ایرانی‌ها رتبه پنجم گردشگران ورودی به ترکیه را به دست آوردند
آمارهای رسمی ترکیه نشان می‌دهد در یک ماه گذشته، ایرانی‌ها پس از گردشگران روسیه، آلمان، انگلیس و بلغارستان در جایگاه پنجم گردشگران ورودی به این کشور قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، ایرانی‌ها رده پنجم را در آمار بازدیدهای ۱۰ماه نخست سال ۲۰۲۲در ترکیه حفظ کرده‌اند. در این دوره ۱۰ماهه حدود دو میلیون نفر از ایران به ترکیه سفر کردند. در ماه اکتبر (مهر ـ آبان) که به گفته آژانس‌داران ایرانی سفرها تحت‌تاثیر تحولات داخل کشور، با افت نسبی مواجه بود، کمتر از ۲۰۰هزار نفر به ترکیه سفر کردند.

ایران تا سال ۲۰۱۹پس از آلمانی‌ها، ‌ دومین گروه پرشمار گردشگران این کشور را تشکیل داده بود. در سال ۲۰۱۷با سفر ۲.۵میلیون نفر از ایران به ترکیه، رکورد سفر ایرانی‌ها به این کشور شکسته شد و رتبه ایران نیز پس از روسیه و آلمان، سوم شد. ترکیه پیش‌بینی می‌کند امسال هم میزبان بیش از ۲میلیون گردشگر ایرانی باشد. مقامات گردشگری ترکیه انتظار دارند رکورد گردشگران ایرانی در سال ۲۰۱۷در سال ۲۰۲۳نیز تکرار شود و حتی فراتر از این آمار برود. ترکیه با وجود بحران اقتصادی، روزهای پرفروغی را در گردشگری انتظار می‌کشد، آمارهای رسمی این کشور که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد تعداد مسافران خارجی‌ وارد شده به این کشور در ماه اکتبر ۳۸.۴درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است و روند رو به بهبودی رکود پس از دوران کرونا را با قدرت ادامه می‌دهد.

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرده است: حدود ۴.۸میلیون گردشگر در ماه گذشته وارد این کشور شدند، در حالی که این تعداد در اکتبر ۲۰۲۱، ۳.۴۷میلیون و در اکتبر ۲۰۲۰، ۱.۷۴میلیون نفر بود.

علاوه‌بر هجوم گردشگران از روسیه به ترکیه، جهش بزرگی در میزان تقاضا از سوی اروپا، با رهبری کشورهای آلمان و انگلیس، باعث شده ترکیه برای بازگشت به دوران پرفروغ گردشگری خود امید داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ