رئیس‌جمهوری: تعرفه گذاری برای خدمات پرستاری در حال انجام است
رئیس‌جمهوری با اعلام اینکه تاکنون ۶میلیون نفر تحت پوشش بیمه همگانی نظام سلامت قرار گرفته‌اند، گفت: برنامه دولت این است که بیمه همگانی و تأمین اجتماعی و همچنین نظام تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری طی ماه‌های آینده پایدار شود.

به گزارش ایرنا، حجت‌السلام والمسلمین ابراهیم رئیسی دیروز به مناسبت روز پرستار در سالن اجلاس خطاب به پرستاران گفت: مهمترین ویژگی پرستاران آن است که انسان‌های باظرفیتی هستند چون در موضوع کرونا، حتی پدر و مادر، فرزندان کرونایی خود را نمی‌توانستند نگه دارند اما پرستاران به خاطر تعهد و مسئولیتشان، و ظرفیتی که داشتند این کار را انجام دادند.رئیس‌جمهوری ادامه داد: امروز پرستاران در تأسی به بانو زینب کبری (س)‌ به جایگاهی رسیده‌اند که هم بیمار به آنها اعتماد دارد، هم خانواده بیمار و هم کادر درمانی. همه اینها برای مردم اطمینان‌بخش است.

رئیسی با اشاره به منفعت‌گرایی برخی اظهار کرد: غربی‌ها قبلا می‌گفتند برای آزادی و نجات انسان‌هاست که تلاش می‌کنند اما امروز شفاف می‌گویند هر جا که می‌رویم، با نگاه منفعت‌گرایی است.

وی با بیان اقسام خدمت به منفعت‌طلبانه، انسان دوستانه و دگرخواهی در پرتو خداخواهی، گفت: خدمتی که امروز پرستاری را در قلوب مردم جا داده، منفعت‌طلبانه نیست و نمی‌توانست قلب‌ها را تسخیر کند. این نگاه ازخودگذشتگی و ایثار است که در سختی‌ها کنار مردم بودند و دنبال نام و نشان نبودند و این نگاه جامعه به قشر پرستاری است که قله آن، در مبارزه با کرونا است.

رئیس‌جمهوری با تأکید بر حفظ شأن صبورانه و مبتکرانه پرستاری، گفت: یکی از اقدامات، بیمه سلامت برای آحاد مردم بود که ۶میلیون نفر رایگان بیمه شدند و تلاش دولت این است که در ماه‌های آینده بیمه سلامت و تأمین اجتماعی پایدار شود تا هیچ بیماری نگرانی بیمه نداشته باشد. رئیسی ظرفیت و روحیه خوب پرستاران را انگیزه‌ای برای افزایش روحیه و ظرفیت بیمار دانست و گفت: با این ظرفیت، تحمل درد برای بیمار امکان‌پذیر می‌شود؛ وقتی پرستاری ظرفیت دارد، آن را به بیمار منتقل می‌کند. وی با تأکید بر رفع دغدغه‌های جامعه پرستاری خاطرنشان کرد: از اینکه سازمانی برای بررسی مشکل پرستاری وجود دارد باید استقبال کرد و من سازمان پرستاری را نه فقط برای جامعه پرستاری، بلکه برای دولت نعمت می‌دانم. باید از این سازمان قدردانی کرد و به دنبال حل مشکل بود.

رئیس‌جمهوری با اشاره به مسأله تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اظهار کرد: براساس قولی که در بیمارستانی در خرم‌آباد دادم، اجرای تعرفه خدمات پرستاری و پرداخت حقوق پرستاران که رهبری هم بر آن تأکید داشتند، در حال پیگیری است.وی افزود: البته آن زمان که وعده داده شده، در دولت نبودم اما اگر وعده‌ای داده شد، باید به آن عمل شود. غیر از این که تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری با قوت ادامه داشته باشد، این امر باید پایدار باشد تا پرستاران بتوانند براساس آن برنامه‌ریزی کنند. رئیسی خطاب به پرستاران با اشاره به مشکلات موجود در دولت گفت: در شرایطی در دولت هستیم که تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، رتبه‌بندی معلمان وهمسان‌سازی حقوق بازنشستگان مطرح است که همه اینها اقداماتی بود که باید از قبل انجام می‌شد.

رئیس‌جمهوری در عین حال خاطرنشان کرد: همه موارد اشاره شده مورد توجه دولت خواهد بود و وزیر بهداشت و سازمان برنامه بودجه مواردی که حتی باید در لایحه بودجه ۱۴۰۲پیش‌بینی شود را پیگیری کنند. وی ادامه داد: با همدلی، همکاری و روحیه خدمتگذاری که در جامعه پرستاری و پزشکی وجود دارد، یقین داریم شرایط نسبت به امکانات و تجهیزات و اقدامات پزشکی بهتر خواهد شد و از علم و تجربه این جامعه خدوم استفاده خواهیم کرد.

رئیسی با قدردانی از چهره ارزشمند و ماندگار جامعه پرستاری تأکید کرد: با تقویت بیشتر جامعه پرستاری موافقم. وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم صدور مجوز استخدام پرستاران از سوی سازمان اداری و استخدامی، گفت: در حال حاضر ۴۰هزار دانشجوی پرستاری در حال تربیت داریم و نگران کمبود پرستار نیستیم و در صورت صدور مجوزهای استخدامی، نیروی انسانی به تعداد کافی وجود دارد تا با به کارگیری آنها مشکلات خود را برطرف کنیم.

دکتر بهرام عین‌اللهی گفت: در سال گذشته نزدیک به ۶۹هزار نفر استخدام داشتیم که بخشی از آنها از پرستاران بودند که البته برای آنها از قانون ایثارگران استفاده شده بود.

نسخه مناسب چاپ