مناسب چاپ