شناسایی۲۳هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور
سرپرست مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آخرین‌ آمارهای مرتبط با بیماری ایدز در کشور بر اهمیت شناسایی مبتلایان برای درمان و پیشگیری از انتقال این بیماری در میان سایر افراد تاکید کرد.

«شهنام عرشی» سرپرست مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همزمان با روز جهانی ایدز در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با آخرین وضعیت این بیماری اظهار کرد: از نظر آماری تخمین می زنیم ۵۲ هزار نفر مبتلا به اچ‌آی‌وی داشته باشیم و از این افراد ۲۳هزار نفر شناسایی شده‌اند.

وی بیان کرد: از این ۲۳هزار نفر نیز، حدود۱۷هزار نفر به مراکز درمانی مراجعه کرده و خدمات درمانی دریافت می‌کنند. درمان اچ‌آی‌وی رایگان بوده و به افراد در مراکز کنترل آسیب ارایه می‌شود.

عرشی در مورد افزایش انتقال بیماری از طریق رابطه پرخطر جنسی اظهار کرد: آمار انتقال از طریق سرنگ تزریقی مشترک در کشور ما به این دلیل زیاد بود که اولین بار در میان گروه‌زیادی از افراد دارای اعتیاد که عمده آن‌ها مرد بودند مشاهده شد و به همین دلیل درصد مردهای مبتلا بسیار زیاد بود و تقریبا ۹۰درصد از مبتلایان را مردان تشکیل می‌دادند. الان به دلیل اینکه آموزش داده شده و برخی از این افراد فوت کرده و از سویی معتادان دیگر از سوزن مشترک استفاده نمی‌کنند شیوع از این طریق کمتر شده و طبیعتا به این سمت می‌رود که خود را در انتقال از طریق روابط پر خطر جنسی نشان دهد. اکنون ۵۰درصد موارد شناسایی شده از طریق روابط جنسی مبتلا شده‌اند. در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان هم عمده‌ترین راه انتقال بیماری روابط جنسی پر خطر است.

سرپرست مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ، گفت: اصلی‌ترین چالشی که ما با آن روبه‌رو هستیم کم بودن تعداد موارد شناسایی شده است. درغیر این صورت در حوزه تشخیص، درمان و اتصال به چرخ درمانی هیچ چالشی وجود ندارد. ما در شناسایی موارد مشکل داریم و باید با برنامه‌های مختلف این مشکل حل شود.

این متخصص عفونی بیان کرد: اچ‌آی وی در حال حاضر به عنوان یک بیماری عفونی قابل کنترل و درمان قلمداد می‌شود، اگر افراد مبتلا به موقع وارد چرخه درمان شوند و به صورت مرتب داروهای خود را دریافت کنند، از طول عمر مناسبی برخوردار خواهند بود و کمترین عوارض را خواهند داشت لذا باید این ذهنیت وجود داشته باشد که بیماری ایدز یک بیماری قابل کنترل است.

او یادآور شد: همچنان بیشترین مبتلایان را مردان تشکیل داده و بیشترین گروه سنی هم افراد بین ۲۵تا ۴۰ساله هستند. اگرچه در حال حاضر ما در تمامی سنین مبتلای این بیماری را مشاهده می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ