اخبار کوتاه اقتصادی
صدور ۵ر۱ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی

در یک سال ابتدایی دولت سیزدهم ۵ر۱ میلیارد دلار مجوز معتبر در حوزه سرمایه گذاری خارجی در کشور صادر شده است.

مسعود براتی معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: بخش مهمی از این سرمایه گذاری‌ها در حوزه نفت و گاز است و در این مدت روسیه کشور اول سرمایه فرست به ایران بوده است.براتی از کشور‌های امارات و افغانستان هم به عنوان کشور‌های دیگری که در حوزه سرمایه گذاری در ایران فعال هستند نام برد.

حسابداری؛ نقش‌آفرین در تحقق عدالت اقتصادی

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با صدور پیامی به مناسبت گرامیداشت روز حسابدار یادآور شد: با توجه به نقش حرفه حسابداری در تهیه و ارائه اطلاعات لازم برای تخصیص عادلانه منابع عمومی، این حرفه در تحقق عدالت اقتصادی نقش‌آفرینی می‌کند.به گزارش شادا وی افزود: یکی از پیش شرط‌های اصلی تامین عدالت در جامعه وجود شفافیت و برخورداری عامه مردم از اطلاعات مربوط به حوزه اقتصادی در بخش دولتی و خصوصی است.

افت فشار گاز در شهرهای شمالی

شرکت ملی گازایران اعلام کرد: با افزایش مصرف گاز در کشور، استان‌های شمالی دچار افت فشار گاز شده‌اند.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،شرکت ملی گازدراطلاعیه ای از مردم خواست برای حفظ پایداری شبکه گاز در استانهای شمالی کشور تا حد امکان مصرف خود را کاهش دهند.

بارش برف و باران ادامه می یابد

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز چهارشنبه در شمال اردبیل،‌ گیلان، شمال آذربایجان غربی، فارس، کرمان، بوشهر، ارتفاعات البرز مرکزی و جزایر خلیج‌فارس بارش پیش‌بینی می‌شود.

صادق ضیائیان در گفتگو با فارس، درباره آخرین وضع جوی کشور اظهار داشت:‌ بارش‌ها در فارس، کرمان، بوشهر و جزایر خلیج‌فارس ادامه دارد، همچنین در خراسان جنوبی،‌ جنوب خراسان رضوی رگبار و رعد و برق و در مناطق کوهستانی و سردسیر بارش برف خواهیم داشت.

وی افزود: روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در غرب مازندران، شمال اردبیل، سواحل گیلان، خراسان جنوبی، ارتفاعات جنوب کرمان و شمال هرمزگان بارش پراکنده داریم.

برنامه‌ای برای تغییر قیمت برق نداریم

سخنگوی صنعت برق گفت: آیین نامه جدیدی برای تغییر تعرفه‌های برق به هیئت دولت ارسال نکرده ایم.

مصطفی رجبی مشهدی افزود: تعرفه‌های برق بر اساس نظام پلکانی تغییر می‌کند؛ آن گروهی که مصرف برق پایین‌تر از الگو دارند، هیچ تغییر تعرفه‌ای نسبت به پارسال نداشته اند.سخنگوی صنعت برق ادامه داد: این قانون اعمال شده و نتایج بسیار خوبی داشته؛ حداقل حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار مشترک خانگی که پرمصرف یا بسیار پرمصرف بودند، مصارف خود را کاهش دادند و در گروه پایین‌تر از الگو قرار گرفتند.

ابلاغ کاهش حقوق گمرکی صنعتی

مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران از ابلاغ قانون الحاق یک جزء به تبصره هفت قانون بودجه سال ۱۴۰۱ خبر داد.علی وکیلی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به احکام قانون بودجه سال جاری اظهار کرد: از تاریخ ابلاغ این قانون نرخ حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه‌ای، اجزا، قطعات، ماشین‌آلات و تجهیزات به یک درصد تقلیل می‌یابد.

ابلاغ کارشناسی ارزیابی دارایی خودروسازان

وزیر صنعت از صدور ۱۷۰۰ ابلاغ کارشناسی کارشناسان رسمی دادگستری درباره قیمت گذاری دارایی خودروسازان برای خصوصی سازی خبر داد.سید رضا فاطمی امین در مصاحبه با خبرگزاری صداو سیما گفت: نخستین مرحله خصوصی سازی شرکت‌های خودروسازی، ارزیابی و قیمت گذاری آن‌ها بود زیرا که دارایی‌های بسیار گسترده‌ای داشتند که این کار نزدیک به شش ماه به طول انجامید.

نسخه مناسب چاپ