کوتاه فرهنگی ـ آموزشی
برگزاری نشست‌های «اندیشه نو» در کتابخانه ملی

«اندیشه نو» عنوان سلسله نشست‌های تخصصی معرفی و بررسی پایان‌نامه‌های برگزیده علوم‌انسانی است که از این پس به صورت منظم در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملّی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش ایبنا، این جلسات با حضور و سخنرانی پژوهشگران حوزه‌های مختلف علوم‌انسانی برای نقد و بررسی پایان‌نامه‌های برتر رشته‌های مختلف علوم انسانی و معرفی دستاوردهای فکری جدید در حوزه‌های فلسفه، ادبیات، تاریخ، کتابداری، ارتباطات و … در سالن اندیشگاه فرهنگی برگزار خواهد شد.

اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملّی ایران، از پیشنهاد پایان‌نامه‌های جدید در حوزه‌های یاد شده استقبال می‌کند. دانشجویان و استادان دانشگاه می‌توانند برای ارائه پیشنهادات خود با شماره تلفن ۸۱۶۲۳۳۱۳ ، ۸۱۶۲۳۲۶۴ و ۸۸۶۴۴۰۸۶ تماس بگیرند. زمان‌بندی و موضوع نشست‌های مذکور، متعاقباً به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید.

موافقت شورای صدور پروانه با ساخت ۲فیلم

شورای صدور پروانه ساخت آثار سینمایی با ساخت ۲عنوان فیلم موافقت کرد.

به گزارش ایرنا، شورای پروانه ساخت فیلم‌های سینمایی در آخرین جلسه با صدور پروانه ساخت فیلم دروغ‌های زیبا به تهیه‌کنندگی، کارگردانی و نویسندگی مرتضی آتش زمزم و استعفا به تهیه‌کنندگی غلامرضا آزادی بروجنی، کارگردانی نوید ابدان اسماعیلی و نویسندگی وحید ابدان اسماعیلی و امیر محمد یوشی موافقت کرد. مرتضی آتش زمزم کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون است و در کارنامه وی آثاری چون «جگر زلیخا»، «مالیخولیا»، «سیمین»، «مرگ سپید»، «بن بست» دیده می شود.

«حرف آخر» در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می‌شود

فیلم سینمایی «حرف آخر» به کارگردانی ابراهیم شفیعی و تهیه‌کنندگی علی شاه‌حاتمی در سینماهای منتخب گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می‌شود.

به گزارش ایلنا، فیلم «حرف آخر» داستان قاضی دادگاهی است که حکم اعدام یک متهم را صادر کرده است اما بعد از صدور حکم به رای خود شک می‌کند و این مساله باعث اتفاقات جدیدی می‌شود.فیلم سینمایی «حرف آخر» از روز چهارشنبه ۱۶آذر در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می‌شود. در این فیلم سینمایی ایوب آقاخانی، شبنم قلی‌خانی، سهیل محبی، مونا کرمی، ثریا قاسمی، علیرضا استادی، علی باقری، حسن نجاریان، محمدعلی تقوی، هیلا اکرانی، آذین احرامی، وندا جعفری، ابراهیم لطیفی، مریم کاظمی و محسن عظیمی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

مدت‌ ترم تحصیلی جاری دانشگاه تهران افزایش یافت

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: به منظور تضمین کیفیت آموزشی در دانشگاه، لازم است اعضای هیأت‌علمی با استفاده از مفاد دستورالعمل آموزش ترکیبی که قبلاً به واحدها ابلاغ شده است، بر اساس صلاحدید خود و پس از تأیید معاون آموزشی یا علمی واحد مربوطه، نسبت به برگزاری کلاس‌های جبرانی اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود کمره‌ای ضمن این خبر توضیح داد: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دو بخشنامه در نیمسال جاری برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی ارسال شده است. در بخشنامه اول بر رعایت دقیق مقررات آموزشی در راستای حفظ و ارتقای کیفیت علمی تأکید شده است. ارتقای کیفیت آموزش، رعایت سقف مجاز غیبت و سنوات تحصیلی دانشجویان، برگزاری حضوری کلاس‌ها، برگزاری حضوری امتحانات و رعایت تقویم آموزشی از جمله مواردی است که لازم است رعایت شود.

معاون آموزشی دانشگاه تهران افزود: بخشنامه دوم در مورد کلاس‌های جبرانی صادر شده است که بر اساس آن لازم است نسبت به تشکیل کلاس‌های مذکور برای دروسی که به دلایلی تشکیل نشده است، اقدام لازم به عمل آید. در این بخشنامه، اتخاذ تصمیم در مورد نحوه برگزاری کلاس‌ها به صورت برخط (online) یا حضوری به عهده دانشگاه گذاشته شده است.

امتیاز اخذ پروانه مطب کاهش یافت

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، از کاهش شاخص‌های جمعیتی برای جذب و ماندگاری اعضای جامعه پزشکی خبر داد.

به گزارش مهر، علی سالاریان با اشاره به اینکه شاخص‌های جمعیتی برای ماندگاری اعضای سازمان نظام پزشکی برای رشته‌های مختلف تغییر پیدا کرده است، گفت: این شاخص‌ها به طور میانگین در رشته‌های مختلف به نصف کاهش یافته است.

وی به درخواست‌های مکرر اعضای تازه فارغ‌التحصیل سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و افزود: با پیگیری‌های مداوم سازمان نظام پزشکی و موافقت و همراهی وزارت بهداشت، امتیازات لازم برای اخذ پروانه مطب در ۵شهر بزرگ (تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز) از ۳۶۰امتیاز به ۲۵۰امتیاز کاهش یافت.

سالاریان ادامه داد: امتیاز لازم برای اخذ پروانه مطب در سایر مراکز استان‌ها از ۲۵۰امتیاز به ۱۷۰امتیاز کاهش یافته است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: با موافقت و همراهی وزارت بهداشت و اعضای کمیسیون تبصره ۷، تسهیلاتی برای پزشکان و دندانپزشکان متأهل به منظور حمایت از قانون جدید خانواده ایجاد شد که به طور مثال به تبعیت از همسر می‌توانند در شهرهای بزرگ پروانه مطب اخذ نمایند.

گیشه ۶۰۰ میلیونی برای بازی ایران و آمریکا

پخش بازی ایران و آمریکا در ۱۰۳ سالن سینماهای کشور، فقط ۶۱۰میلیون تومان عایدی داشت.

به گزارش ایرنا، همان‌گونه که انتظار می‌رفت‌، پخش بازی ایران و آمریکا در جام جهانی ۲۰۲۲قطر، ۱۴هزار و ۳۵۰مخاطب داشت که این‌ تعداد، گیشه ۶۱۰میلیونی را برای سینماهای کشور رقم‌ زدند.۱۰۳سالن در کشور اقدام‌ به نمایش این‌ بازی کردند.از این تعداد، ۵۸سالن در تهران و ۴۳سالن در شهرستان‌ها بودند. این میزان فروش که برای یک تک نمایش ۹۰دقیقه‌ای رقم خورد، توانست بخشی از خسارات سینماها طی هفته‌های اخیر را جبران کند. اکنون جای امیدواری وجود دارد که با تداوم این روند و پخش بازی‌های مهم جام جهانی در سینماها، گیشه پائیزی به رونق بهتری دست یابد.

نسخه مناسب چاپ