توقف فعالیت دلالان از مسیر توسعه «روستابازار» می گذرد
 

سرویس شهرستان ها: روستا بازارهای کردستان اگرچه در حذف واسطه‌ها از طریق عرضه مستقیم محصولات کشاورزی تا حدی موفق عمل کرده اند اما به دلیل محدود بودن تولیدات کشاورزی استان به بخشی از سال و پایین بودن تعداد گلخانه‌ها، هنوز برای دستیابی به این اهداف جای کار بسیاری دارند.

بازار همواره یکی از چالش های بخش کشاورزی بوده است به گونه ای که کشاورزان همیشه از این که کمترین بهره را از دسترنج خود می برند و بیشترین سود و بهره به جیب دلالان می رود؛ گلایه‌مند هستند.

در گذشته بازارهای روزانه و هفتگی نظیر جمعه بازار در شهرها و دهستان ها برپا می شد و کشاورزان در این روز محصولات خود را به طور مستقیم به فروش می رساندند ولی امروزه وجود این بازارها بسیار کمرنگ شده است.

به منظور ایجاد شرایط برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزی، روستا بازارها توسط سازمان تعاون روستایی شکل گرفته است و در این بستر که دوره‌ای و منحصر به یک روز خاص نیست؛ محصولات کشاورزی با قیمت و کیفیت مناسب در همه روزها عرضه می شود.

کردستان اگرچه از نظر کشاورزی دارای استعداد و ظرفیت فراوانی است و در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی حائز رتبه های برتر کشور است ولی هنوز در زمینه عرضه محصولات و صنایع تبدیلی رشد چندانی نداشته است و در این زمینه جای کار بسیاری دارد.

فعالیت ۳ روستا بازار در کردستان

اکنون از ۱۰شهرستان و ۲۹شهر کردستان فقط در شهرهای سنندج، قروه و دیواندره روستا بازار ایجاد شده است که مسئولان این حوزه ، نبود زمین را دلیل اصلی عدم راه‌اندازی این بازارچه‌ها در دیگر شهرهای استان اعلام کرده اند.

مدیر تعاون روستایی استان کردستان در گفتگو با ایرنا می گوید: حذف لایه های مختلف واسطه گری، عرضه محصولات تازه و با کیفیت از جمله مزایای وجود روستا بازار است.

بهرام کوشکی درباره تفاوت روستابازار با فروشگاه های زنجیره ای؛ می افزاید: عرضه مستقیم کالاهای گروه پروتئینی، سبزیجات و صیفی‌جات و همچنین عرضه کالاها با قیمت ۱۰تا ۱۵درصد کمتر از فروشگاه ها و واحدهای صنفی از جمله مهمترین تفاوت روستابازار با فروشگاه های زنجیره‌ای است.وی با بیان این که در روستابازار، کالاهای تنظیم بازار هم توزیع می شود، ادامه می دهد: اکنون ۳ شهر استان دارای روستا بازار هستند و در شهرهای سقز و کامیاران هم مکان یابی انجام شده است و اگر شهرداری ها زمین در اختیار ما قرار دهند بازارچه راه اندازی می کنیم.

لزوم ارتباط شبکه تعاون روستایی استان ها

مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان هم استقبال مردم از خرید در روستا بازارها را وابسته به کیفیت ارائه خدمات و نظارت بر نحوه انجام کار می داند و می گوید:اگر کیفیت محصولات عرضه شده کاهش پیدا کند، روستا بازار تاثیرگذاری خود را از دست می دهد.

فرزاد مرادی وجود روستابازار را دارای توجیه اقتصادی خواند و افزود: با توجه به وجود امکانات و شرایط موجود، روستابازار هم برای غرفه داران و هم برای شهروندان صرفه اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اینکه اجاره غرفه های روستابازار بسیار کمتر از واحدهای موجود در بازار است، می افزاید: هزینه اجاره واحد بر هزینه تمام شده کالا تاثیرزیادی دارد و یکی از عواملی که کالا در روستابازار با قیمت کمتری عرضه می شود به همین مورد بازمی گردد.مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان با اشاره به این که وجود روستا بازار در چند نقطه از شهر سبب کاهش ترافیک و دسترسی بهتر شهروندان به محصولات تازه و باکیفیت خواهد شد، تاکید می کند: در روستابازار سنندج هر کیلوگرم گوشت گوساله ۱۵تا ۲۰هزار تومان کمتر از بازار به شهروندان عرضه می شود.

به گفته وی نیاز کردستان به گوشت دام سبک از تولیدات داخل استان قابل تامین است و همین موضوع سبب شده است قیمت این نوع گوشت نسبت به سایر استان های کشور پایین تر باشد ولی در دام سنگین برای تامین بخشی از نیاز استان از استان های مرکزی کشور دام وارد می کنیم که هزینه حمل و نقل، قرنطینه و کشتار به قیمت نهایی اضافه می شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان می افزاید: هر زمان که بازار دچار نوسانات قیمت شود، چوبدارهای استان (خریداران و فروشندگان دام) از فروش دام هایشان خودداری می کنند تا در زمان مناسب و با سود بیشتری دام هایشان را به فروش برسانند لذا در این مواقع باید از سایر نقاط کشور اقدام به خرید کنیم تا کمبودی در بازار ایجاد نشود.

مرادی می گوید: بی شک واسطه گری در عرضه کالا در روستابازار وجود دارد و اگر شبکه های تعاون روستایی استان های مختلف کشور اقدام به مبادله کالاها بین یکدیگر کنند از حضور دلالان جلوگیری خواهد شد و به این ترتیب کشاورزان بیشتر سود خواهند کرد.

بنا به این گزارش، اگرچه شعار از مزرعه تا بازار که برای راه اندازی روستابازارها تعریف شده، آنگونه باید و شاید تحقق پیدا نکرده است ولی با توجه به توسعه غرفه های روستابازار سنندج که حاکی از استقبال شهروندان است می توان گفت وجود این بازارچه‌ها هم در زمینه ایجاد اشتغال و هم عرضه کالاهای مورد نیاز با قیمت و کیفیت مناسب اثربخش بوده است.

حدود سه نفر در هر غرفه مستقر در روستابازار مشغول به کار هستند که بر همین اساس در روستابازارهای سنندج با ۹۶غرفه، قروه ۱۸غرفه و دیواندره ۲۴غرفه نزدیک به ۴۱۴نفر مشغول به کار هستند که اگر در هفت شهرستان دیگر استان هم روستابازار ایجاد شود برای چند صد نفر شغل ایجاد خواهد شد.

نباید فراموش کنیم ایجاد روستابازارها اگر با نظارت دقیق پیش رود هم در عرضه محصولات کشاورزان و افزایش درآمد آنها و هم در ایجاد اشتغال در استان و تسهیل و دسترسی آسان شهروندان به خرید کالاهای ضروری و مورد نیازشان بسیار تاثیرگذار خواهد بود و در همین راستا سازمان تعاون روستایی کردستان در جلسه تنظیم بازار استان خواستار افزایش تعداد روستابازار شده است.

نسخه مناسب چاپ