«گرتا» و زمینی که نابود می‌شود
دکتر ابراهیم جعفری
خبر مسرت بخش افتتاح «خانه محیط‌زیست» در هنرستان بانو قائدی و هنرستان شهید بهشتی گلپایگان و نیز شهرداری گلشهر مرا بر آن داشت تا یادداشتی را در این رابطه بنویسم. دغدغه دستیابی به توسعه پایدار که در متن آن حفظ محیط‌زیست و پاسداری از منابع طبیعی نهفته است، از چند دهه پیش تاکنون اندیشمندان جهان را به تکاپو انداخته است تا با طرح فاجعه‌های بزرگی که به دلیل غفلت بشر و نامهربانی او با طبیعت‌ گریبانگیر نسل‌های حال و آینده خواهد شد، بانگ بیدار باش سر دهند.آموزش و ترویج فرهنگ زیست‌محیطی در ایران به این دلیل اهمیت دارد که رتبه چهارم فرونشست زمین را به نام خود رقم زده‌ایم و همچنین رتبه اول فرسایش خاک جهان متعلق به ما است تالاب‌ها و رودخانه‌ها یکی پس از دیگری می‌خشکند. جنگل‌ها به طمع چوب و ساخت و سازهای سود‌آور سلاخی می‌شوند. در بیابان‌ زایی و در برداشت بی‌رویه از منابع آب رکورد زده‌ایم، توان حفاظت از کمیاب‌ترین گونه‌های جانوری را نداریم صید بی‌رویه ماهیان را می‌بلعد و شکارچیان بیرحم پرندگان وحشی تالاب انزلی را قتل عام می‌کنند که در چنین شرایطی باید همه ظرفیت‌ها را برای آگاهی‌بخشی و تنویر افکار عمومی فعال و نهاد‌سازی کرد.مقابله «گرتاتونبرگ» دختر شجاع سوئدی را که در سال ۲۰۱۶ میلادی برای حفاظت از محیط‌زیست جهان به مقابله با نظام سرمایه‌داری پرداخت فراموش‌نشدنی است، دانش‌آموزی که در ۱۳ سالگی متوجه نقش ویرانگر زیاده‌خواهان در تخریب طبیعت شده بود، در مجامع بین‌المللی فریاد زد که تنها زیستگاه ما، یعنی زمین دارد نابود می‌شود!

فریاد این دختر ۱۳ ساله چنان بود که هزاران دختر و پسر نوجوان در سراسر جهان با آن همصدا شدند و به نهضتی که «گرتا» به وجود آورد، پیوستند و فریاد زدند که بس کنید، زمین دارد نابود می‌شود! فریادی که به سرعت در جهان طنین‌ افکند و گوش سیاستمداران را هم کر کرد!

مجله تایم تصویر «گرتا» را روی جلد برد و دبیرکل سازمان ملل از او برای سخنرانی در اجلاس عمومی آن سازمان دعوت به عمل آورد. «گرتا» به جای هواپیما که اعتقاد داشت منبع آلوده‌کننده هواست، با یک قایق بادبانی و گذر از اقیانوس اطلس، سفر ۲ هفته‌ای خود از سوئد به آمریکا را آغاز کرد و پس از رسیدن به ساحل نیویورک در میان استقبال شگفت‌انگیز علاقه‌مندان‌اش راهی مقر سازمان ملل شد و در آن جا بر سر سیاستمداران فریاد کشید و آنان را به بی‌عملی و خیانت به مادر زمین، متهم کرد!

«گرتا» که اکنون ۱۹ سال دارد، به دنیا طلبان حریص گوشزد کرد که مالک زمین و زندگی انسان‌ها نیستند، و نسل جوان در مقابل آنان خواهند ایستاد.

نسخه مناسب چاپ