انجمن خودروسازان: شماره‌گذاری کامیون‌ها از بهمن‌ ماه گذشته با مشکل روبروست
شماره‌گذاری کامیون‌ها از بهمن‌ پارسال با مشکل جدی مواجه است و این مساله افزایش قیمت کامیون را به‌دنبال داشته و می‌تواند به تورم بیشتر بیانجامد.

احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران با اعلام این مطلب به ایرنا گفت: بر اساس ماده  ۲ قانون هوای پاک مصوبه هیات وزیران در ۳۰ مهر ۹۷، استاندارد گاز خروجی اگزوز کامیون‌های دیزلی تولید داخل باید یورو ۴ با فیلتر DPF، یورو ۶ یا یورو ۵ با سیستم EEV باشد.البته در همان مصوبه آمده است اگر خودروسازان به سراغ استاندارد یورو ۵ با سیستم EEVرفتند، باید به‌ازای هر تولید سه دستگاه خودرو، یک برگه اسقاط به مرکز شماره‌گذاری ارائه کنند.وی گفت: هیات وزیران مصوبه‌ای درخصوص عمر مفید خودروهای سواری، اتوبوس، تاکسی و غیره داشت که بر اساس آن خودروها باید اسقاط می‌شدند، اما با شکایت یک نفر به دیوان عدالت اداری، مصوبه یاد شده لغو شد. لغو این مصوبه سبب شد تا شاهد فساد گسترده در مراکز معاینه فنی خودروها باشیم، به‌طوری که در برخی موارد معاینه فنی و برگه اسقاط برای کامیون‌هایی که اصلا وجود فیزیکی نداشتند، صادر می‌شد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: در حالی که چند سال از آن مصوبه گذشته و امروز فقط ۴۰ درصد سوخت کشور در حد استاندارد یورو ۴ است و مابقی با استاندارد کمتری تولید می شود. باید گفت فشار غیرضروری درخصوص ارتقای استاندارد خودرو بر خودروسازان وجود دارد، در حالی که سوخت آن فراهم نیست.

وی اضافه‌کرد: امروز در شرایطی هستیم که برگه اسقاط برای کامیون در عمل وجود ندارد و کامیون‌های قدیمی در کشور به راحتی تردد می‌کنند و خودروهای خود را اسقاط نمی‌کنند.

نعمت بخش افزود: از بهمن‌ پارسال تاکنون با نهادها و ارگان‌های مختلف در این زمینه مکاتبه داشته‌ایم و جلسات مختلفی نیز برگزار کرده‌ایم تا فکری در این زمینه اندیشیده شود، زیرا قادر به شماره‌گذاری کامیون‌ها نیستیم؛ این مساله سبب شده تا قیمت کامیون در بازار افزایش یابد که در ادامه می‌تواند بر هزینه حمل و نقل و در نتیجه افزایش قیمت سایر کالاها و افزایش تورم تاثیرگذار شود.

وی بیان‌داشت: در این زمینه نامه‌ای از سوی انجمن خودروسازان برای معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صنعت ارسال شده تا چاره‌اندیشی در این زمینه انجام شود.دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به دو پیشنهاد انجمن در این نامه خاطرنشان‌کرد: مصوبه‌ای مربوط به تاریخ ۲۴ مرداد سال ۹۶ وجود دارد که در آن اسقاط خودروها همسان سازی شده است مثلا اسقاط یک دستگاه کامیون معادل اسقاط ۱۰دستگاه سواری است و با توجه به اینکه انجمن اسقاط مدعی دارا بودن ۷۰ هزار گواهی اسقاط است، پیشنهاد می‌شود از این مصوبه بتوانیم برای تولید برگه اسقاط کامیون داخلی استفاده کنیم.

وی همچنین راهکار دوم ارائه شده در این نامه را حذف جریمه در نظر گرفته شده برای استاندارد یورو ۵ EEV عنوان کرد که بر اساس آن اگر خودروسازی بر اساس این استاندارد کامیون تولید کرد، باید به‌ازای تولید سه دستگاه کامیون یک خودروی فرسوده را از رده خارج کند.

شایان ذکر است هفته‌های گذشته دولت در لایحه‌ای پیشنهاد داد که در صورت نبود گواهی اسقاط و توقف تولید، اجازه داده شود که خودروهای تولیدی شماره‌گذاری شود. اما تولیدکنندگان یک درصد از قیمت خودرو را به حساب صندوقی واریز کنند تا منابع به‌دست آمده صرف نوسازی موتورسیکلت و خودروهای فرسوده شود که در کمیسیون صنایع و معادن عدد یک درصد به ۵ر۱درصد افزایش یافت.

نسخه مناسب چاپ