رئیس مجلس : همکاری‌ ایران و عراق ،رونق اقتصادی و امنیت منطقه را به دنبال دارد
 

رئیس مجلس در دیدار نخست‌وزیر عراق و هیات همراه گفت: همکاری‌ ایران و عراق علاوه بر رونق اقتصادی، امنیت منطقه را فراهم می‌کند.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف با بیان اینکه دولت، ملت و مجلس ایران با همه وجود آرزو دارند که از یک عراق امن و پیشرفته حمایت کنند و این جزو آرزوها و افتخارات ماست افزود: ایران و عراق دو ملت همسایه هستند، ضمن آنکه ریشه‌های عمیق دینی، مذهبی، اقتصادی و فرهنگی داریم و این ارتباطات، ملت ایران و عراق را بسیار به هم نزدیک کرده است.

وی ایران و عراق را دو کشور بسیار برجسته و منحصربه فرد در سطح منطقه دانست و افزود: بدون شک این دو کشور می‌توانند بین کشورهای عربی و اسلامی، ارتباط عمیق و وسیعی برای همکاری برقرار کنند، البته رژیم صهیونیستی و آمریکا مخالف این همکاری دوجانبه میان ایران و عراق هستند .

رئیس مجلس با اشاره به اهمیت تحکیم روابط پارلمانی بین دو کشور افزود: امیدوارم دولت جدید عراق با ریاست جنابعالی و پارلمان جدید کشور شما با دولت و پارلمان ایران تلاش کنند و روابط دوجانبه خود را در سطح منطقه به سرعت گسترش دهند تا بتوانند اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

وی اظهار داشت: اگر چه امروز آمریکا با تحریم اقتصادی فشارهایی را بر ایران تحمیل می‌کند، اما به گفته خود آنها ما از قله این مشکلات عبور کرده‌ایم.

قالیباف با بیان اینکه باید تسهیل‌گری کنیم که ارتباطات اقتصادی بین دو کشور پیش برود افزود: ارتباطات در حوزه حمل‌ونقل، احیای زیرساخت‌ها و همکاری‌های فنی و مهندسی باید افزایش پیدا کند.

رئیس مجلس با اشاره به اظهارات نخست وزیر عراق، اضافه کرد: اینکه اشاره کردید هرگز اجازه نخواهید داد گروه‌های تروریستی از خاک عراق به ایران تعرضی داشته باشند، مطالبه اصولی جمهوری اسلامی ایران است و جای قدردانی دارد.

وی تأکید کرد: در حوادث اخیر ایران، رژیم صهیونیستی و آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مستقیماً دخالت می‌کنند، چرا که در رسیدن به اهداف خود در ایران ناکام مانده‌اند و امروز از راه‌های دیگری برای رسیدن به اهداف خود وارد شده‌اند، البته متوجه خواهند شد از این مسیرها نیز به جایی نخواهند رسید وهمکاری‌های دوجانبه دو کشور می‌تواند علاوه بر رونق اقتصادی، امنیت منطقه را فراهم کند و کشورهای مخل امنیت منطقه به شکست کامل برسند .

دراین دیدار محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق هم با تشکر از دکتر قالیباف به جهت بیان تبریک برای تشکیل دولت جدید عراق، گفت: اهتمام ویژه‌ای به پذیرش دعوت رئیس جمهوری ایران داشتیم و سفر به تهران ناشی از روابط ریشه‌دار و عمیق بین دو دولت است. این رابطه، دارای ریشه تاریخی و عمیق است، لذا بر ما واجب است که این ارتباطات را ادامه دهیم و افق‌های جدیدی را در روابط ایجاد کنیم.

نخست وزیر عراق با مغتنم شمردن حضور خود در مجلس شورای اسلامی افزود: از طرف دولت و ملت عراق از دولت و ملت ایران به جهت تمام حمایت‌هایی که از سال ۲۰۰۳ در مورد عراق داشته‌اند که آخرین جلوه آن رویارویی با گروه تروریستی داعش بود، تشکر و قدردانی می‌کنم.

شیاع السودانی اضافه کرد: جنگ علیه داعش جلوه‌ای از برادری و همگرایی بود که شاهد حضور مستشاران ایرانی در کنار برادران عراقی خودشان بودیم که با هم در میدان رزم علیه تروریسم حاضر بودند و می‌توان گفت؛ تصویر شهادت دو فرمانده پیروزی، بهترین نماد برای بیان این برادری و همکاری است.

وی با بیان اینکه دولت جدید عراق بر همکاری و فعالیت‌های مشترک با ایران، مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و هر آنچه که ممکن است امنیت و ثبات دو کشور را تهدید کند، تأکید دارد، گفت: امروز در تمام دیدارهایی که با مقامات ایرانی داشتیم، تأکید کردم و اینجا نیز تاکید می‌کنم که دولت عراق متعهد است که هرگز اجازه ندهد از سرزمین‌های تحت حکومت خود برای تجاوز به همسایگان استفاده شود. همچنین در این دیدارها بر از سرگیری جلسات کمیته‌های مشترک اقتصادی و کمیته عالی مشترک بین دو کشور تأکید شد.

السودانی با اعتقاد بر اینکه روابط دوجانبه بین نهادها و نهادهای قانونگذار در دو کشور، عاملی یاری‌رسان برای پیاده‌سازی و توسعه روابط میان دو کشور هستند، افزود: مایل هستم روابط و فعالیت‌های اجتماعی دوجانبه بین دو کشور تقویت شود، به ویژه آنکه دو کشور دوست و همسایه از مشترکات بسیار خوبی نیز برخوردارند.

وی ادامه داد: ما درصدد هستیم تا یک کمیته دائم برای پیگیری زیارت‌های میلیونی و مناسب‌های دینی تشکیل دهیم، چرا که زوار بسیاری به عتبات عالیات سفر می‌کنند و بنده مایل هستم به نیابت از ملت عراق بگویم که ما افتخار میزبانی زائران عتبات عالیات را داریم تا به آنها خدمت‌رسانی کنیم.

نسخه مناسب چاپ