کوتاه از سراسر جهان
 

«جیانگ زمین» رئیس جمهوری پیشین چین درگذشت

ایرنا: رسانه های چین از درگذشت «جیانگ زمین» رئیس جمهوری پیشین و دبیرکل اسبق حزب کمونیست این کشور در سن ۹۶ سالگی خبر دادند. این رسانه ها به نقل از کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، علت مرگ جیانگ زمین را سرطان خون اعلام کردند. این سیاستمدار شناخته شده چین که طی سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ (دو دوره متوالی) ریاست جمهوری چین را برعهده داشت، در شهر شانگهای درگذشت. در سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ دبیرکلی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز بر عهده وی قرار گرفت. وی سال ۲۰۰۲ مقام خود به عنوان دبیرکل کمیته مرکزی را به «هو جین تائو» واگذار کرد.

سرکرده داعش به هلاکت رسید

ایرنا: گروه تروریستی داعش از هلاکت «ابو حسن الهاشمی القرشی» سرکرده خود خبر داد. سخنگوی داعش در یک فایل صوتی خبر هلاکت القرشی را اعلام کرد. پس از این اتفاق، تروریست‌های داعش فردی به نام «ابوالحسین الحسینی القرشی» را به عنوان سرکرده جدید خود انتخاب کردند. سخنگوی داعش خواستار بیعت با این سرکرده جدید تروریست ها شد. گفتنی است ابوحسن الهاشمی القرشی فوریه سال گذشته میلادی (بهمن ماه سال گذشته) پس از هلاکت «ابو ابراهیم القرشی» در استان ادلب سوریه، سرکردگی داعش را بر عهده گرفته بود.

دستور کره‌شمالی برای اعدام شایعه‌پراکنان کرونا

ایسنا: پیونگ‌یانگ طی اطلاعیه ای هشدار داد، افرادی که درباره ویروس کرونا و سیاست‌های قرنطینه دولت کره شمالی شایعه‌پراکنی ‌کنند، با حکم اعدام مواجه می شوند. در این اطلاعیه آمده است: تعدادی از شهروندان کره شمالی که سیاست‌های مقابله با پاندمی دولت و حزب حاکم را هر طور که خودشان می‌خواهند تفسیر می‌کنند، مشغول شایعه‌پراکنی‌های بی‌پایه و اساس هستتند که احساسات عمومی را خدشه‌دار و ثبات سیاسی جامعه را تخریب می‌کند. کره شمالی هرگونه انتقاد از سیاست پاندمی این کشور را به عنوان فعالیت‌های ضد دولتی توصیف کرد.

دبیرکل سازمان ملل خواستار جهانی عاری از سلاح شیمیایی شد

ایرنا: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز گرامیداشت قربانیان سلاح های شیمیایی، خواهان جهانی عاری از چنین سلاح مرگباری شد. گوترش گفت: تسلیحات شیمیایی قربانیان بیشماری در سراسر جهان گرفته است. دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه افزود: در روز گرامیداشت قربانیان سلاح های شیمیایی، ما باید یاد آنها را گرامی داشته و تعهد خود را برای دست یافتن به جهانی عاری از چنین تهدیدی مورد تاکید قرار دهیم.

آواره شدن ۱۰۰ میلیون نفر در سال جاری میلادی

ایرنا: سازمان ملل طی گزارشی اعلام کرد که در سال جاری میلادی بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در جهان به خاطر جنگ و بلایای طبیعی آواره شده و خانه و کاشانه خود را از دست داده اند ولی به ندرت در صدر اخبار قرار می‌گیرند. طبق این گزارش، تا سال ۲۰۵۰ تغییرات اقلیمی ممکن است منجر به بی‌خانمانی بیش از ۲۱۶ میلیون نفر در سراسر جهان شود. بر اساس این گزارش در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۹ میلیون نفر از کشورهای خود آواره شدند. طبق تخمین کارشناسان سازمان ملل، بیش از شش میلیون نفر در جریان جنگ روسیه و اوکراین آواره شده اند.

رهبر شبه‌نظامیان حامی ترامپ به فتنه متهم شد

ایرنا: موسس یک گروه شبه‌نظامی در آمریکا به دلیل نقش داشتن در حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ هواداران دونالد ترامپ به کنگره این کشور، به فتنه‌انگیزی متهم شد. «استوارت رودز» موسس گروه شبه‌نظامی «اوث کیپرز» به فتنه و «کلی مگز» از اعضای این گروه به تلاش برای فتنه متهم شده‌اند. مجازات این اتهام، تا ۲۰ سال زندان است. دو عضو دیگر این گروه از اتهامات مشابه تبرئه شدند. رودز که نظامی سابق ارتش آمریکا و فارغ‌التحصیل مدرسه حقوق دانشگاه ییل است به همراه چهار عضو دیگر گروه اوث کیپرز به شورش مسلحانه برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ متهم

شده بودند.

نگرانی پنتاگون از دستیابی چین به ۱۵۰۰ کلاهک هسته‌ای

ایسنا: وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) هشدار داد که چین به سرعت در حال افزایش توانایی هسته‌ای خود بوده و در مسیر چهار برابر کردن تعداد کلاهک‌های زرادخانه‌هایش تا سال ۲۰۳۵ است. وزارت دفاع آمریکا افزود: جمهوری خلق چین قصد دارد در یک دهه آینده، نیروی هسته‌ای خود را به‌روزتر، متنوع تر و گسترده‌تر کند. در این گزارش آمده است که پکن در حال حاضر ۴۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد اما با سرعت پیشرفت کنونی، این کشور تا پایان دهه کنونی به ۱۰۰۰ کلاهک و تا پایان ۲۰۳۵ به ۱۵۰۰ کلاهک هسته‌ای دست

خواهد یافت.

محکومیت نخست‌وزیر سابق استرالیا به دلیل انتصاب های غیرقانونی

ایسنا: پارلمان استرالیا به محکومیت «اسکات موریسون» نخست‌وزیر سابق این کشور به دلیل انتصاب های مخفیانه‌اش در چندین وزارتخانه در زمان همه‌گیری ویروس کرونا رای داد. موریسون که قدرت را در انتخابات سراسری ماه مه از دست داد، پنج انتصاب مخفیانه در دوران همه‌گیری داشت که در وزارتخانه‌های بهداشت، دارایی، خزانه‌داری، منابع طبیعی و امور داخلی انجام داد آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر کنونی استرالیا در این رابطه گفت: دموکراسی ما ارزشمند است و هیچ جایی برای سهل‌انگاری نیست.

نسخه مناسب چاپ