اهدای اسنادی از زمان جنگ جهانی به کتابخانه ملی
 

مجموعه اسناد اهدایی خاندانی مربوط به دوران زندگی اصغر پارسا دبیر و کاردار سفارت ایران در چین در دوره پیش تا پس از جنگ جهانی دوم به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران اهدا شده است.

به گزارش ایبنا، حجم اسناد اهدایی که در ۲۰۸ردیف تنظیم شده؛ شامل بیش از ۲۵۰۰برگ سند، ۱۹۰۰برگ روزنامه و نشریه داخلی و خارجی، ۸۸جلد مجله و نشریه،۱۶جلد کتاب و رساله، ۱جلد قرآن کوچک اهدایی، پایان‌نامه تحصیلی، ۲۰۰برگ اعلان و آگهی، ۴۰کتابچه، ۵شیت نقشه و غیره می شود که به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران اهدا شده است.

این اسناد بر اساس معیارهایی مانند نوع سند، تعلق مستقیم یا غیرمستقیم به دوره زندگی اصغر پارسا از سال ۱۲۹۴ تا ۱۳۸۵ شمسی دسته‌بندی شده است.

اصغر پارسا فردی علاقمند به ادبیات و از دیار آذربایجان و شهر خوی بوده است که به عنوان دبیر و کاردار سفارت ایران در چین در دوره زمانی پیش تا پس از جنگ جهانی دوم فعالیت داشته است. وی از حامیان محمد مصدق و عضو گروه ایرانی اعزامی به دیوان لاهه برای دفاع از حقانیت نفتی ایران در برابر انگلستان بوده است.

نگهداری موقت میراث مکتوب

همچنین، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اختصاص پایگاهی بزرگ در غرب تهران برای نگهداری موقت و تجمیع میراث مکتوب کشور خبر داد. کتابخانه ملی با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در راستای بهبود شرایط نگهداری و حفظ هویت اسناد ملی کشور و ارتقاء سطح همکاری‌ها و هماهنگی‌های بهینه، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم نامه همکاری با تأیید شورای شهر تهران عملیاتی شده است و به منظور تأمین فضای مناسب برای نگهداری موقت و تجمیع میراث مکتوب کشور انجام شده است.

بر اساس این تفاهم نامه و به دلیل مشکلات ناشی از انبار کردن حجم زیاد اسناد انتقالی در ساختمان آرشیو ملی و آلودگی محیطی، مقرر شد یکی از پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران شهر تهران برای نگهداری موقت و تجمیع اسناد ملی، به معاونت اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اختصاص یابد. بر همین اساس پایگاه بزرگی در منطقه غرب تهران در اختیار این معاونت قرار گرفته است.

پایگاه اختصاص یافته، زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع و دارای حدود هزار متر مربع زیر بنا است. این پایگاه دارای فضای نگهداری و استقرار اسناد و فضای اداری برای بررسی اسناد در محل و انتقال اسناد واجد ارزش به مخازن آرشیوی است.

نسخه مناسب چاپ