انسداد ۷ جاده در پی بارش باران و برف در محورهای ۹ استان
 

سرویس خبر: رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی با اشاره به تشدید نظارت ها درپی تداوم بارش برف و باران در جاده‌های ۹  استان ،از انسداد ۷ راه ارتباطی خبر داد.

سرهنگ احمد شیرانی اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های دریافتی و پایش‌های انجام گرفته، محورهای استان‌های اصفهان، کرمان و چهارمحال و بختیاری شاهد بارش برف و همچنین محورهای گیلان، اردبیل، یزد، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر با بارش باران مواجه هستند.

وی با اشاره به تداوم مه گرفتگی در محورهای چالوس و فیروزکوه ، گفت:‌ در شرایط مه‌گرفتگی لازم است که رانندگان حتما با چراغ روشن رانندگی کنند و احتیاط بیشتری هنگام رانندگی داشته باشند. اگر راننده‌ای امکان ادامه رانندگی را ندارد، بهتر است در حاشیه امن مسیر توقف کند تا از غلظت مه‌گرفتگی کاسته شود.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ادامه داد: با توجه به بارش برف و باران در محورهای مواصلاتی کشور لازم است که رانندگان با احتیاط بیشتری در جاده‌ها تردد کنند. همچنین بهتر است که زنجیر چرخ به همراه داشته باشند و با برنامه ریزی وارد جاده‌ها شوند تا به خاطر سریع‌تر رسیدن به مقصد، سرعت خود را افزایش ندهند. در این شرایط رعایت فاصله طولی با سایر خودروها هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

شیرانی درباره محدودیت تردد و انسداد برخی جاده‌های کشور گفت:‌ محور قدیم خرم آباد – پلدختر تا اطلاع بعدی مسدود است و تردد از مسیر جایگزین آزادراه خرم آباد – پل زال و محور خرم آباد – کوهدشت انجام می‌شود. همچنین محورهای ریگان – ایرانشهر، جدید هشتگرد – طالقان، لاسم – ارجمند، وازک – بلده، سروآباد – پاوه و سی سخت – پادنا تا اطلاع بعدی مسدود هستند.

وی با اعلام شماره ۱۲۰از رانندگان و مسافران خواست که پیش از شروع سفر حتما با این شماره تماس بگیرند و با اطلاع از آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌ها و همچنین محورهای دارای انسداد و محدودیت ترافیکی، مناسب‌ترین زمان و مسیر را برای انجام سفرهای خود انتخاب کنند.

تشدید حضور گشت های پلیس راه

از سویی دیگر، بارش برف و باران در مناطق گسترده ای از کشور، پلیس راهور را برآن داشت تا ضمن تشدید تدابیر لازم، تعداد گشت ها را افزایش دهد.

فرمانده انتظامی گیلان در این باره گفت: در طرح زمستانی پلیس گیلان، ۵۶تیم گشت خودرویی به منظور کمک‌رسانی به مردم در گردنه‌های برف خیز استان مستقر می شوند.سردار عزیزالله ملکی در نشست مشترک استان‌های همجوار گیلان که با حضور روسای پلیس راه و مدیران کل راهداری‌های استان های زنجان، قزوین و اردبیل به منظور اجرای هرچه بهتر طرح زمستانی و پیشگیری از انسداد معابر در ستاد انتظامی رشت برگزار شد، اظهار داشت: ۵۶تیم گشت خودرویی به منظور کمک‌رسانی به مردم در گردنه‌های برف خیز استان مستقر می شوند.

وی با بیان این که طرح زمستانی در گردنه‌های برف خیز اجرا خواهد شد، ادامه داد: با توجه به تجارب سال‌های گذشته طرح زمستانی پلیس گیلان در محورهای جلگه‌ای استان هم به طور ویژه اجرا می شود.

فرمانده انتظامی گیلان یکی از اهداف اصلی اجرای این طرح را مدیریت ترافیک و پایش تخلفات رانندگی با هدف کاهش جانباختگان و تخلفات ترافیکی اعلام کرد و افزود: تسهیل در عبور و مرور و کنترل ایمنی وسایل نقلیه در تمامی معابر برون شهری در زمان تغییرات وضعیت جوی و بارش‌ها و مدیریت بر حوادث احتمالی ترافیکی با همکاری و هماهنگی سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه و اطلاع‌رسانی به‌موقع وضعیت را ه‌های استان از طریق رسانه‌های جمعی از اهداف دیگر اجرای این طرح است.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از استقرار ۸۱۰تیم امدادی و عملیاتی در جاده‌های استان خبر داد و گفت: باتوجه به جبهه هوایی که وارد استان شده، شاهد برف و باران مقطعی هستیم، اما این جبهه هوایی منجر به بسته شدن راهی نشده و همه راه‌ها باز است.

منصور شیشه فروش در گفتگو با ایسنا، ادامه داد:ورود سامانه‌های بارشی بیشتر با افت دما ۵تا ۷درجه سانتی‌گراد در مناطق شمالی و غرب همراه هستند.

وی با اشاره به بارش مقطعی برف و باران و کاهش دما در مناطق بین مرز استان اصفهان با کهگیلویه و بویراحمد، تاکید کرد: در این مناطق هم تاکنون راهی بسته نشده است.

شیشه فروش افزود: در استان ۱۱هزار و ۵۰۰کیلومتر راه وجود دارد که ۱۱۸نقطه پرتصادف در این راه ها شناسایی شده است، از این میزان ۶۷نقطه مصوب کشوری و ۳۱نقطه پرتصادف با محوریت اداره راه اصلاح و رفع نقص از جمله روکش آسفالت، خط کشی‌ها و نصب حفاظ انجام شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان درباره تمهیدات اندیشیده شده ویژه فصل زمستان، توضیح داد: ۸۱۰تیم نیروی عملیاتی با ۵هزار نیرو برای استقرار در جاده‌ها اعزام شده اند. در استان ۴۲راهدارخانه وجود دارد که در آن ها ۶۰۰ماشین سنگین و راهداری با ۸۵۰ نیرو، پایگاه اورژانس جاده‌ای و پایگاه هلال احمر مستقر هستند.

وی تاکید کرد: همچنین برای امدادرسانی به جاده‌ها و کمک به حوادث احتمالی ۲بالگرد امدادی مجهز به تجهیزات هلال احمر و تجهیزات پزشکی در استان استقرار یافته اند.

امدادرسانی به ۷۵۰ نفر

معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر از امدادرسانی به ۷۵۰نفر در پی بارش برف و باران و وقوع کولاک خبر داد.

مرتضی مرادی‌پور دیروز در گفتگو با ایسنا، درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر در امدادرسانی به حوادث و سوانح جوی گفت: طی ۷۲ساعت گذشته منتهی به ظهر دیروز مجموعا در ٢٣استان کشور شاهد بارش برف و باران بودیم که در این میان ماموریت‌های امدادی در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، تهران، خراسان رضوی، سمنان، فارس، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و گیلان به اجرا درآمد.

وی با بیان این که در ۱۷منطقه شامل ١١محور مواصلاتی، ۲ شهر و ۴ منطقه عشایرنشین که مجموعا در ١٦ شهرستان از این ۱۱استان قرار داشت، خدمات امدادی ارائه شده است، افزود: در مجموع امدادگران جمعیت هلال احمر به٧٥٠نفر امدادرسانی و ۲ زن باردار را هم منتقل کردند.

معاون عملیات سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر با بیان این طی مدت مذکور،۱۵۳دستگاه خودروی هم با کمک امدادگران رهاسازی شده است، ادامه داد: در مجموع ۹۴امدادگر در ۲۹تیم امدادی در اجرای این ماموریت‌ها مشارکت داشتند.به گفته وی ۲۳استان کشور درپی ورود سامانه بارش به کشور، متاثر از برف ، کولاک و آبگرفتگی شده اند.

سرما تا پایان هفته میهمان استان سمنان است

مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: جبهه هوای سرد امروز و فردا و همچنین روز جمعه در استان فعال است و بارش پراکنده برف و باران در ارتفاعات دور از انتظار نیست.

ایرج مصطفوی با بیان این که تغییرات دما در استان سمنان روزهای پایانی هفته جاری محسوس نیست و فقط رشد ابر پیش‌بینی می‌شود، ادامه داد: بر پایه تحلیل آخرین تصاویر ماهواره‌ای و نقشه‌های پیش‌یابی بارش‌های پراکنده باران و برف در ارتفاعات، وزش باد در برخی نقاط از جمله پیش‌بینی هواشناسی استان سمنان برای پایان هفته است.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان اظهار داشت: با توجه به تداوم شرایط پایدار، سکون جو و انباشت آلاینده‌ها در سطح زمین، افزایش تدریجی و ناچیز غلظت غبار و آلاینده های جوی، پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان همدان گفت: سامانه بارشی که از ابتدای هفته جاری از سمت شمال غرب وارد استان شده ، تا پایان هفته در آسمان همدان ماندگار است و به طور بارش برف و باران فعالیت می‌کند.

روح الله زاهدی افزود: بر اساس بررسی نقشه‌های ماهواره‌ای، امروز آسمان بیشتر نقاط استان همدان تمام ابری، همراه با ریزش پراکنده برف و وزش ملایم باد پیش‌بینی می‌شود.

وی تاکید کرد: دمای هوای شبانه (کمینه) بیشتر نقاط استان همدان تا پایان هفته جاری تا حدود ۸ درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد

همچنین مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان گفت: ۱۸۰دستگاه انواع ماشین آلات راهداری سبک، نیمه سنگین و سنگین در قالب ۳۳گروه با ۳۶۰نیروی راهدار برای طرح راهداری زمستان امسال در این استان آماده سازی شدند.

محمد جولانژاد افزود: فعالیت راهداری و نگهداری راه‌ها به طور مستمر در طول سال وجود دارد ولی به دلیل شرایط جوی در زمستان و اهمیت این موضوع، اکیپ های راهداری در این فصل از سال افزایش می یابند.

وی ادامه داد: از آنجا که در خوزستان بیشترین بارش ها در محورها و گردنه‌های شمال و شمال شرقی این استان صورت می‌گیرد لذا عملیات راهداری جاده ها در این مناطق به دلیل سیل گیر بودن شامل ریزش برداری هم می شود.

نسخه مناسب چاپ