دوچرخه‌سواری یا دویدن، کدام یک از این تمرین‌های هوازی بهتر است؟
 

دوچرخه سواری و دویدن از جمله ورزش‌های بسیار محبوب برای بالا بردن استقامت قلبی‌عروقی است. هر دو ورزش به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت ، کلسترول و فشار خون بالا، بیماری های غیرواگیر و افسردگی کمک می‌کنند. به عقیده کارشناسان دوچرخه‌سواری و دویدن را می‌توان از چند جنبه با هم مقایسه کرد اما در نهایت این شما هستید که با توجه به شرایط فیزیکی، علایق، نیاز و حتی بودجه خود می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

مصرف انرژی

در دنیای پر مشغله امروز اولویت اصلی برای بیشتر مردم، بازدهی بالا است. اینکه چه کاری با صرف زمان و انرژی کمتر، نتیجه بهتری داشته باشد. بنابراین اگر می‌خواهید در مدت زمان کوتاه‌تر کالری‌سوزی بیشتری داشته باشید، دوچرخه‌سواری انتخاب بهتری است.

تأثیر بر ماهیچه‌ها

دویدن ماهیچه‌های بیشتری را درگیر می‌کند اما احتمال آسیب دیدن ماهیچه‌ها و مفاصل بیشتر و مدت زمان ریکاوری بدن طولانی‌تر است. دوچرخه‌سواری باعث تقویت و افزایش توده عضلانی نیم‌تنه پایینی می‌شود.

تراکم استخوان‌ها

دوچرخه سواری کمک چندانی به بهبود تراکم استخوان‌ها نمی‌کند، زیرا تمرینی برای تحمل وزن نیست. براساس تحقیقات انجام‌شده تمرینات تحمل وزن، که در برابر نیروی جاذبه زمین شما را وادار به فعالیت می‌کنند، برای بهبود تراکم استخوان‌ها مفیدتر هستند. این واقعیت که دوچرخه وزن شما تحمل می‌کند در بعضی موارد، مثل اضافه وزن یا مشکلات مفصلی، یک مزیت است. اما از طرفی نقطه ضعف آن است چرا که به تقویت استخوان‌ها کمک نمی‌کند. بنابراین اگر ورزش غالب شما دوچرخه‌سواری است، بهتر است گاهی ورزش‌های تحمل وزن هم انجام دهید.

هزینه و راحتی

برای دویدن تهیه کفش‌های مناسب و باکیفیت ضروری است اما خرید یک دوچرخه خوب و لوازم جانبی آن هزینه‌برتر خواهد بود. به‌علاوه باید هزینه تعمیر و نگهداری از دوچرخه را هم به آن اضافه کرد. اما انجام هر دو فعالیت در خارج از منزل، راحت است.

code

نسخه مناسب چاپ