مذاکرات امیرعبد اللهیان با رئیس جمهوری صربستان درباره روابط تهران – بلگراد
 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که برای دیدار و گفتگو با مقامات صربستان در بلگراد به سر می‌برد دیروز با آلکساندر ووچیچ رئیس جمهوری و آنا برنابیچ نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در گفتگو با با نخست وزیر صربستان در باره موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه با اشاره به دیدار و گفتگوی رؤسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بر ضرورت اجرای توافقات انجام شده در سطح سران دوکشور تاکید و آمادگی کشورمان را برای انجام اقدامات متناسب در این زمینه اعلام کرد .

امیرعبداللهیان همچنین با ابلاغ سلام معاون اول رئیس‌جمهوری کشورمان به نخست وزیر صربستان، ابراز امیدواری کرد ارتقای همکاری‌های فی‌مابین در چارچوب نقشه راه همکاری‌های دو کشور، زمینه لازم برای توسعه مناسبات فی‌مابین را فراهم سازد.

وزیر امور خارجه با اعلام آمادگی رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور برای برگزاری شانزدهمین دور کمیسیون در تهران، ابراز امیدواری کرد با فراهم شدن ساز و کارهای لازم در چارچوب این دور از کمیسیون مشترک زمینه ارتقای مناسبات در ابعاد مختلف با سرعت بیشتری در آینده و در مسیر منافع دو کشور به پیش رود. موضوعات مرتبط با همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های فرهنگی، دیپلماسی پارلمانی، گردشگری، علمی و کشاورزی از دیگر محورهای مطرح شده از سوی امیرعبداللهیان در این دیدار بود.

نخست وزیر صربستان نیز در این دیدار با اشاره به ٨۵ امین سالگرد روابط دو کشور در سال‌جاری، بر لزوم برداشتن گام‌های متناسب با ظرفیت‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف روابط تاکید کرد.

آنا برنابیچ حوزه همکاری‌های علمی- دانشگاهی، کشاورزی و انرژی را از زمینه‌های آماده برای ارتقای همکاری‌های دو کشور دانست و آمادگی دولت صربستان برای ارتقای همکاری‌ها در حوزه‌های گفته شده را مورد تاکید قرار داد.

نسخه مناسب چاپ